Těžbě lithia v Krušných horách se nevěří?

15:55 | Ka Ří | Diskuze

Zatímco před říjnovými volbami do parlamentu kauza těžby lithia v Krušných horách vyvolala enormní zájem politiků a jejich půtek, současné volby prezidenta republiky se prakticky nedotkla. Z hlediska vývoje akcií společnosti, která o těžbu usiluje, jakoby se realizaci nevěřilo.

Ilustrativní obrázek
Foto: m-m

Vývoj akcií australské společnosti European Metals Holdings (EMH), která se prostřednictvím dceřiné firmy Geomet pokouší o realizaci těžby, zaznamenává negativní vývoj. Na svém domovském trhu v Austrálii vykazují jedny z nejnižších cen za poslední rok. Oproti historickým maximům z dubna 2017 již ztratily přes polovinu hodnoty. Obchodovaly se i za 0,65 AUD (10,80 korun). Za poslední rok šly naposledy levněji koupit jen na konci října, kdy se jejich cena krátce intradenně dostala až na 0,63 AUD.

Úvod tohoto týdne zastihl titul v lepší formě, když v Sydney uzavřel výše o 3 % na 0,675 AUD. Jak zmiňujeme níže, pomoci mohly další kroky společnosti utvrdit úřady ve své legitimitě. Tržní kapitalizace EMH nyní dosahuje zhruba 92 milionů AUD, tj. v přepočtu 1,5 miliardy korun.

Vývoj akcií EMH v Austrálii

Graf European Metals Holdings (EMH) 

Zdroj grafu: asx.com   

Obdobný vývoj akcie EMH zaznamenávají na burze v Londýně, kde jsou duálně listovány. Zobchodovat je však lze rovněž ve Frankfurtu pod označením E861.F.

Podklady pro MF, MPO a MŽP

V minulém týdnu společnost EMH uvedla, že již předala relevantním úřadům v České republice dříve avizovanou analýzu o legitimnosti firmy. Ta by zřejmě měla zavřít ústa i těm nejzatvrzelejším politikům zmiňujícím domicil firmy či její napojení na různé podnikatelské skupiny, v té souvislosti nejčastěji zmiňovaného Zdeňka Bakalu.

Právní kancelář Steinepreis Paganin potvrdila, že EMH je australským právním subjektem s veřejně obchodovatelnými akciemi na australské a londýnské burze. Stvrzeny tak byly rovněž již dříve prezentované údaje týkající se široce diversifikované struktury k datu 12. října, o které jsme již dříve informovali v článku „Analýza: Lithium v Krušných horách. Mýty a fakta o těžbě strategické komodity v ČR“. Sama EMH nyní navíc sdělila, že jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital. Ta se má na projektu aktivně podílet. Podíl australských akcionářů nicméně zůstával majoritní, tvořit měl přes 82 procent.

Počet vydaných akcií EMH dále vzrostl

Již na konci listopadu bylo dokončeno posílení kapitálu EMH, které započalo v létě postupným prodejem dalších firemních akcií investorům. Zejména od britské investiční skupiny Shard Capital Partners přitekly celkově zhruba 4 miliony AUD (66 milionů korun). Pomoci mají k financování přípravných prací pro finální studii proveditelnosti, zejména dokončení hydrometalurgických testů.

Vize EMH, využít v České republice vytěženou lithiovou rudu v následujícím uceleném řetězci, setrvávají. Dle EMH pokračují jednání, které dle vizí mají vyústit ve tvorbě tisíce nových pracovních míst nejen v oblasti těžby a zpracování rud, ale zejména v navazujících high-tech oborech.  

Použité zkratky: MF (Ministerstvo Financí, MPO (Ministerstvu průmyslu a obchodu), MŽP (Ministerstvo životního prostředí).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Těžba lithia si v příštích deseti letech vyžádá globální investice ve výši 10 až 12 miliard USD, tvrdí společnost SQM

Ilustrativní obrázek

Chilská vláda navyšuje pro společnost Albemarle horní limit těžby lithia

Ilustrativní obrázek

Těžba zlata v Austrálii se loni zvýšila na nový rekord od roku 1999

Ilustrativní obrázek

Akcie SQM reagují na obavy z nadprodukce lithia

Ilustrativní obrázek

Komodity jsou v kurzu. Cena vanadu si meziročně polepšila o více než 100%

Ilustrativní obrázek

Lithiové akcie se dnes chovají různěČti více
Ilustrativní obrázek

Čerpací stanice mění značení pohonných hmot. Ceny zůstávají stejné

Ilustrativní obrázek

Cena benzínu a nafty mírně roste. Sankce na Írán mohou zvýšit cenu ropy na 80 dolarů za barel

Ilustrativní obrázek

Recept na syntetické zlato

Ilustrativní obrázek

Čerpací stanice zlevňují. Na světových trzích však cena ropy roste

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta již brzy zlevní

Ilustrativní obrázek

Trump plánuje otevřít druhou ropnou frontu proti OPEC. Dočkáme se poklesu cen?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.