Theresa Mayová žádá o odklad Brexitu

17:26 | M Z | Diskuze

Britská premiérka Theresa Mayová se chystá Donaldu Tuskovi zaslat žádost o prodloužení doby pro odchod Británie z Evropské Unie.

Ilustrativní obrázek
Foto: Fio banka

Ta prodloužení bude zvažovat pouze v případě, že Theresa Mayová bude mít pro tento krok vážné odůvodnění. Pokud by k případnému prodloužení mělo dojít, muselo by se na něm jednohlasně shodnout zbývajících 27 členských států Evropské unie. Londýn se chystá požádat o odklad Brexitu až o dva roky.

Evropa vykazuje narůstající frustraci se zákonodárci velké Británie s tím, jak se nemůžou dohodnout na Brexitu.

Evropští ministři v úterý v Bruselu uvedli, že nastal čas vyjasnit proces, pomocí kterého Velká Británie opustí Evropskou unii. Po dvou letech vyjednávání a s pouze deseti dny do odchodu Británie stále není jasné, jestli Británie ukončí své členství během příštího týdne.

Německý ministr zahraničí Michael Roth uvedl, že všemi vyjednáváními ohledně odchodu Británie jsou již vyčerpáni. „Očekávám jasný a přesný návrh od Britské vlády, proč je prodloužení doby odchodu UK z EU nezbytné. Není to jen hra, ale velmi vážná situace,“ doplnil Roth.

Britská premiérka Theresa Mayová dosud nezískala většinu v Britském parlamentu pro dohodu, kterou vyjednala s ostatními 27 státy EU. Theresa Mayová se chystá před čtvrtečním evropským summitem zaslat dopis presidentovi koncilu Evropské unie, Donaldu Tuskovi, se žádostí o prodloužení data výstupu Británie z EU.

Odezva zbývajících 27 zemí je nejistá a Theresa Mayová zatím neodhalila bližší detaily týkající se požadavku k prodloužení „Brexitu“.

Německý ministr zahraničí naléhavě žádá Velkou Británii, aby přišla s konkrétním plánem. „Drazí přátelé z Londýna, prosím o doručení konkrétního plánu. Hodiny tikají,“ v úterý uvedl pro zpravodajskou televizi CNBC.

Nathalie Loseau, francouzská ministryně pro evropské záležitosti, v Bruselu uvedla, že je zapotřebí nový směr myšlení. „Potřebujeme něco nového, protože pokud během prodloužené doby situace zůstane ve slepé uličce jako doposud – jak se dostaneme z této patové situace? To je otázka pro britské úřady,“ uvedla v úterý.

Jakákoliv žádost pro odložení odchodu Velké Británie bude vyžadovat jednohlasné schválení dalších 27 zemí Evropské Unie. EU zároveň prohlásila, že prodloužení bude zvažovat pouze v případě, že Theresa Mayová bude mít podstatné odůvodnění.

Pokud Evropská Unie nedosáhne společného postoje, Británie by na konci příštího týdne mohla odejít z Evropské Unie bez dohody.

Na otázku jak reálný je Brexit bez dohody Francouzská ministryně Nathalie Loesau odpověděla, že k takové situaci může opravdu dojít.

Tato možnost by vnesla další nejistoty do businessu a života občanů na obou stranách Lamanšského průlivu.

Některé země včetně Portugalska věří, že Evropská unie by se měla za každou cenou vyhnout Brexitu bez dohody, a proto se Portugalsko přiklání k variantě prodloužení odchodu Británie z EU.

Nicméně ostatní země se zdráhají v obavách, že odložení Brexitu s sebou přinese také důsledky, především během nadcházejících voleb do evropského parlamentu, které budou probíhat od 23. do 26. května.

„Je to volba, kterou má učinit Velká Británie. Odmítli Brexit bez dohody a také dobrou dohodu, a proto musí změnit názor v jedné z těchto otázek,“ uvedl na závěr Liseau.

 

Zdroj: CNBC

Zdroj:Tomáš Novák Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.6.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 14/06/19

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 14.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.6.2019

Ilustrativní obrázek

AKCIOVÉ TRHY Denní zpráva 13.6.2019

Ilustrativní obrázek

Makro Ranní restart 13.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Alibaba navrhuje split akcií v poměru 1:8

Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.