Tématické analýzy

12:22 | E V | Diskuze

ČNB obnovila cyklus utahování sazeb

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká národní banka dnes ukončila svou půlroční pauzu a zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,00 %. Centrální banka tak reagovala na domácí inflační tlaky, které tentokrát převážily nad nejistou ohledně vnějšího prostředí. Rozhodnutí bylo jednohlasné. Tiskovou konference trhy vnímaly spíše jako opatrnou a koruna v jejím průběhu oslabila. Naše očekávání od tiskové konference byla ale poměrně malá, takže nás guvernér Rusnok nezviklal a stále očekáváme ještě jedno zvýšení sazeb v letošním roce.  

Česká národní banka dnes po půl roce znovu rozjela utahování měnové politiky. Zvýšila svou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,00 %. Rozhodnutí bylo překvapivě jednomyslné. Inflační tlaky v ekonomice se ukázaly dostatečně silné, aby přesvědčily všechny členy bankovní rady, že hrají v tuto chvíli důležitější roli než nejistota plynoucí ze zahraničí. Díky odsunutí brexitu byla i nejistota plynoucí ze zahraničního vývoje o trochu slabší.

Na tiskové konferenci guvernér Rusnok představil i hlavní prvky nové prognózy. Ta byla postavena na předpokladu dlouhého období slabého růstu v eurozóně. Přestože domácí HDP podle ČNB letos poroste o 2,5 %. Navíc centrální banka předpokládá, že inflační tlaky v ekonomice rychle neustoupí, když inflaci předpokládá v průměru 2,7 %. To vše i přesto, že by se kurz koruny měl dostat v posledním čtvrtletí roku v průměru na 24,95 CZK/EUR. Zatímco z pohledu vývoje reálné ekonomiky není mezi naší prognózou a výhledem ČNB velký rozdíl, kurz koruny vidíme mnohem slabší. 

Nejzajímavější z prognózy je výhled pro sazby. Guvernér Rusnok sice prohlásil, že prognóza vidí po dnešním zvýšení sazeb v podstatě stabilní vývoj sazeb. Výhled však ukazuje ještě na jejich zvyšování. Neobsahuje celé zvýšení o 25 bb, ale jeho větší část. Pak prognóza ukazuje pozvolné snižování sazeb.

Rizika předpovědi zhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná. O to se postarali modeláři hlavně tím, že zhoršili výhled pro růst eurozóny. Celkově trhy vnímaly tiskovou konferenci jako holubičí. Koruna v jejím průběhu oslabila až k úrovni 25,70 CZK/EUR. My její vyznění vnímáme spíše jako vyvážené.  

ČNB se zvyšováním sazeb ještě neskončila

Ve druhé polovině roku předpokládáme oživení v Německu a s ním i v celé eurozóně. V domácí ekonomice vnímáme ještě silné proinflační tlaky a navíc se domníváme, že koruna nebude posilovat tak, jak ČNB ve své prognóze očekává. Navíc vidíme, že i model ČNB pro další čtvrtletí předpokládá mírné zvýšení sazeb. To nás vede k přesvědčení, že centrální banka by ještě letos ve druhém pololetí měla zvyšovat sazby.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční predikce 2.10.2019

Ilustrativní obrázek

Ředitel sekce měnové ČNB: Nelze vyloučit ještě další zvýšení sazeb

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke krokům Evropské centrální banky

Ilustrativní obrázek

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na stávající úrovni 2,00 %

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji úrokových sazeb za 5 000 let

Ilustrativní obrázek

Ranní restart:05.08.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.