Tématické reporty: Dle očekávání ČNB sazby nezměnila, ale zdůraznila vysoká rizika

11:11 | E V | Diskuze

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy ČNB téměř neliší. Oslabeni koruny bylo opět nazváno stabilizátorem. Čekáme, že úrokové sazby ČNB zůstanou bez změny do Q1 2022. V případě potřeby by měnová politika pravděpodobně byla uvolněna oslabením koruny. 

 

ČNB setrvává ve vyčkávací pozici 

V souladu s očekáváním trhu ponechala ČNB úrokové sazby na svém dnešním zasedání bez změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné.

Vývoj ekonomiky byl relativně blízko poslední prognóze ČNB ze začátku srpna. To bylo rovněž zmíněno guvernérem J. Rusnokem po dnešním zasedání. Z tohoto důvodu také žádný analytik pro dnešek změnu v nastavení měnové politiky nečekal. Guvernér dle svých slov věří v to, že nedojde na druhé komplexní uzavření ekonomiky, ke kterému došlo na jaře. Nicméně zdůraznil, že druhá vlna pandemie je největším rizikem prognózy. Bankovní rada ČNB vyhodnotila její rizika jako stále výrazná, přičemž aktuální epidemiologická situace zvyšuje nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje. 

 

Koruna je přirozeným stabilizátorem 

V porovnání s prognózou ČNB byla koruna ve třetím čtvrtletí mírně silnější. Po dotazu na poslední oslabení koruny guvernér Rusnok poznamenal, že koruna reaguje na poslední čísla o nárůstu pandemie. Rusnok zopakoval, že slábnoucí měna funguje jako přirozený stabilizátor, který snižuje potřebu využití nekonvenčních nástrojů. Zajímavé bylo, když guvernér opět zmínil právo zasáhnout v případě, že by koruna oslabila nad „nějaké limity“. Vzápětí ale takový scénář označil za hypotetickou, teoretickou záležitost. Současnou inflaci označil guvernér za vitální, což platí zejména pro jádrovou inflaci, která se pohybuje nad prognózou, zatímco ceny potravin a vliv změn spotřební daně se pohybují pod prognózou. Guvernér zopakoval, že ČNB očekává zpomalení inflace na cílovaná 2% později v příštím roce. 

 

Úrokové sazby setrvají nízko do roku 2022 

V naší prognóze i nadále očekáváme, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny až do počátku roku 2022. Ovšem jelikož rizika prognózy zůstávají zvýšená, nikdo nemůže vyloučit potřebu dodatečného uvolnění měnových podmínek. Není zcela zodpovězeno, jak by ČNB takové uvolnění provedla. My se nadále domníváme, že nejpravděpodobnějším nástrojem by v takovém případě bylo oslabení koruny. 

Ještě začátkem září započítával peněžní trh v horizontu dvou let zvýšení hlavní úrokové sazby ČNB o 50bp, ale v průběhu září většinu těchto spekulací vymazal. Koruna v průběhu tiskové konference mírně posilovala a úrokové swapy lehce vzrostly, což bereme spíše jako korekci předchozího vývoje, zatímco impuls z dnešního zasedání ČNB by měl být zanedbatelný.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

AAA AUTO najíždí na prodej vozů on-line

Ilustrativní obrázek

Sedmero tipů pro efektivní home office nejen v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

Coca-Cola za 3Q uvádí nízké tržby na úrovni nejvyšších očekávání, zrychluje restrukturalizaci

Ilustrativní obrázek

Moneta: Dopady prodejů starších NPL portfolií a učiněných změn úrokových sazeb u klientských vkladů

Ilustrativní obrázek

Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus BČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.