Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

14:14 | E V | Diskuze

Evropská centrální banka si své trumfy vystřílela již na prosincovém zasedání, kdy rozšířila a prodloužila pandemický program nákupů aktiv a zveřejnila svou novou prognózu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čtvrteční zasedání tak bude z tohoto úhlu pohledu patřit k těm méně zajímavým. Centrální banka bude pravděpodobně hodnotit svoji prognózu v kontextu posledního pandemického vývoje. Pokračuje také strategická revize její měnové politiky, která zřejmě vyústí ve změnu inflačního cíle. Na tato oznámení si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat. Pozornost ECB se v nejbližších měsících bude podle našeho názoru soustředit spíše na udržení příznivých podmínek na trhu pro financování než na dosažení inflačního cíle. Ten je stále v nedohlednu a s tím i zvyšování sazeb. To očekáváme až v roce 2024.

S úpravou parametrů měnové politiky přišla Evropská centrální banka už v prosinci. Pandemický program nákupů aktiv navýšila o 500 mld. EUR a prodloužila ho o devět měsíců do března 2022. Představená prognóza přinesla lepší odhad HDP pro letošní rok (-7,3 % versus původně předpokládaných -8,0 %), v roce 2021 pak naopak snížení růstových vyhlídek z původních 5,0 % na 3,9 %. Inflaci v letošním roce ECB vidí na úrovni 1 %, v příštím roce na 1,1 % a v roce 2023 na 1,4 %. Náš odhad je podobný. Z inflačního výhledu je patrné, že se inflačního cíle ECB v nejbližších letech dosáhnout rozhodně nepodaří, a také že její priority se pro nejbližší roky přesouvají od dosažení inflačního cíle k udržení příznivých podmínek pro financování na finančních trzích. S růstem inflačních očekávání by pak ECB měla pomoci fiskální politika, tak jak jsme tomu svědky ve Spojených státech.

V následujících měsících bude pozornost ECB směřovat na revizi strategie její měnové politiky. Ta pravděpodobně přinese změnu inflačního cíle na symetrický. Na finanční trhy či vývoj inflačních očekávání však tato změna žádné zásadní dopady mít nebude. Zajímavější bude, jak se ECB vypořádá s ukončením pandemického programu, aniž by zvýšila volatilitu na finančních trzích. Na tento krok by mohla začít trhy připravovat již ve druhé polovině letošního roku, a to výraznějším omezováním nákupů aktiv, které by deklarovalo, že pro ECB je důležitější aktuální výše tržních úrokových sazeb než výše bilanční sumy. V každém případě na zajímavější akce ze strany ECB si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zasedání ECB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Hlavní ekonom ECB žehlí včerejší slova Christine Lagarde a vysvětluje stimulační balíček

Ilustrativní obrázek

Stejná písnička stále dokola. Trhy si opět žádají rate cut

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 2/9/2019

Ilustrativní obrázek

Akcie padají, dluhopisy nesou čím dál méně. Jak v tomto prostředí investovat?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.