Tlak na korunu slábne

09:58 | Redakce W4T | Diskuze

Koruna zůstává přilepená k úrovni kurzového závazku. Ve prospěch domácí měny hrají příznivé makroekonomické ukazatele. Ekonomika roste, daří se průmyslu i vývozcům, dosavadní vývoj běžného účtu platební bilance je téměř excelentní. Nová data za únor ukázala, že přebytek běžného účtu za poslední rok dosáhl v kumulativním vyjádření už 1,2 procenta HDP.

Foto: Public Domain

 

Eura vygenerovaná ekonomikou končí v devizových rezervách ČNB. Intervenční aktivita centrální banky nicméně od začátku letošního roku zpomaluje. V lednu ČNB nakoupila 1,5 miliardy eur, za únor to bylo už jen 0,6 miliardy. Březnová data ještě nemáme, ale pokles by mohl pokračovat. Za tímto rozporem zřejmě stojí dočasné otočení toku spekulativních peněz. Jedním z důvodů je, že ČNB na začátku roku odsunula opuštění intervenčního režimu na první polovinu roku 2017. Centrální bankéři postupně upřesňovali, že k takzvanému exitu dojde spíše blíže k polovině příštího roku. Kromě toho jsme svědky nižší než očekávané inflace. A pro nejbližší měsíce hrozí, že inflace dále zpomalí. V květnu by se dokonce mohla přiblížit nule. Druhé čtvrtletí může navíc být opět ve znamení dividendové sezony, která tlaky na testování hladiny 27 korun za euro také oslabí. V neposlední řadě bude ve stejném směru působit nejistota způsobená blížícím se referendem o setrvání Velké Británie v EU.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.