TikTok bude od neděle stažen z amerických obchodů s aplikacemi

16:37 | E V | Diskuze

TikTok v neděli zmizí z amerických obchodů s aplikacemi navzdory probíhajícím jednáním ByteDance a Oracle s americkou vládou o provozování aplikace v USA.

Ilustrativní obrázek
Foto: ByteDance

V neděli bude TikTok odstraněn z amerických obchodů s aplikacemi, stejně tak čínská sociální síť WeChat. Stane se tak na základě dvou nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Ve třetím nařízení také přikázal firmě ByteDance, která TikTok vlastní, aby prodala své podíly TikTok v USA.

Americké ministerstvo obchodu, které nařízení vykoná, nakonec upustilo od nucení společností Apple a Google k odejmutí aplikací TikTok a WeChat z čínských obchodů s aplikacemi. Vyhlásilo však také v USA zákaz transakcí souvisejících se zmíněnými aplikacemi. ByteDance se mezitím snaží uzavřít partnerství s americkou firmou Oracle.

Společnosti navrhují vytvořit separátní verzi TikTok řízenou zcela americkým představenstem a bezpečnostní komisí vedenou osobou se státní bezpečnostní prověrkou. Tato nová společnost by byla zpočátku většinově vlastněná firmou ByteDance, ale veřejně by byla veřejně obchodovaná v USA. ByteDance a Oracle o této variantě stále jednají s americkou vládou.

O bezpečnosti řešení, kdy by vlastnictví aplikace bylo stále v rukou Číny, pochybuje prezident Trump a také několik amerických senátorů. Ti si stěžují, že by tato dohoda umožnila ByteDance udržet si kontrolu nad algoritmem aplikace.

Američané si již nainstalované aplikace TikTok a WeChat budou moci ponechat na svých zařízeních, uvádí anonymní zdroj agentury Bloomberg. Nebudou však pro ně již dále dostupné aktualizace a brzy tak ztratí na funkčnosti.

Prezident Trump v posleních měsících vůči Číně uplatňuje tvrdý přístup. Posledním příkladem jsou právě opatření proti TikTok. Kritici zpochybňují nutnost těchto kroků proti aplikaci, která je spíše užívána teenagery. Bezpečnostní experti však tvrdí, že data, která TikTok shromažďuje, ohrožují národní bezpečnost USA.

Akcie firmy Oracle (ORCL) klesají o 2,5 %, akcie firmy Facebook (FB US) rostou o 2 %, akcie firmy Snapchat (SNAP US) posilují o 2,4 %, akcie firmy Twitter (TWTR) stoupají o 1 % a akcie firmy Pininterest (PINS) rostou o 1 %.

Zdroj: The Financial Times

Zdroj:Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Automobilový průmysl podle ředitele Volkswagenu nepotřebuje finanční podporu

Ilustrativní obrázek

Kofola vzhledem k nouzovému stavu upravila podmínky valné hromady, hlasování o dividendě proběhne

Ilustrativní obrázek

Vláda omezila maloobchodní prodej, dopady do hospodaření Kofoly budou spíše omezené

Ilustrativní obrázek

Softwarová společnost SAP po nových opatřeních snížila výhled výnosů

Ilustrativní obrázek

Komentář CNS k jednomu z typů kyberútoků - sofistikovanost a znalost interního prostředí firmy

Ilustrativní obrázek

Pilulka se prvním dnem obchoduje na burzeČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.