Těžba komodit ve vesmíru může představovat novou oblast zájmu arabských ropných gigantů

06:04 | Ne Ro | Diskuze

Blízký východ je jedním z energetických center planety Země. Alespoň tedy do doby, dokud bude náš blahobyt z velké části závislý na ropě a zemním plynu. Někteří analytici ale nyní tvrdí, že ropní giganti z této oblasti by udělali z dlouhodobého hlediska lépe, kdyby svého bohatství zavčasu využili pro rozvoj dalšího trhu - vesmírného - a kdyby okolo Země začali těžit nerostné suroviny a vodu. Je to prý skvělá investice do budoucna.

Foto: Public Domain

A jak se zdá, některé země Blízkého východu jako Spojené arabské emiráty či Saúdská Arábie již uposlechly, neboť začaly vyvíjet vlastní vesmírné programy a investovat do různý soukromých iniciativ pro těžbu komodit v kosmickém prostoru. Pakliže uspějí, mohly by v budoucnu vytvořit základ těžby nerostných surovin i vody ve vesmíru a roztočit na oběžné dráze nejen nový byznys, ale i celou ekonomiku.

Vodu z asteroidů lze využít jako paliva pro cestování kosmickým prostorem. Skutečnost, že Blízký východ s investicemi do kosmického prostoru vůbec začal, hovoří o tom, že se v budoucnosti pokusí přetransformovat z ropné ekonomiky na ekonomiku založenou na know-how.

Ostatně, v loňském roce počet vypuštěných komerčních statelitů předčil počet satelitů, krytých vládními, vojenskými a veřejnými prostředky:

Zdroj: Union of Concerned Scientists, Bloomberg

 

Průzkumné satelity lze letos postavit už za několik desítek amerických dolarů. Kosmická kocábka, schopná těžit potřebné suroviny na asteroidu, může dnes přijít na nějakých 2,6 miliard USD, odhadují analytici z Goldman Sachs. Suroviny získané z asteroidů by mohly být následně zpracovány a využity přímo v kosmickém prostoru, a to i přes fakt, že by se některé vyplatilo dopravit na Zemi. Třeba takovou platinu.

Těžba surovin ve vesmíru dnes sice ještě není konkurenceschopná, nicméně skýtá v sobě potenciál, který by v budoucnu mohl vést ke stále snazší přístupnosti vesmírného prostoru pro komerční sektor. Právě na asteroidech se často vyskytují velké zásoby vody a platinových kovů. Ty by mohly značně přetvořit současné ekonomické hledisko i potřeby technologického sektoru.

Voda jakožto palivo

Analytici z Navitas Resources předpovídají, že průzkumné satelity by mohly začít na asteroidech pátrat po vzácných plynech a kovech během příštích pěti let. Vlastní těžba surovin by na asteroidech mohla začít tak za osm let. Jediný asteroid může obsahovat 175krát více platiny, než se na Zemi vytěží za rok, uvádějí data z Massachusetts Institute of Technology. Takové množství platiny by na Zemi stálo 25 až 50 miliard USD. Nicméně pokud by se toto množství na Zem dostalo, nepochybně by tu způsobilo totální krach cen platiny. Pokud jste tedy skalním optimistou, určitě se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí krátká pozice na platině spolu se sázkou na rozvoj těžby na asteroidech.

Lze předpokládat, že suroviny získané z asteroidů budou ze své velké části zůstávat v kosmickém prostoru, kde poslouží k pohánění vlastní ekonomiky, jejíž vznik lze očekávat někde na nízké oběžné dráze Země. Z těchto surovin se tam pak budou stavět další satelity a vesmírné stanice.

Transportovat vodu ze Země do vesmírného prostoru je nákladné a těžké (a to jak v kilogramech, tak i přeneseně). Voda z asteroidů by tudíž mohla v budoucnosti orbitálním stanicím dobře posloužit. Mimo jiné i jakožto palivo.

Ekonomika na nízké oběžné dráze Země

Vody z asteroidů lze využít jakožto vesmírného paliva pro pohyb kosmickým prostorem. Lze ji totiž rozštěpit na vodík a kyslík a následně nechat mezi sebou bouřlivě zreagovat.

Jednou ze společnosti, zaměřenou právě na těžbu na asteroidech, je Deep Space Industries Inc. Vyvinula prý jakési pomocné raketové trysky, které zahřívají vodu a vytvářejí něco jako parní pohon.

Spojené arabské emiráty i Saúdská Arábie tedy už mají vlastní vesmírné programy. Kromě toho Saúdská Arábie předloni podepsala s Ruskem dohodu o spolupráci při vesmírném průzkumu, uvádí Arab News.  Také jedním z investorů podniku pro vesmírný turismus Virgin Galactic  miliardáře Richarda Bransona je koneckonců Abú Zabí. Pomineme-li finanční možnosti Blízkého východu kvůli vysokým ziskům z ropného průmyslu, je třeba konstatovat, že pro vesmírné cestování je příhodná i zeměpisná poloha těchto států. Nacházejí se totiž blíže rovníku, což znamená, že ze Země startující kosmické lodě v těchto zeměpisných šířkách spotřebují méně paliva pro dosažení oběžné dráhy Země. Tak tedy: „Deset, devět, osm, sedm … zážeh!“

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačnéČti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ chystá nejpozději po topné sezóně 2022-2023 odstavit tři uhelné bloky

Ilustrativní obrázek

Spotřeba elektřiny byla začátkem roku vyšší i pandemii navzdory

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.