Těžký začátek 2016 za námi, co dál…?

15:07 | Redakce W4T | Diskuze

Těžký začátek roku 2016 na akciových trzích nechal málokoho klidným. Zvláště ty zainvestované…. Ale realita je prostě taková a musíme jí přijmout, i když ne všechno co se děje nám dává nějakou jasnou a zásadní logiku, což mě tedy nedává…

Foto: GotCredit

 

Jak jsem psal již minule, prvotní panika přišla z Číny, mohutné propady šanghajské burzy vnesly nervozitu i na další trhy, obavy ze zpomalování tamní ekonomiky jsou zaklínadlem většiny médií… Dalším, a to zcela zásadním faktem, je pokles cen ropy a to ne ledajaký. Kde tam jsou časy z obav o růstu ceny nad 100 dolarů, nyní se bavíme, jestli bude ropa stát trvale pod 30, nebo 20, ti co psali že bude stát 150 říkají, že může stát i 10.. Takže opět super manipulace s názory, ale prostě fakt je ten, že trhy na cenu ropy velmi senzitivně reagují.. Když přijde růst na ropě, akcie se uklidní a rostou s ní, obnovený výprodej na této komoditě znamená výplach i na akciových trzích. Je to tak trochu paradox, protože levná ropa by většině odvětví měla svědčit, měla by podporovat hospodářské výsledky firem, ano sektory jako jsou těžaři pláčou.. přežijí jen ti nejsilnější, bez větších dluhů a s nízkými náklady. Protřídí se odvětví. Samozřejmě i země, závislé na produkci černého zlata, pokud se tedy tomu tak dá vůbec ještě říkat, trpí – viz Rusko a pád rublu, některé latinskoamerické či africké země nemá smysl ani zmiňovat, dokonce některé státy arabského poloostrova zvedají daně nebo dokonce zavádí daň z příjmu, tedy to na co my jsme dávno zvyklí.

Takže pro mě není zcela pochopitelná ta úměra poklesu ceny ropy a výprodeje na všem ostatním, ale nyní to tak je. Ani zasedání ECB a náznak další rozšíření či posílení QE od ECB náladu nezměnil, investoři jsou na sliby centrální banky nyní již hákliví, chtějí vidět činy.

A tak nám trhy klesají, německý DAX odepsal za leden 8,8% své hodnoty, jednu dobu v lednu ztrácel skoro 13%... masakr. Americké trhy klesly také, Dow Jones o necelých 6%, ztráta Nasdaqu se blížila 8%ům. Nejvíce propad zasáhl čínské akcie, index v Šanghaji ztratil za leden 23%, pěkný výplach.

Na grafu vidět pokles německého indexu a jeho horší výkonnost oproti evropským akciím:

Zastavím se u německých akcií, kde si stále myslím, že pro letošní rok 2016 by nákup na současných úrovních měl být zajímavý. Německé company ve většině případů zveřejní zisk za 2015 velmi slušný, pomáhající slabší Euro je pro německé exportéry výhodou. Obavy z orientace na Čínu nejsou zcela na svém místě, protože se jedná buď o finální výrobky nebo high-tech komponenty, kdež to v Číně spíše klesá poptávka po základních materiálech. Naopak poptávka spotřebitelů jednoznačně rostla v 2015 a nemyslím, že se v 2016 zcela změní. Možná že růst nebude taky dynamický, prodej aut neporoste o 13%, ale třeba jen o 5, to samé nastává třeba i u Iphonů – přesto jde o obrovský trh, který absorbuje tyto výrobky i nadále ve velké míře. Proto mě přijdou obavy některých investorů z německého trhu a jeho orientace na Čínu přehnané. V kombinaci s podporou ECB se evropským firmám bude nadále dařit podle mého názoru, firmy jako Daimler pak podle mě valuačně vycházejí poměrně zajímavě. Nicméně sentimentem jsou zašlapány do země, přesto já jim nadále věřím a zůstávám long jak na Daimleru, tak na německém indexu. U automobilek je zřejmě obava z dalších prosáknutí emisních kontrol a problémů s tím spojeným, nicméně nečekám, že by se opakovalo něco podobného ala Volkswagen.. Další možnou obavou je příliv uprchlíků do Německa i EU, problematický vývoj této krize dává zatím za pravdu spíše kritikům německé vlády. Nicméně finančně toto německá ekonomika bez zásadnějšího problému podle mě ustojí, musí se však postavit čelem k dalšímu přílivu a zavřít hranici EU už na úrovni Řecka – i když rozumím, že lépe se to píše na papír, než realizuje na moři. Hlídání lodí prostě musí přijít už na úrovni Turecka, nemůže přeci EU platit Turecku, a místní borci nám je pošlou loděmi na Kos … Jsem pro Turecku pomoci s tábory, s vybavením, i finančně, ale za to ty lodě z Turecka prostě nesmí odjíždět.. Pardon, to sem nepatří, jen to souvisí s tím, že nesmí do Německa přijít další milion lidí, to už by pak průšvih byl.. Naivní výroky typu až válka skončí, půjdete domů, mě přijdou spíše pokusem o žehlení situace, ale k realitě mají daleko.

