Tesla ztrácí každou hodinu skoro půl milionu amerických dolarů

09:38 | wa pe | Diskuze

Ještě rychlejší, než zrychlení elektromobilů Tesla, je tempo, s jakým společnost ztrácí dostupnou hotovost. Vydrží trpělivost finančních trhů do doby, než progresivní automobilka začne vykazovat zdravou finanční kondici? 

Foto: Intellectual

Za posledních dvanáct měsíců Tesla ztrácela kapitál rychlostí 8 000 USD za minutu, což odpovídá asi 480 000 USD za hodinu, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Pokud si společnost neobstará čerstvou hotovost, dojdou ji dostupné prostředky 6. srpna příštího roku. Přestože by ztráty měly klesat postupně s tím, jak se navyšuje produkce vozu Model 3, stále se bude jednat o alarmující čísla. Přesto se zdá, že investoři společnosti Elona Muska a jeho dlouhodobé vizi věří. Jen za včerejšek akcie TSLA posílily o 3 % na 317,81 USD, a celková tržní kapitalizace Tesla tak činí 53 miliard USD.   

zdroj: Bloomberg

Nové prostředky se automobilka snaží získat vysokými zálohami za vozy, které zákazníci teprve obdrží. Například za sportovní vůz série Founders  musí spotřebitelé složit zálohu 250 000 USD a to navzdory faktu, že jeho výroba nezačne dříve jak za dva roky. V případě nedávno odhaleného plně elektrického tahače Tesla Semi si potenciální kupce musí dopředu připravit 5 000 USD. S výrobou Tesla Semi se počítá až pro rok 2019. Ani tyto částky však peněžnímu otesánkovi, kterým Tesla je, nemohou stačit. Při mohutné ztrátě 1 miliardy USD za čtvrtletí se Tesla musí spoléhat především na finanční trhy. Podle Kevina Tynana z agentury Bloomberg  bude Tesla potřebovat kolem poloviny příštího roku čerstvý kapitál ve výši minimálně 2 miliard USD.

Vedení společnosti v dopise akcionářům uvedlo, že disponuje prostředky potřebnými k navýšení produkce Model 3 na 5000 vozů ke konci března, což by mělo generovat značný peněžní tok z provozních aktivit.Tynan je přesvědčen, že Tesla již nyní naplno využívá sjednaných revolvingových úvěrů, její další možnosti jsou tak v tomto směru omezené. Také investoři do dluhopisů patrně Tesla neposkytnou do budoucna výraznější podporu. Poslední emise korporátních dluhopisů ve výši 1,8 miliardy USD se nyní obchoduje na hladině 93,88 USD za vypůjčený 1 USD. Poslední možností je tak emise nových akcií TSLA, v tom případě však dojde k neoblíbenému naředění podílů stávajících akcionářů. 

Zdroj:Bloomberg, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.