Teroristický útok v Nice bude mít na turistický průmysl jen krátkodobý vliv. Akcie leteckých společností se brzy zotaví

18.07.2016 10:13 | V Z | Diskuze

Teroristický útok ve francouzském Nice na den výročí dobytí Bastily, při němž bylo zabito přes osmdesát lidí a další stovky byly zraněny, podle analytiků povede k krátkodobému propadu turistického průmyslu, avšak nebude mít dlouhodobější ekonomické následky, píše server Market Watch.

Foto: Skeeze

 

„Je to samozřejmě strašná tragédie, ale neočekávám, že by události v Nice měly významný vliv na turistický průmysl a cestování,“ říká Jim Corridore, analytik S&P Global Market Intelligence zabývající se leteckým průmyslem. „Většina lidí jednoduše chce žít své život, plánovat cesty a poznávat svět.“

Akcie leteckých společností i cestovních kanceláří se přitom v pátek propadly. United Continental Holdings ztratila 0,88 %, Priceline Group 1,16 % a provozovatel zaoceánských plaveb Carnival 2,16 %.

Corridore se však domnívá, že propad ceny akcií leteckých společností nesouvisí s nejnovějším teroristickým útokem.

„Nemyslím si, že by pohyb akcií aerolinek souvisel s událostmi ve Francii,“ uvedl Corridore. „Navíc nejde o nijak významný propad. Mezi oběma událostmi neexistuje souvislost.“

Podle Corridora je propad cen akcií způsoben spíše oznámenými výsledky. Aerolinka Delta Air Lines, jejíž akcie se propadly o 2,44 %, uvedla tento týden ve zprávě o výsledcích za uplynulé čtvrtletí, že omezí v zimním letovém plánu lety mezi Spojenými státy a Velkou Británií z obav z propadu směnného kurzu vyvolaného referendem o odchodu Británie z EU.

JetBlue Airways, jejichž hodnota v pátek vzrostla, zaznamenaly růst po středečním oznámení měsíčního nárůstu počtu pasažérů.

„Po teroristických útocích podobných tomu, ke kterému došlo v Nice, obvykle nastane krátkodobý propad na týden či dva, ale poté dojde k obnovení poptávky,“ říká kapitálová analytička společnosti Morningstar Jamie Katzová, který se zaměřuje na zaoceánské plavby. „Obvykle se poptávka na chvíli zadrhne, pak však obchody pokračují jako obvykle.“

Podle Katzové by větším problémem byl „posun v psychologickém vnímání veřejnosti“, např. pokud by lidé přestali chtít cestovat. K tomu však zatím nedošlo, podle Katzové možná proto, že si lidé „nechtějí myslet, že teroristé vyhrávají“.

„Nikdo se nechce cítit omezován okolními událostmi,“ říká Katzová.

Třetí čtvrtletí právě začalo a lidé mají zarezervovány letní dovolené. Ke krátkodobému propadu tedy nedojde. „Samozřejmě, že někteří zákazníci své dovolené zruší,“ říká analytik S&P Global Market Intelligence Tuna Amobi, který sleduje např. akcie a výsledky firem TripAdvisor, Priceline a Expedia.

Ačkoliv nedávný teroristický útok v Nice možná bude mít nějaké krátkodobé důsledky, podle Amobiho je „velmi těžké určit souvislost mezi jednotlivými teroristickými útoky a dalšími faktory“. Podle něj k nejvýznamnějším faktorům ovlivňujícím turistický průmysl patří Brexit, tj. odchod Velké Británie z EU.

Podle Amobiho nikdy neovlivňuje dění jen jeden faktor.

Experti uvádějí, že situaci by výrazně ovlivnil nárůst frekvence teroristových útoků.

„Nikdo nedokáže odhadnout, co by se stalo, kdyby k útokům docházelo každý týden či každý měsíc,“ uzavírá Corridore.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.