Tematické analýzy 17.3.2020

11:11 | E V | Diskuze

ČNB překvapivě snižuje své úrokové sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka na mimořádném jednání bankovní rady snížila jednomyslně své úrokové sazby o padesát bazických bodů. V dalších měsících očekáváme, že úrokové sazby zůstanou stabilní. Nicméně se otevírá možnost použití dalších měnověpolitických nástrojů. Guvernér během tiskové konference připustil připravenost centrální banky reagovat na nadměrné pohyby kurzu koruny. Ačkoli centrální banka nepozoruje nedostatek likvidity v bankovním sektoru, bankovní rada také schválila jako preventivní opatření snadnější přístup tuzemských bank k likviditě.

Česká národní banka (ČNB) snížila na mimořádném jednání svou hlavní úrokovou sazbu o padesát bazických bodů na 1,75 %. Rozhodnutí bylo zdůvodněno hlavně eskalací aktuální situace v souvislosti s epidemií koronaviru. Dnešními kroky tak chce zmírnit dopad zdravotních a bezpečnostních opatření uvalených vládou. To vše v kontextu skokového oslabení koruny o 4 % nad 27 za euro.

Takové oslabení koruny staví centrální banku do komplikované situace, kdy ji na jedné straně uvolňuje měnové podmínky v ekonomice, na straně druhé však komplikuje naplňování inflačního cíle. Spotřebitelská inflace zůstává vysoko nad tolerančním pásmem dvouprocentního inflačního cíle a navíc se v únoru vyhoupla přes tři procenta i jádrová inflace. Sám guvernér Rusnok během tiskové konference přiznal, že vnímá rizika dalšího zrychlení inflace, ale v současnosti dává přednost podpoře ekonomiky. ČNB předpokládá, že nižší poptávka způsobená koronavirem postupně povede ke zpomalení tempa růstu cen. To by navíc mělo být podpořeno aktuálně rekordně nízkou cenou ropy na globálních trzích. Guvernér také zdůraznil připravenost centrální banky zasáhnout na devizovém trhu v případě „nadměrných pohybů“ koruny. Připomenul, že ČNB pracuje v režimu volného měnového kurzu s právem centrální banky zasáhnout v případě potřeby. Dodal také, že banka disponuje velkým objemem devizových rezerv, které je ochotna použít. Konkrétní hodnoty, kdy by začala ČNB intervenovat, však nezmínil.

Bankovní rada schválila také snížení úrokové sazby pro dodávací repo operace, kterými komerční banky mohou čerpat chybějící likviditu. Navíc byl navýšen počet těchto aukcí z jedné na tři týdně. Guvernér Rusnok však připomněl, že tento krok je pouze preventivní a v tuto chvíli centrální banka nepozoruje žádné problémy v bankovním sektoru. Ve snaze podpořit stabilitu bankovního sektoru bylo také zrušeno nedávné rozhodnutí o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy komerčních bank. 

Neočekáváme, že by letos mělo dojít k další změně úrokových sazeb. Předpokládáme, že další snaha centrální banky snížit sazby se dostane do konfliktu s rostoucí spotřebitelskou inflací, jejíž cílování je hlavním cílem ČNB. Situace tak bude pro bankovní radu o to komplikovanější, pokud bude pokračovat oslabování kurzu koruny. 
Zdroj:Martin Gürtler,František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prabos získal zakázku pro českou policii v hodnotě 161 mil. Kč

Ilustrativní obrázek

Trh s ojetinami po krizi znovu ožívá

Ilustrativní obrázek

Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Firmy si pozitivní komunikací při pandemii udržely zákazníky

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdíČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.