The Economist: Apple by si měl chystat plán B

15:15 | A O | Diskuze

Tim Cook byl už v době, kdy ještě společnost Apple řídil Steve Jobs, klíčovou osobou, která stála za úspěchem firmy v Číně.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jak připomíná The Economist, byl to právě on, kdo se postavil za přesun výroby do této země a díky němu mají nyní produkty Applu na sobě napsáno, že jsou „navrženy v USA a vyrobeny v Číně“. A sázka na Čínu šla za hranice výroby – minulý rok Apple v této zemi generoval asi pětinu celkových tržeb. Jenže pak byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump a Cook začal častěji létat do Číny proto, aby urovnával problémy, které přinášela politika americké vlády.

The Economist se ptá, proč takový „mistr dodavatelských řetězců“, jakým Cook je, vsadil „tolik vajec na jednu zemi“. Rizika spojená s tímto jeho rozhodnutím jsou zřejmá právě nyní, kdy rostou obchodní tenze mezi Spojenými státy a Čínou a v této zemi roste antiamerický sentiment. Ten by nakonec mohl vážně poškodit i samotný Apple, i když doposud se Cookovi dařilo vyhnout se „přímému zásahu Trumpových tarifů“.

Morgan Stanley odhaduje, že hrozící zavedení cel ve výši 25 % na čínské exporty do USA by zvedlo cenu modelu iPhone XS z 999 dolarů o 160 dolarů. Apple by také mohl tyto dodatečné náklady vzít na sebe, ale v obou případech by jeho zisky klesly. Ještě přímější hrozbou jsou možná odvetná opatření za to, že Američané nařídili svým společnostem přestat spolupracovat s firmou Huawei. A bojkot produktů Applu ze strany čínských spotřebitelů by mohl být další ranou. Například Citi tak snížila své projekce prodejů iPhonů ve druhé polovině letošního roku z téměř 14,5 milionu na 7,2 milionu.

Podle některých názorů by Apple mohl snížit své ztráty tím, že by přetáhl zákazníky Huawei z jiných zemí. Jenže The Economist tvrdí, že to by se mu povedlo stejně pouze v případě, že by své telefony dál vyráběl v Číně. Pomoci by mu mohlo to, že tam se na výrobě iPhonů podílí asi 1,5 milionu lidí a přibližně 2,5 milionu programátorů vytváří aplikace pro jeho operační systém. Čína tak „nemusí mít zase tak velkou chuť na odplatu“.

The Economist tvrdí, že pro Apple by byl dobrou ochranou produkt, bez kterého by se žádný čínský zákazník neobešel. Jenže nic takového zatím firma nemá. Alternativou by byly služby, ke kterým firma Čínu nepotřebuje, ale není pravděpodobné, že by se něco takového podařilo v potřebném rozsahu. Cook tedy musí věřit, že rizika spojená se sázkou na Čínu nepodcenil, uzavírá The Economist.

Zdroj: The Economist
Zdroj: Patria Finance

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 25/06/19

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 20/06/19

Ilustrativní obrázek

Rozvojové trhy v zajetí úrokové euforie a obchodních válek

Ilustrativní obrázek

Po Applu a Amazonu dosáhla biliónové dolarové hodnoty další společnost

Ilustrativní obrázek

FT: Google varuje před bezpečnostními riziky restrikcí vůči HuaweiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste; Bayer po zveřejnění podílu Elliotu posiluje o 6,3 %

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta stále zlevňují. Již brzy však přestanou

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy ohledně dohody USA - Čína rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci malou ztrátou -0,04%.

Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.