Tempo růstu nezaměstnanosti je u žen o třetinu rychlejší než u mužů

12:12 | E V | Diskuze

Tempo, s jakým roste počet nezaměstnaných žen, je o třetinu rychlejší než u mužů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ještě v březnu byl počet nezaměstnaných žen srovnatelný s počtem nezaměstnaných mužů. Dokonce bylo více nezaměstnaných mužů. Od dubna, kdy se začaly naplno projevovat důsledky koronavirové pandemie, se tempo růstu nezaměstnanosti žen zvyšuje. Koncem listopadu bylo v ČR téměř o 8 tis. více nezaměstnaných žen než mužů. Mezi pandemií nejvíce zasažené obory patří totiž právě ty, ve kterých nacházejí uplatnění převážně ženy.   

Podle MPSV vzrostl v listopadu podíl nezaměstnaných ze 3,7 % na 3,8 %. V praxi to znamená 274 526 lidí bez práce, z toho 141 212 žen a 133 314 mužů. Meziročně se míra nezaměstnanosti zvýšila o 1,2 %. Na začátku pandemie, tedy v měsíci březnu, byla míra nezaměstnanosti žen i mužů 3 %. Ke konci listopadu se však počet nezaměstnaných žen zvýšil na 3,9 %, zatímco mužů na 3,6 %. V nominálních číslech se, ve srovnání s březnem, jedná o téměř třetinový nárůst. „Mezi ekonomicky aktivním obyvatelstvem ve věku od 15 do 64 let je aktuálně více nezaměstnaných žen než mužů. Zatímco muži dominují sektoru průmyslu a stavebnictví, ženy naopak sektoru služeb, který patří mezi ty pandemií nejvíce zasažené,“ říká Jan Wiesner z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

 

„V následujících letech bude počet nezaměstnaných žen vyšší než počet nezaměstnaných mužů. Je to dáno tím, že v sektorech, které jsou nejvíce postižené a ve kterých dominuje sezónnost, nacházejí uplatnění především ženy. Tomu je třeba přizpůsobit také systém rekvalifikací, které je nutné modifikovat a zefektivnit natolik, abychom tomuto negativnímu trendu dokázali čelit,“ říká Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR.

 

 

Počet nezaměstnaných žen bude narůstat, rekvalifikovat se musí už teď

Zrychlené tempo růstu nezaměstnanosti žen není pouze dočasným trendem, naopak se dá předpokládat, že bude přetrvávat minimálně do roku 2021, také s ohledem na očekávanou třetí vlnu koronavirové pandemie. Odborníci se shodují, že by nezaměstnaní z postižených oborů jako turismus a pohostinství, měli co nejdříve zvážit možnost rekvalifikovat se do oboru, kde je naopak chronický nedostatek pracovních míst. „Rekvalifikace lidi mnohdy odrazuje z důvodu časové náročnosti
a neefektivity. Průměrný rekvalifikační kurz vyžaduje až 300 vyučovacích hodin. Řešením jsou modularizované rekvalifikace, kde se člověk zaměří jen na tu oblast, kterou neovládá. Takový kurz je pak výrazně kratší, třeba jen 100 vyučovacích hodin.
“ říká Radovan Hauk, partner společnosti Moore Czech Rebublic a dodává: „Růst nezaměstnanosti žen je patrný také v případě zájmu o rekvalifikace, který evidujeme v projektu KVASAR, kde 57 % zájemkyň tvoří právě ženy.“

 

Nejvíce nezaměstnaných žen je v Moravskoslezském kraji

Krajem s nejmenší nezaměstnaností je Pardubický (9 178 nezaměstnaných), krajem s nejvyšší nezaměstnaností je Moravskoslezský (43 192 nezaměstnaných). Nejvíce nezaměstnaných žen má kraj Moravskoslezský (20 868). Nejméně nezaměstnaných žen má kraj Pardubický (4 807). I přes rostoucí nezaměstnanost však počet volných pracovních míst ke konci listopadu (317 972) převyšoval počet uchazečů o zaměstnání (274 526). Na pracovním trhu je tak přebytek 43 446 pracovních míst.

 

 

O projektu KVASAR

Projekt KVASAR (KVAlita Systému Akreditací a Rekvalifikací) si dal za cíl nastavit pravidla a připravit podmínky pro kvalitativní změny v rekvalifikacích, a to prostřednictvím úzké spolupráce se zaměstnavateli, vzdělavateli a dalšími zainteresovanými regionálními partnery. Dojde tak k přizpůsobení nástrojů dalšího vzdělávání současným, ale i budoucím požadavkům trhu práce, a také rychlejší reakci na změny související s Průmyslem 4.0. Současný systém rekvalifikací zcela nereflektuje dosavadní kvalifikaci účastníka rekvalifikace. Ten musí v rámci rekvalifikace absolvovat celé vzdělávání podle nastaveného systému akreditací. Nemůže si jednoduchým způsobem získané dovednosti pouze doplnit. Mechanismus modularizovaných rekvalifikací umožní reflektovat již naučené dovednosti a rekvalifikovaná osoba bude vzdělávána pouze v částech, které skutečně potřebuje pro úspěšné složení závěrečné zkoušky. Tím se ušetří čas, peníze a urychlí nástup uchazeče do nového zaměstnání.

Zdroj:Erika Daňková, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budou vakcíny a testování součástí novodobých firemních benefitů?

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Chybí nám sebevědomí, ale umíme zvládat těžkosti života, říkají Češi v průzkumu. Sílu jim dodávají rodina a blízcí

Ilustrativní obrázek

AAA AUTO spustilo antigenní testování svých zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Podnikatelské svazy souhlasí se zavedením ochrany úst a nosu ve firmách

Ilustrativní obrázek

Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále víceČti více
Ilustrativní obrázek

Salesforce zveřejnila výsledky překonávající nejvyšší očekávání a zvýšila výhled na FY 2022

Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Deutsche Telekom reportuje za 4Q výsledky nad očekáváním a poskytuje výhled na rok 2021

Ilustrativní obrázek

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

Ilustrativní obrázek

BaaS (Bankovnictví jako služba) lidem otvírá další možnosti využití finančních služeb nebo nákupů

Ilustrativní obrázek

Bayer hlásí za rok 2020 čistou ztrátu, většinu sporů o Roundup již urovnal

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.