Teplé počasí a silný dolar se podepsaly na hospodaření H&M

11:12 | fa ra | Diskuze

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) klesl ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí zisk před zdaněním o 8,4 procenta na 7,15 miliardy švédských korun (20,8 miliardy Kč). Důvodem byl hlavně silný dolar, který výrazně zvýšil nákupní náklady, a také neobvykle teplé zimní počasí, které snížilo prodej zimního oblečení. Akcie ve Stockholmu padá o 3,6 %.

Foto: Web4Trader

 

H&M je druhým největším prodejcem oděvů na světě za španělskou firmou Inditex, majitelem obchodů Zara.

Firma současně upozornila, že na výsledky prvního fiskálního čtvrtletí budou mít negativní dopady vysoké nákupní náklady, ale také výrazné slevy, které musela firma nabídnout, aby se zbavila vysokých zásob zimního oblečení po neobvykle teplém zimním počasí.

Zisk byl v souladu s prognózami analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali v průměru zisk 7,14 miliardy SEK. Tržby se za tři měsíce do konce listopadu zvýšily o 14 procent na 48,69 miliardy SEK (141,8 miliardy Kč). V místních měnách stouply o devět procent.

Firma nakupujme zhruba 80 procent zboží v Asii, kde jsou ceny obvykle spojeny s dolarem. Posílení dolaru tak mělo výrazně negativní dopad na její hospodaření. K tomu se přidala neobvykle teplá zima, která snížila prodej zimního oblečení.

Společnost H&M vznikla v roce 1947. Kromě značky stejného jména vlastní i značky COS, Monki, Weekday, Cheap Monday a & Other Stories. Na konci listopadu měla po celém světě 3924 obchodů. V letošním fiskálním roce chce otevřít dalších 425 obchodů, hlavně v zemích, kde již působí. První obchody chystá na Novém Zélandu, Kypru a v Portoriku. V dalších devíti zemích, včetně Japonska a Řecka, chce také spustit internetový prodej, který nyní nabízí ve 23 zemích.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.