Těžba bitcoinu by mohla úhrnem spotřebovat víc energie než elektromobily

14:05 | Ne Ro | Diskuze

Celková světová spotřeba energie na těžbu virtuální měny bitcoin by mohla letos převýšit roční spotřebu elektřiny v Argentině a stát se hnací silou pro producenty energie z tzv. obnovitelných zdrojů od Číny až po Spojené státy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Těžaři bitcoinu a dalších kryptoměn by podle odhadů mohli letos spotřebovat až 140 terawatthodin elektrické energie čili 0,6 % světové spotřeby elektřiny, domnívá se analytik Nicholas Ashworth z Morgan Stanley. Spotřeba v této výši převyšuje očekávanou spotřebu energie elektromobily v roce 2025.

Pakliže rally virtuálních měn bude pokračovat i v letošním kalendářním roce, připravme se na nárůst spotřeby elektřiny z důvodu nárůstu těžby kryptoměn, míní Ashworth.

Ačkoli se toto číslo může jevit ve srovnání s celkovou globální spotřebou elektřiny bezvýznamně, představuje důležitý růstový faktor pro společnosti, které investují sluneční a větrné energie a do jejího ukládání. Příkladem mohou být společnosti jako NextEra Energy Inc., Iberdrola SA či Enel SpA. Další společnosti, které by z uvedeného trendu mohly těžit, jsou velké ropné korporace, které investují do tzv. obnovitelných zdrojů energie a developeři zaměření na čisté energie, kteří mají krytí kapitálem, získaným z primárního úpisu mincí (ICO).

Třeba taková největší kanadská energetika, Hydro-Quebec. Nachází se totiž v pokročilé fázi vyjednávání s více než 30 těžaři kryptoměn, z nichž mnozí sídlí v Číně. A je možné, že se s nimi dohodne.

V Číně činí roční spotřeba těžařů kryptoměn 15,4 terawatthodin, což je nic oproti celkové spotřebě elektřiny v zemi. Ačkoliv Čína v tuto chvíli hostí největší počet těžařů virtuálních měn, tvoří jejich spotřeba elektřiny jen 0,2 % roční čínské spotřeby.

Je velice pravděpodobné, že se i v budoucnu budou těžaři kryptoměn soustřeďovat především tam, kde jsou ceny elektřiny nižší.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dominik Stroukal: Bitcoin si prožil zásadní rok

Ilustrativní obrázek

Kryptoměny – tři základní rizika

Ilustrativní obrázek

Jediná velryba stála za bull runem Bitcoinu v roce 2017, tvrdí badatelé

Ilustrativní obrázek

Ve Francii budou nově akceptovat BTC ve 25 000 obchodech

Ilustrativní obrázek

Bitcoinové cenové bubliny z dlouhodobého pohledu. Nastává panika?

Ilustrativní obrázek

Rakouský operátor akceptuje kryptoměnyČti více
Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.