Tématické analýzy

12:22 | E V | Diskuze

ČNB obnovila cyklus utahování sazeb

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká národní banka dnes ukončila svou půlroční pauzu a zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,00 %. Centrální banka tak reagovala na domácí inflační tlaky, které tentokrát převážily nad nejistou ohledně vnějšího prostředí. Rozhodnutí bylo jednohlasné. Tiskovou konference trhy vnímaly spíše jako opatrnou a koruna v jejím průběhu oslabila. Naše očekávání od tiskové konference byla ale poměrně malá, takže nás guvernér Rusnok nezviklal a stále očekáváme ještě jedno zvýšení sazeb v letošním roce.  

Česká národní banka dnes po půl roce znovu rozjela utahování měnové politiky. Zvýšila svou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,00 %. Rozhodnutí bylo překvapivě jednomyslné. Inflační tlaky v ekonomice se ukázaly dostatečně silné, aby přesvědčily všechny členy bankovní rady, že hrají v tuto chvíli důležitější roli než nejistota plynoucí ze zahraničí. Díky odsunutí brexitu byla i nejistota plynoucí ze zahraničního vývoje o trochu slabší.

Na tiskové konferenci guvernér Rusnok představil i hlavní prvky nové prognózy. Ta byla postavena na předpokladu dlouhého období slabého růstu v eurozóně. Přestože domácí HDP podle ČNB letos poroste o 2,5 %. Navíc centrální banka předpokládá, že inflační tlaky v ekonomice rychle neustoupí, když inflaci předpokládá v průměru 2,7 %. To vše i přesto, že by se kurz koruny měl dostat v posledním čtvrtletí roku v průměru na 24,95 CZK/EUR. Zatímco z pohledu vývoje reálné ekonomiky není mezi naší prognózou a výhledem ČNB velký rozdíl, kurz koruny vidíme mnohem slabší. 

Nejzajímavější z prognózy je výhled pro sazby. Guvernér Rusnok sice prohlásil, že prognóza vidí po dnešním zvýšení sazeb v podstatě stabilní vývoj sazeb. Výhled však ukazuje ještě na jejich zvyšování. Neobsahuje celé zvýšení o 25 bb, ale jeho větší část. Pak prognóza ukazuje pozvolné snižování sazeb.

Rizika předpovědi zhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná. O to se postarali modeláři hlavně tím, že zhoršili výhled pro růst eurozóny. Celkově trhy vnímaly tiskovou konferenci jako holubičí. Koruna v jejím průběhu oslabila až k úrovni 25,70 CZK/EUR. My její vyznění vnímáme spíše jako vyvážené.  

ČNB se zvyšováním sazeb ještě neskončila

Ve druhé polovině roku předpokládáme oživení v Německu a s ním i v celé eurozóně. V domácí ekonomice vnímáme ještě silné proinflační tlaky a navíc se domníváme, že koruna nebude posilovat tak, jak ČNB ve své prognóze očekává. Navíc vidíme, že i model ČNB pro další čtvrtletí předpokládá mírné zvýšení sazeb. To nás vede k přesvědčení, že centrální banka by ještě letos ve druhém pololetí měla zvyšovat sazby.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.5.2019

Ilustrativní obrázek

Úrokové sazby vzrostly. Letos zřejmě naposledy

Ilustrativní obrázek

Analytici ve čtvrtek očekávájí zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB

Ilustrativní obrázek

ROZHOVOR - Mora je připraven podpořit zvýšení sazeb ČNB, jeho hlas může rozhodnout

Ilustrativní obrázek

T. Holub z ČNB vidí jako nejpravděpodobnější jedno zvýšení sazeb v tomto roce

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - dluhopisy a měnyČti více
Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 556 z předchozích 566

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se během páteční seance pohybují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street v závěru obchodování mírně korigovaly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Wall Street po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.