Tematické analýzy 17.9.2019

15:15 | E V | Diskuze

Fed zítra sníží sazby a nebude to letos naposledy

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Americká centrální banka ve středu dodá všeobecně očekávané snížení úrokových sazeb. Další bude podle našeho názoru následovat v říjnu či prosinci. V příštím roce pak Fed k uvolnění měnové politiky přistoupí podle naší prognózy celkem čtyřikrát. Nový medián Fedu však na takovéto kroky zatím neukáže. Ten pro letošní rok bude indikovat stabilitu úrokových sazeb, pro rok 2020 pak zřejmě jedno snížení. Zbytek prognózy výrazných změn nedozná.

O tom, že americká centrální banka sníží na svém zářijovém zasedání úrokové sazby o 25 bb na 1,75 – 2,00 %, nikdo nepochybuje. Otazníky se ale vznášejí nad jejími dalšími kroky. Snížení úrokových sazeb na červencovém zasedání bylo samotnou centrální bankou charakterizováno spíše jako preventivní krok. Centrální banka reagovala na sílicí rizika, jakými jsou obchodní války či zpomalování globální poptávky. Červnový medián úrokových sazeb (sestavený na základě odhadů prezidentů jednotlivých regionálních reservních bank) poukazoval dokonce na to, že úrokové sazby zůstanou v letošním roce beze změny. Prezidenti rezervních bank byli v té době rozděleni na dva tábory, kdy jeden očekával v letošním roce dvojí uvolnění měnové politiky, zatímco druhý žádné. Že by se oba tábory nějak zvlášť názorově sblížily, nepředpokládáme. Nová prognóza úrokových sazeb pro letošní rok tak zřejmě ukáže dvojí snížení sazeb (realizované do konce září), příští rok pak jedno.

Nový medián Fedu by tedy pro trh, který očekává razantní snižování úroků jak v letošním, tak i příštím roce, mohl být zklamáním. Ještě do nedávna finanční trhy ve svých cenách zahrnovaly předpoklad, že Fed do konce letošního roku sníží sazby čtyřikrát. Pozitivní vývoj na finančních trzích společně se solidními daty toto očekávání sice mírně zredukoval, trojí snížení sazeb je ale v cenách zahrnuto stále. To je ostatně i v souladu s naší prognózou. Otázkou je, zda k takovémuto kroku Fed sáhne již v říjnu nebo až v prosinci. Mírně se kloníme k názoru, že to bude již na říjnovém zasedání. Rozhodující v tomto ohledu budou aktuální makroekonomická data.

Zbytek prognózy Fedu se zřejmě příliš nezmění. Ta červnová počítala s růstem americké ekonomiky v letošním roce o 2,1 %, v příštím roce pak o 2,0 %. Příliš měnit se nebude ani prognóza nezaměstnanosti (3,6 % v roce 2019, 3,7 % v roce 2020), či inflační výhled. Nejzajímavější proměnou tak bude již výše zmiňovaná prognóza úrokových sazeb. Důvod, proč se tolik liší od té naší, lze vidět v rozdílech prognóz HDP. Náš výhled počítá s nástupem recese ve Spojených státech ve druhé polovině příštího roku. Růst HDP tak nevidíme na úrovni 2,0 % jako Fed, ale na 0,7 %. Proto v příštím roce také počítáme se čtverým snížením úrokových sazeb, místo s jejich stabilitou či případným jedním snížením.    

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Domácnost mladých: WiFi, počítač i kousek nebe nad hlavou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k udělení Nobelovy ceny za ekonomii

Ilustrativní obrázek

Čína chce další rozhovory, než dojde k podpisu páteční částečné dohody

Ilustrativní obrázek

EMU: Průmyslová výroba v srpnu meziročně poklesla o 2,8 % při očekávání poklesu o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

ČR: Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu 10,7 mld. Kč při odhadu deficitu 10,5 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

Češi v pokročilém věku mají čím dál větší zájem o jazykové kurzy v zahraničíČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.