Tematické analýzy 8.11.2019

11:11 | E V | Diskuze

ČNB signalizuje šanci na vyšší sazby

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny. Dva členové opět hlasovali v prospěch zvýšení úrokových sazeb. Nová prognóza nově ukazuje potřebu dvojího zvýšení úrokových sazeb už nyní a jejich pokles od poloviny příštího roku. I nadále čekáme, že ČNB sazby ponechá sazby bez změny do konce letošního i příštího roku.

Česká národní banka ponechala v souladu s očekáváním finančního trhu klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 2,0 %. Dva členové opět hlasovali ve prospěch vyšších úrokových sazeb. S ohledem na předchozí hlasování bychom tipovali, že pro vyšší sazby zvedli ruku Vojtěch Benda a Marek Mora, ačkoliv ten nedávno uvedl, že pravděpodobnost zvýšení sazeb se v jeho očích snížila, takže ten hlas by mohl být snadno i někoho jiného.

Guvernér Rusnok v odpovědích na dotazy uvedl, že diskuse opět byla o tom, zda sazby zvýšit nebo je ponechat beze změny. Debatu označil jako vyrovnanou a dlouhou. Bankovní rada také dlouho diskutovala s tvůrci prognózy. Nová prognóza doznala změn zhruba takových, jaké jsme očekávali. Zjednodušeně došlo ke snížení prognózy HDP, za čímž je zhoršený předpoklad vnějšího prostředí. Naopak inflace se v nové prognóze zvýšila a výrazně se posunula prognóza koruny, od které ČNB v tuto chvíli pro příští rok téměř žádné posílení nečeká, což opět vede k vyšší inflaci na horizontu měnové politiky. Pro finanční trh ovšem byla hlavním překvapením nová trajektorie úrokových sazeb. Nová prognóza počítá s dvojím zvýšením úrokových sazeb prakticky hned. Zhruba od poloviny roku pak prognóza implikuje jejich pokles.

Na rok 2020 snížila prognóza ČNB růst HDP na 2,4 % z dříve odhadovaných 2,9 %. Prognóza inflace se na celý rok posunula o citelných 0,4 procentního bodu, takže na začátek roku 2020 ukazuje 2,9 % a na jeho konec 2,5 %. Je možné, že zde došlo k navýšení vlivu zvýšení daní. Jak sám guvernér uvedl, budoucnost je nejistá a s ohledem na to, že ČNB neuposlechla striktně prognózu tak na začátku roku inflace může překročit psychologickou hranici 3 %. Inflace bude samozřejmě na přelomu roku ovlivněna i daňovými změnami, které ČNB neovlivní. Zajímavou změnou v prognóze ČNB je kurz koruny, který prakticky neposiluje. Bilanci rizik na rozdíl od minulé prognózy hodnotí ČNB nyní jako protiinflační.

Z pohledu finančního trhu nebyl výsledek hlasování překvapením. Nicméně, to že nová prognóza ČNB ukázala potřebu většího utažení měnové politiky, než doposud vedlo k nárůstu úrokových sazeb na peněžním trhu. Před zasedáním trh pro příští rok počítal více méně se stabilitou sazeb a ještě nedávno s jejich snižováním. Po dnešním zasedání finanční trh začíná započítávat šanci na růst úrokových sazeb v příštím roce.

Stabilita úrokových sazeb je nejpravděpodobnější scénář

Naše prognóza ukazuje, že ekonomika již touto dobou zpomaluje a kladná mezera výstupu se zavírá. Hlavním tahounem ekonomiky je spotřeba domácností a ta bude zpomalovat jen zvolna. Stejně tak bude jen pomalu brzdit i tempo růstu mezd. Inflace v příštím roce zůstane nad cílem, podobně jako očekává ČNB. Nicméně naše prognóza ekonomického vývoje vnějšího prostředí je stále pesimističtější, než ta z dílny ČNB. Ta počítá i přes snížení prognózy růstu HDP s akcelerací ekonomiky ve druhé polovině příštího roku. My naopak počítáme s dalším zpomalením ekonomiky, které si vyžádá uvolnění měnových podmínek, což v naší prognóze zařídí slabší koruna. Klíčovou otázkou pro vývoj sazeb tak zůstává vývoj v zahraničí a jeho dopad do české ekonomiky.

I nadále tak čekáme stabilitu hlavní úrokové sazby ČNB na úrovni 2,0 % do konce roku a současně prognózujeme, že ČNB tuto sazbu nezmění ani v průběhu roku 2020.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Chytré technologie monitorují provoz Temelína

Ilustrativní obrázek

S. Mnuchin tvrdí, že není stanoven deadline a ani harmonogram jednání o druhé fázi obch. dohody

Ilustrativní obrázek

Restart 22.1.2020

Ilustrativní obrázek

Daimler: zisk v roce 2019 skončil pod očekáváním

Ilustrativní obrázek

Saúdský princ údajně hacknul mobil šéfa Amazonu Bezose

Ilustrativní obrázek

S novým rodičovským příspěvkem neotálejte.Čti více
Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním ránem posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy rostou i přes obavy z dalšího šíření koronaviru

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v červených barvách

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.