Termín pro zaplacení daní se blíží. Jak a kdy správně uhradit daň z nemovitosti?

14:14 | E V | Diskuze

Rok 2020 patřil, co se týká nákupu nemovitostí k těm rekordním.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Kupující sice nepodávali přiznání k dani z nabytí nemovitosti a neplatili čtyřprocentní daň, ale jedna daňová povinnost spojená s nabytím nemovitosti jim přece jen zůstala. V letošním roce mají povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí a včas uhradit vypočtenou daň. A jak je to s termíny podání a kdo naopak nemusí podávat daňová přiznání?

„Přiznání k dani z nemovitých věcí měli letos povinnost podat nejpozději do 1. února na příslušný finanční úřad ti, kteří v průběhu roku 2020 nabyli do svého vlastnictví pozemek nebo zdanitelnou stavbu. Kdo nemohl podat daňové přiznání v tomto termínu z důvodu nemoci COVID-19 nebo nařízené karantény, může podat daňové přiznání později, nejzazší termín je však do 1. dubna 2021. V těchto případech je prominuta pokuta za opožděné podání daňového přiznání. Vypočtená daň se platí na zdaňovací období roku 2021,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz

Daňové přiznání musí nyní znovu podat i poplatníci, kteří nemovitost nabyli dříve než v roce 2020, ale v loňském roce provedli například přístavbu, nástavbu nebo částečně zbourali stavbu, přičemž na základě těchto úprav došlo ke změně druhu nebo výměry zastavěné plochy zdanitelné stavby či jednotky. Tyto skutečnosti se totiž promítají do výše daně.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání?

Přiznání k dani z nemovitých věcí nevyplňují ti majitelé nemovitostí, kteří již podali daňové přiznání v uplynulých letech (pozn. tedy v roce 2020 nebo dříve) a současně se nezměnily žádné skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Pokud jste tedy nabyli nemovitost před lety, finanční správa vás sama bude informovat o daňové povinnosti. Může vám buď zaslat poštou předvyplněnou složenku na úhradu daně z nemovitosti, nebo zaslat informace k platbě daně do datové či e-mailové schránky.

Daně pohodlně elektronickou cestou

Přiznání k dani z nemovitých věcí můžete jednoduše vyplnit elektronicky prostřednictvím aplikace EPO na portálu mojedane.cz. Výhodou je, že tato aplikace obsahuje veškeré číselníky nutné pro vyplnění daňového přiznání. Pokud si s něčím při vyplňování daňového přiznání nebudete vědět rady, využijte průvodce formulářem. Vyplněný tiskopis můžete odeslat příslušnému finančnímu úřadu prostřednictvím datové schránky nebo s využitím uznávaného elektronického podpisu. Pokud nic z toho nemáte, je možné vyplněný tiskopis daňového přiznání jednoduše převést do formátu PDF, vytisknout ho a doručit osobně nebo poštou na finanční úřad, v jehož obvodu působnosti se nemovitost nachází.

Jak je to s termíny?

Daň z nemovitosti do částky pět tisíc korun se platí naráz, a to nejpozději do 31. května 2021. Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, je potřeba do tohoto termínu zaplatit první splátku. Nejzazší termín pro úhradu druhé splátky daně je 30. listopad 2021 (pozn. poplatníci daně provozující zemědělskou výrobu a chov ryb je daň splatná ve dvou splátkách, a to v termínech do 31. srpna a 30. listopadu). Vyměřenou daň je možné zaplatit složenkou, bankovním převodem nebo prostřednictvím služby SIPO.

Zdroj:Iveta Nebesařová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi kvůli pandemii žádají stát o pomoc s bydlením

Ilustrativní obrázek

Dosáhnete na hypotéku? Jaké příjmy banky sledují jak na výpočet hypotéky podle příjmu?

Ilustrativní obrázek

Zájemců o online hypotéky je stále více.

Ilustrativní obrázek

Expandující české e-shopy už mají jen měsíc na změnu fakturace v Maďarsku.

Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPHČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Hypotéky budou zdražovat. I tak jsou nemovitosti dobrou investicí

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Ilustrativní obrázek

Digitální hypotéka je tu: poprvé v Česku si klienti Monety sjednali novou hypotéku na dálku a plně online

Ilustrativní obrázek

10 trendů, které budou určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.