Tematické analýzy: Situace v britském parlamentu může být i po volbách patová

13:22 | E V | Diskuze

Britové ve čtvrtek rozhodnou, jaké bude nové složení Dolní sněmovny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany. Druhá varianta, a ne o mnoho méně pravděpodobná, je, že konzervativci sice vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. V takovém případě budou muset žezlo předat šéfovi opozičních labouristů Corbynovi, aby se o sestavení vlády pokusil on. Nejhorší variantou, naštěstí tou nejméně pravděpodobnou, je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani Corbynovi a britský parlament by uvízl v patové situaci.

 

Britové se tento čtvrtek vydají k volebním urnám, aby rozhodli, jaké bude složení 650členné Dolní sněmovny britského parlamentu. Volební průzkumy hovoří ve prospěch konzervativní strany Borise Johnsona. Ta by podle šetření uznávané společnosti pro výzkum veřejného mínění YouGov měla vyhrát a získat 359 křesel. To by pro ni znamenalo velmi komfortní většinu 68 křesel. Rozložení hlasů voličů by v tom případě podle průzkumu bylo 43 % ve prospěch konzervativců, 32 % pro labouristy a 13 % pro liberální demokraty.

Naším hlavním scénářem je to, že konzervativci ve volbách získají efektivní většinu. Této variantě dáváme 55% šanci. Když tuto možnost ukázal výsledek průzkumu YouGov, reagovala libra vůči dolaru poměrně výrazným posílením. Stabilní vláda by totiž znamenala možnost rychlého dořešení brexitu i postupné zklidnění politické a ekonomické nejistoty. Konzervativní strana má navíc i rozumné plány pokud jde o fiskální politiku. Vládní výdaje by podle jejich návrhu měly do roku 2023/2024 vzrůst o 2,9 miliard liber ročně. Oproti tomu plán labouristů počítá ve stejném období s růstem výdajů o 80 miliard liber ročně.   

Druhou variantou je, že konzervativci sice volby vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. Tomuto scénáři dáváme 40% pravděpodobnost. Problémem je, že s konzervativci do koalice žádná další strana nepůjde. Sestavením vlády by tak musel být pověřen šéf labouristů Corbyn, který by se pravděpodobně pokusil vytvořit koalici se Skotskou národní stranou a liberálními demokraty. To by znamenalo delší období nejistoty a těžko odhadnutelný počet dalších dílů ságy jménem brexit.

Nejhorším, naštěstí však nejméně pravděpodobným scénářem je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani opozičním labouristům. Tomuto scénáři dáváme 5% pravděpodobnost. Co by to znamenalo, těžko hádat. Další volby zřejmě ne, těch už má britská veřejnost dost. V každém případě další období nejistoty, což by v kombinaci s blížící se recesí ve Spojených státech a celkovým zpomalením globálního růstu nebyla dobrá zpráva.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pro muže je automobil srdcovou záležitostí, ženy v něm vidí spíše praktického pomocníka

Ilustrativní obrázek

Události v EU - ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Ilustrativní obrázek

Nový televizní program Skylink 7 sleduje už 75 % diváků

Ilustrativní obrázek

Loňské tržby výrobce svítidel Modus se opět vyšplhaly k jedné miliardě korun

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v roce 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.