Takže Evropa je pod silným prodejním tlakem od začátku roku, ale důvod pro tento tlak úplně reálně neexistuje. Přesto zřejmě nadále budeme možným poklesům čelit, sentiment je velmi špatný a opatrný, takže je potřeba se připravit na vše. Tzn. nechat si nadále trochu cashe a být připraven při dalších poklesech posílit pozice.

V Praze jsme po propadu na Čezu k 470 korunám a na KB pod 4600 korun na konci ledna trochu ožili, ale taky se nezdá, že by to mělo dlouhého trvání. Přesto je cena Čezu pod 400 korun dividendově velmi zajímavá, nicméně další odstávky resp. prodloužení restartu jednotlivých bloků sentimentu na Čez příliš neprospívají. Dobrá čísla předvedl přes odstávku po požáru Unipetrol, a zřejmě se dočkáme dividendy v letošním roce, odhaduji, že minimálně 20Kč by PKNko pustit mohlo.. jen ať vydrží marže dále, pak by byl z Unipetrolu opravdu oslík co sype cash. Aktuálně je na účtech Unipetrolu přes 30 korun cashe na jednu akcii, nerozdělený zisk je pak nad 90 Kč…

Americká výsledková sezóna se naplno rozjela a u titulů co sleduji, dopadla podle mého názoru velmi dobře. Facebook doslova rozbil všechny odhady a je na růstové vlně, včera dosáhl svých maximálních hodnot nad 115 USD.. Krátkodobě to může být na realizaci pozic asi vhodné, prodal jsem půlku toho co mám, dlouhodobě a strategicky by člověk asi v portfoliu měl Facebook mít, protože po výnosové stránce neřekl ještě poslední slovo. Apple také ukázal super čísla v absolutní rovině, na úrovni P/E se dostává na cca 9 , to je pro ameriku velmi pěkné číslo a s minimálními odchylkami je ho podle mého názoru schopen držet – jen prostě holt už neproste jako dříve, myslím market share, neboť to úplně nejde už bez nového produktu. Ale jako company naditá cashem je na této cenové úrovni podle mě prostě zajímavá. Přesto investoři po číslech Apple vyprodali a cenu srazili.

Vývoj po číslech ukazuje u obou společností následující graf:

Také American Airlines předvedly velmi pěkná čísla, ale jak je zvykem na tomto titulu, po počátečním růst ještě v pre-marketu nastoupil prodejce a akcii shodil do mínusu, toto jsem zažil potřetí za sebou na kvartálních číslech a nechápu to, buď tam prodává někdo velký, nebo zatím je něco co já nevidím, myslím negativního, a tak si s tím asi dám pokoj, přestože je American airlines fundamentálně podle mě zajímavá a poměrně levná na aerolinku. Alibaba, internetová jednička v prodejích v Číně, také překonala odhady trhu, ale vývoj ceny šel směrem dolů.. Zřejmě nervozita se vším související co je čínské, obavy z možnosti toho, že čísla nejsou úplně reálná – i když si myslím, že to snad ani není možné při tak velkém IPO – drží cenu této společnosti neadekvátně dole – zůstávám tak v tomto titulu long, ten byznys je prostě cesta budoucnosti, a marže jsou daleko vyšší než u konkurenčního Amazonu, neporovnatelně vyšší!

Na trzích celkově převládá až panika bych řekl, výprodeje stíhají dluhopisy (mimo státní EU díky QE), volatilita je extrémní, všichni sledují na denní bázi, co dělá ropa.. To samozřejmě přispívá k nervozitě všech účastníků trhu, a zatím se nezdá, že by se to hned jen tak zastavilo. Snad právě možné uklidnění na trhu s ropou by celkově trhům pomohlo, to by se však producenti ropy musely domluvit na snížení těžby. A na to to zatím nevypadá, ale myslím, že to může přijít kdykoliv, přeci jen cena ropy je tak dole, že i státy, u kterých bychom to nečekali, můžou dospět k tomu, že jednat je nutné i v jejich zájmu.

