Tematické analýzy: Situace v britském parlamentu může být i po volbách patová

13:22 | E V | Diskuze

Britové ve čtvrtek rozhodnou, jaké bude nové složení Dolní sněmovny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany. Druhá varianta, a ne o mnoho méně pravděpodobná, je, že konzervativci sice vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. V takovém případě budou muset žezlo předat šéfovi opozičních labouristů Corbynovi, aby se o sestavení vlády pokusil on. Nejhorší variantou, naštěstí tou nejméně pravděpodobnou, je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani Corbynovi a britský parlament by uvízl v patové situaci.

 

Britové se tento čtvrtek vydají k volebním urnám, aby rozhodli, jaké bude složení 650členné Dolní sněmovny britského parlamentu. Volební průzkumy hovoří ve prospěch konzervativní strany Borise Johnsona. Ta by podle šetření uznávané společnosti pro výzkum veřejného mínění YouGov měla vyhrát a získat 359 křesel. To by pro ni znamenalo velmi komfortní většinu 68 křesel. Rozložení hlasů voličů by v tom případě podle průzkumu bylo 43 % ve prospěch konzervativců, 32 % pro labouristy a 13 % pro liberální demokraty.

Naším hlavním scénářem je to, že konzervativci ve volbách získají efektivní většinu. Této variantě dáváme 55% šanci. Když tuto možnost ukázal výsledek průzkumu YouGov, reagovala libra vůči dolaru poměrně výrazným posílením. Stabilní vláda by totiž znamenala možnost rychlého dořešení brexitu i postupné zklidnění politické a ekonomické nejistoty. Konzervativní strana má navíc i rozumné plány pokud jde o fiskální politiku. Vládní výdaje by podle jejich návrhu měly do roku 2023/2024 vzrůst o 2,9 miliard liber ročně. Oproti tomu plán labouristů počítá ve stejném období s růstem výdajů o 80 miliard liber ročně.   

Druhou variantou je, že konzervativci sice volby vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. Tomuto scénáři dáváme 40% pravděpodobnost. Problémem je, že s konzervativci do koalice žádná další strana nepůjde. Sestavením vlády by tak musel být pověřen šéf labouristů Corbyn, který by se pravděpodobně pokusil vytvořit koalici se Skotskou národní stranou a liberálními demokraty. To by znamenalo delší období nejistoty a těžko odhadnutelný počet dalších dílů ságy jménem brexit.

Nejhorším, naštěstí však nejméně pravděpodobným scénářem je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani opozičním labouristům. Tomuto scénáři dáváme 5% pravděpodobnost. Co by to znamenalo, těžko hádat. Další volby zřejmě ne, těch už má britská veřejnost dost. V každém případě další období nejistoty, což by v kombinaci s blížící se recesí ve Spojených státech a celkovým zpomalením globálního růstu nebyla dobrá zpráva.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway uprodala podíl v aerolinkách Delta Air Lines a Southwest Airlines

Ilustrativní obrázek

BMW zaznamenala v 1Q 20% propad prodejů, v dalších měsících skupina očekává další pokles poptávky

Ilustrativní obrázek

Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlny

Ilustrativní obrázek

Aerolinky Delta ve 2Q očekávají meziročně o 90 % nižší výnosyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.