Tematické analýzy 8.11.2019

11:11 | E V | Diskuze

ČNB signalizuje šanci na vyšší sazby

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny. Dva členové opět hlasovali v prospěch zvýšení úrokových sazeb. Nová prognóza nově ukazuje potřebu dvojího zvýšení úrokových sazeb už nyní a jejich pokles od poloviny příštího roku. I nadále čekáme, že ČNB sazby ponechá sazby bez změny do konce letošního i příštího roku.

Česká národní banka ponechala v souladu s očekáváním finančního trhu klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 2,0 %. Dva členové opět hlasovali ve prospěch vyšších úrokových sazeb. S ohledem na předchozí hlasování bychom tipovali, že pro vyšší sazby zvedli ruku Vojtěch Benda a Marek Mora, ačkoliv ten nedávno uvedl, že pravděpodobnost zvýšení sazeb se v jeho očích snížila, takže ten hlas by mohl být snadno i někoho jiného.

Guvernér Rusnok v odpovědích na dotazy uvedl, že diskuse opět byla o tom, zda sazby zvýšit nebo je ponechat beze změny. Debatu označil jako vyrovnanou a dlouhou. Bankovní rada také dlouho diskutovala s tvůrci prognózy. Nová prognóza doznala změn zhruba takových, jaké jsme očekávali. Zjednodušeně došlo ke snížení prognózy HDP, za čímž je zhoršený předpoklad vnějšího prostředí. Naopak inflace se v nové prognóze zvýšila a výrazně se posunula prognóza koruny, od které ČNB v tuto chvíli pro příští rok téměř žádné posílení nečeká, což opět vede k vyšší inflaci na horizontu měnové politiky. Pro finanční trh ovšem byla hlavním překvapením nová trajektorie úrokových sazeb. Nová prognóza počítá s dvojím zvýšením úrokových sazeb prakticky hned. Zhruba od poloviny roku pak prognóza implikuje jejich pokles.

Na rok 2020 snížila prognóza ČNB růst HDP na 2,4 % z dříve odhadovaných 2,9 %. Prognóza inflace se na celý rok posunula o citelných 0,4 procentního bodu, takže na začátek roku 2020 ukazuje 2,9 % a na jeho konec 2,5 %. Je možné, že zde došlo k navýšení vlivu zvýšení daní. Jak sám guvernér uvedl, budoucnost je nejistá a s ohledem na to, že ČNB neuposlechla striktně prognózu tak na začátku roku inflace může překročit psychologickou hranici 3 %. Inflace bude samozřejmě na přelomu roku ovlivněna i daňovými změnami, které ČNB neovlivní. Zajímavou změnou v prognóze ČNB je kurz koruny, který prakticky neposiluje. Bilanci rizik na rozdíl od minulé prognózy hodnotí ČNB nyní jako protiinflační.

Z pohledu finančního trhu nebyl výsledek hlasování překvapením. Nicméně, to že nová prognóza ČNB ukázala potřebu většího utažení měnové politiky, než doposud vedlo k nárůstu úrokových sazeb na peněžním trhu. Před zasedáním trh pro příští rok počítal více méně se stabilitou sazeb a ještě nedávno s jejich snižováním. Po dnešním zasedání finanční trh začíná započítávat šanci na růst úrokových sazeb v příštím roce.

Stabilita úrokových sazeb je nejpravděpodobnější scénář

Naše prognóza ukazuje, že ekonomika již touto dobou zpomaluje a kladná mezera výstupu se zavírá. Hlavním tahounem ekonomiky je spotřeba domácností a ta bude zpomalovat jen zvolna. Stejně tak bude jen pomalu brzdit i tempo růstu mezd. Inflace v příštím roce zůstane nad cílem, podobně jako očekává ČNB. Nicméně naše prognóza ekonomického vývoje vnějšího prostředí je stále pesimističtější, než ta z dílny ČNB. Ta počítá i přes snížení prognózy růstu HDP s akcelerací ekonomiky ve druhé polovině příštího roku. My naopak počítáme s dalším zpomalením ekonomiky, které si vyžádá uvolnění měnových podmínek, což v naší prognóze zařídí slabší koruna. Klíčovou otázkou pro vývoj sazeb tak zůstává vývoj v zahraničí a jeho dopad do české ekonomiky.

I nadále tak čekáme stabilitu hlavní úrokové sazby ČNB na úrovni 2,0 % do konce roku a současně prognózujeme, že ČNB tuto sazbu nezmění ani v průběhu roku 2020.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Živnostníci marodí třikrát méně než zaměstnanci. Na neschopence ale stráví dvaapůlkrát více času

Ilustrativní obrázek

Automobilka Daimler zveřejnila střednědobou strategii, v rámci níž oznámila snižování stavů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k HDP v České republice a Německu

Ilustrativní obrázek

Hospodářské výsledky Raiffeisenbank za 3. Q 2019

Ilustrativní obrázek

V prvním až třetím čtvrtletí Česko získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní EvropěČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

DAX zavítal se středečním ránem do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region poslala do červených čísel slova D. Trumpa

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy vyčkávají na další vývoj hlavních událostí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.