Tematické analýzy: Zvyšování úrokových sazeb nemusí být u konce

09:58 | E V | Diskuze

Tuzemská ekonomika je i přes viditelné zpomalení ve stále dobré kondici.

Ilustrativní obrázek
Foto: GotCredit

Slabší koruna, vyšší růst mezd a spotřeba domácností a rychlejší inflace oproti prognóze ČNB hrají ve prospěch dalšího zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu ČNB trápí vývoj v zahraničí, který nabízí několik rizik pro tuzemskou ekonomiku. Červnové jednání tak bude mít spíše holubičí vyznění, i přes dva hlasy ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Ve druhé polovině roku by však lepší výhled zahraničního vývoje měl přinést ještě jedno dodatečné zvýšení úrokových sazeb.

Česká národní banka má na středu naplánované čtvrté měnověpolitické zasedání v tomto roce. Jedná se o tzv. malé jednání, kde bude pouze vyhodnocena květnová prognóza centrální banky. Z aktuálních tuzemských statistik jasně vyplývá, že domácí proinflační faktory zůstávají silné. V prvním čtvrtletí rostly mzdy i domácí spotřeba nad očekávání centrální banky. K tomu se již tradičně přidává zhruba o dva desetníky slabší kurz koruny vůči euru ve druhém čtvrtletí a o dvě desetiny rychlejší květnová inflace oproti prognóze ČNB. Tuzemská ekonomika je i přes viditelné zpomalení stále v solidní kondici, a to zejména kvůli domácí spotřebě, která dále podporuje růst cen.

ČNB tak vrásky na čele přináší hlavně vývoj v zahraničí, který už tak pozitivní není. Ačkoli se německá ekonomika ve druhé polovině minulého roku jen těsně vyhnula recesi a v prvním čtvrtletí zaznamenala solidní oživení, výhled zůstává stále nejistý. K tomu se přidává řada geopolitických hrozeb. Už téměř rok centrální banka uvádí jako jedno z rizik nevyřešený brexit a možnost odchodu Velké Británie bez dohody. Přitom po nedávném ohlášení odchodu britské premiérky jsme k tomuto scénáři opět o krok blíže. Pokračuje i příběh obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou, přičemž se do tohoto kolotoče čas od času přimíchá i Evropská unie nebo nedávno Mexiko. To vše může ohrozit tuzemskou ekonomiku skrze její velkou otevřenost přes zahraniční obchod, na kterém je Česká republika závislá.

Současná prognóza ČNB podle slov bankovní rady s dalším zvyšováním už nepočítá. Nicméně podle našeho názoru minimálně dva ze sedmi členů bankovní rady budou už příští týden hlasovat pro další růst úroků, a pokud se vyjasní zahraniční rizika, může se k nim ve druhé polovině tohoto roku přidat i zbytek bankovní rady. Proto očekáváme, že ČNB letos ještě jednou své sazby zvýší, i když si myslíme, že si to zpomalující tuzemská ekonomika již nezaslouží. Z pohledu trhu očekáváme, že červnové zasedání bude mít spíše holubičí vyznění i přes dva hlasy ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Sedm z osmi z posledních zasedání za poslední rok mělo intradenní negativní dopad na korunu a ani tento červen nebude výjimkou.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.9.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.7.2019

Ilustrativní obrázek

Celorepublikový dluh na výživném klesl pod 10 miliard

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 3.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.