Tematické analýzy: Jestřábi bankovní rady vymřeli

12:31 | A O | Diskuze

Česká národní banka podle očekávání ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nová prognóza byla revidována směrem nahoru ve všech ohledech. Tuzemské ekonomice se daří, s čímž souvisí i rychlejší inflace. Zahraniční rizika však přetrvávají a prognóza počítá se snížením sazeb v příštím roce. S tím však nesouhlasí guvernér Rusnok a preferuje spíše stabilitu sazeb v delším horizontu. My očekáváme, že sazby zůstanou beze změny ještě déle.

Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala své úrokové sazby beze změny. Překvapením ale byla jednomyslnost rozhodnutí. Přitom v květnu hlasovali všichni členové bankovní rady pro zvyšování úrokových sazeb a ještě v červnu se našel jeden hlas pro další utahování. V srpnu však všichni jestřábi vymřeli a bankovní rada našla společnou řeč. Rizika prognózy jsou překvapivě mírně protiinflační. Hlavním důvodem je možnost výraznějšího zpomalení růstu poptávky hlavních obchodních partnerů. Nejistotou zůstává eskalace obchodních válek a do výčtu se opět vrátil neřízený brexit.

Nová prognóza počítá s o desetinu rychlejším růstem ekonomiky letos i v příštím roce. Odhad inflace byl obdobně zvýšen v obou prognózovaných letech směrem nahoru. Koruna již tradičně byla lehce poupravena vzhledem k současnému vývoji na trhu. Nová prognóza však i nadále počítá s výrazným posílením v nejbližších letech. Predikovaný vývoj úrokových sazeb však byl revidován směrem dolů v příštím roce. Pokud bychom tak brali doslova prezentovaná čísla, čekalo by nás jedno zvýšení úrokových sazeb v tomto roce a následně pokles v roce příštím.

 

Během tiskové konference však guvernér Jiří Rusnok v podstatě vyloučil striktní následování prognózy a preferuje spíše hladší průběh, tj. stabilitu úrokových sazeb v delším horizontu. Podle slov guvernéra je pravděpodobnost dalšího pohybu sazeb oběma směry vyrovnaná. Z našeho pohledu se tak nadále prohlubuje názorový příkop mezi prognostickým týmem a bankovní radou.

Na otázky ohledně nového makroekonomického modelu G3+ guvernér odpovídal spíše vyhýbavě. Mimo jiné však prohlásil, že starý model bude dále fungovat a rozdíly oproti novému modelu budou vyhodnocovány alespoň v nejbližších dvou letech.

Stabilita úrokových sazeb jako nejpravděpodobnější scénář

Ve druhé polovině roku předpokládáme oživení v Německu a s ním i v celé eurozóně, které by mělo vyrovnat slabší druhé čtvrtletí tohoto roku. Nicméně rizika vnějšího prostředí vnímáme obdobně jako ČNB směrem dolů. Domácí ekonomika však stále generuje silné proinflační tlaky a navíc se domníváme, že koruna nebude posilovat tak, jak ČNB ve své prognóze očekává. Navíc vidíme, že i model ČNB pro další čtvrtletí předpokládá mírné zvýšení sazeb. To nás vede k přesvědčení, že centrální banka ponechá sazby beze změny a to déle, než sahá prognózovaný horizont ČNB, tj. až do konce roku 2021.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční predikce 2.10.2019

Ilustrativní obrázek

Ředitel sekce měnové ČNB: Nelze vyloučit ještě další zvýšení sazeb

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke krokům Evropské centrální banky

Ilustrativní obrázek

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na stávající úrovni 2,00 %

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji úrokových sazeb za 5 000 let

Ilustrativní obrázek

Ranní restart:05.08.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Baupost Group: Jaké akcie ve 3Q prodával a kupoval Seth Klarman?

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Bridgewater Associates: Jaké akcie ve 3Q kupoval Ray Dalio?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevírá s kosmetickou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 3Q kupoval a prodával Warren Buffet?

Ilustrativní obrázek

Fond Morgan Stanley Pathway International zařadil do portfolia akcie softwarové společnosti Avast

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.