Nervozita a také negativní úrokové sazby v čím dál více regionech světa přispívají k tomu, že nám v posledním období povyrostlo zlato. A na to navázaný sektor těžařů zlata, takže ti, co loni vytrpěli své na tomto sektoru, si přišli alespoň na trochu zisku v tom bídném lednu roku 2016, v následujícím grafu vývoj akcie těžaře zlata Barrick gold za 2016:

Co tedy dál? Nadále zůstávám spíše alokován v Evropě, věřím těm společnostem, co jsem vybral do portfolia, že předvedou pěkná čísla za 2015 a udrží je i v 2016 – samozřejmě i díky ECB, a nevyloučil bych podle rétoriky v nejbližším období přitlačení na pilu právě ze strany Draghiho, pokud by to neudělal, dost by se odrovnal před investory, zvláště po zklamání z prosince 2015.. Je mi jasné, že aby se situace uklidnila, musí přijít i delší stabilizace ceny na ropě. A takové akcie, jako je Apple, má smysl držet z amerického trhu, náskok Ameriky v technologickém segmentu je tak významný, až bych řekl, že je to pro Evropu smutné. Company, jako právě je Facebook či Apple si na jiném trhu nekoupíte, proto americké trhy budou nadále brány investory jako zásadní benchmark. V Česku pak zůstávám long Čez, Unipetrol, Kofola a nadále i po mírné redukci pozice i v Komerční bance. Nečeká nás dále nic lehkého, na to se musíme připravit.

 

Tabulka s přehledem společností co sleduji a mým názorem:

2016 Tabulka titulů

             

 

 

 

 

Doporučení

Můj tgt

Dividenda

 

Aktuální

kurz

Název

Měna

3M

1rok

1rok

na akcii

DVD yield

7.1.2016

2.2.2016

Česko

 

 

 

 

2015

 

740

708

Erste

CZK

buy

buy

800

13,5

1,82%

251

251

O2 CR

CZK

sell

sell

250

13

5,18%

158

157

Unipetrol

CZK

buy

buy

190

-

-

4906

5195

Komerční banka

CZK

hold

hold

5750

310

5,97%

409

398

Čez

CZK

buy

buy

560

40

10,05%

 

 

Evropa

 

 

 

 

 

 

6,3

5,71

BBVA

EUR

hold

buy

7

0,08

1,40%

152,5

145,8

Allianz

EUR

buy

buy

175

6,85

4,70%

8,1

9,4

Eon

EUR

hold

buy

12

0,5

5,32%

68,6

62,98

Daimler

EUR

buy

buy

85

2,45

3,89%

20,83

15,86

Deutsche Bank

EUR

buy

buy

25

0,75

4,73%

14,09

13,37

Peugeot

EUR

hold

buy

16

-

-

59,33

56,38

Airbus

EUR

buy

buy

68

1,2

2,13%

12,84

12,3

Innate Pharma

EUR

buy

buy

18

-

-

1,68

1,44

Mota-Engil

EUR

buy

buy

2

0,12

8,33%

12,93

12,2

Raiffeisen

EUR

buy

buy

16

-

-

84,44

77,6

Renault

EUR

hold

hold

85

1,9

2,45%

5,42

5,42

Rolls Royce

GBP

buy

buy

7

0,23

4,24%

30,55

30,7

Yoox-Net-a-Porter

EUR

buy

buy

38

-

-

83,2

86,6

Siemens

EUR

hold

buy

100

3,3

3,81%

17,54

16,5

Sixt Leasing

EUR

buy

buy

24

-

-

38,1

36,87

Lanxess

EUR

buy

buy

50

0,5

1,36%

10,94

10,25

Europcar

EUR

hold

buy

15

-

-

70,65

66

HeidelbergCem.

EUR

buy

buy

77

0,75

1,14%

3,2

3,29

Post NL

EUR

buy

buy

4

0

0,00%

87,2

85,05

Daxex

EUR

buy

buy

100

0

0,00%

60,15

56,78

Safran

EUR

buy

buy

75

0,78

1,37%

4,69

3,48

Unicredit

EUR

buy

buy

5

0,12

3,45%

113,85

104,4

Volkswagen

EUR

hold

buy

125

4,86

4,66%

 

 

USA

 

 

 

 

 

 

102,97

115,09

Facebook

USD

take profit

hold

120

-

-

632,7

574,8

Amazon

USD

hold

hold

580

-

-

41,2

39,38

American Airlines

USD

buy

buy

50

0,1

0,25%

31,27

30,11

GM

USD

hold

buy

35

1,38

4,58%

100,7

96,43

Apple

USD

buy

buy

130

2,03

2,11%

21,39

17,9

Twitter

USD

buy

buy

40

-

-

77,33

67,03

Alibaba

USD

buy

buy

90

-

-

76,29

68,44

Salesforce

USD

hold

buy

80

-

-

 

 

Ostatní

 

 

 

 

 

 

3,43

3,38

Gazprom

USD

hold

hold

4

0,22

6,51%

5,19

5,27

Sberbank

USD

buy

buy

7

0,03

0,57%

3,16

3,41

Rosneft

USD

hold

hold

3,5

0,13

3,81%

0,81

0,86

Glencore

GBP

buy

buy

1,5

-

-

10,11

9,02

USO (ropa ETF)

USD

buy

buy

13

0

0,00%

12,47

10,95

INDL (3x bull Indie)

USD

buy

buy

19

0

0,00%

2,08

1,8

Alpha Bank (Řecko)

EUR

buy

buy

3

0

0,00%

14,97

13,6

Yandex

USD

buy

buy

16

-

-

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.