Temelínské včely by mohly dát až čtvrt tuny medu

09:03 | Redakce W4T | Diskuze

Až kolem 200.000 včel by mohlo být v hlavní sezoně v pěti včelích úlech, jež jsou nově v těsné blízkosti jaderné elektrárny Temelín. Ročně by mohly vyprodukovat skoro čtvrt tuny medu.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

První med čekají v Temelíně závěrem června. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Elektrárna chce podle něj touto novinkou demonstrovat čistotu své výroby i podporu životního prostředí.

Úly jsou čtyři, v nejbližších dnech přibude pátý. "V těchto podmínkách nejsem tak úplně zvyklý včelařit. Úly mám v lese a tam za sezonu dělám z jednoho úlu mezi 40 až 50 kilogramy medu," řekl temelínský zaměstnanec Sergej Vlačiha, který se bude o úly starat.

V blízkosti temelínského infocentra mají podle něj včely ideální podmínky. "Díky rozkvetlému zámeckému parku na tom budou temelínské včely velmi dobře. Relativně snadno mohou přinést pyl a nektar. Z pylu si dělají jídlo pro sebe a z nektaru pak vyrobí první temelínský med," řekl Vlačiha. Med se ale v obchodech prodávat nebude, měl by sloužit má jako dárek.

Úly jsou v zadní části parku kolem infocentra, pět úlů bude stát ve dvou řadách. V první budou dva pozorovací úly. "Ty mají část plochy prosklenou a návštěvníci mohou nahlédnout přímo do útrob včelího úlu. Musí předtím odklopit dřevěné víko," řekl mluvčí. Nebezpečí podle včelaře nehrozí, ke třem zadním úlům Vlačiha ale chodit nedoporučuje.

V temelínském parku jsou také kapři, veverky, zajíci i hmyz. Entomologové zde zmapovali výskyt řady motýlů, i proto zde funguje motýlí louka a ptačí stezka. Přibližuje některé z 40 druhů ptáků, kteří zde žijí.

Zajímavost chystá ČEZ také v Dukovanech. Na 140 metrech čtverečních připravuje bylinkovou zahrádku s dvanácti druhy bylinek. Najdou uplatnění v tamní kuchyni.

V jižních Čechách působí asi 6000 včelařů, pečují o 60.000 včelstev. Na Českobudějovicku bylo předloni k 1. září 1296 včelařů s 13.323 včelstvy, průměrný výnos medu na včelstvo byl 13,91 kilogramu. Loni se v Jihočeském kraji podařilo výrazně snížit výskyt včelího moru. Zatímco v posledních letech zde bylo přes 30 ohnisek ročně, loni likvidovali veterináři sedm ohnisek moru včelího plodu.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.