Tematické analýzy 17.3.2020

11:11 | E V | Diskuze

ČNB překvapivě snižuje své úrokové sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka na mimořádném jednání bankovní rady snížila jednomyslně své úrokové sazby o padesát bazických bodů. V dalších měsících očekáváme, že úrokové sazby zůstanou stabilní. Nicméně se otevírá možnost použití dalších měnověpolitických nástrojů. Guvernér během tiskové konference připustil připravenost centrální banky reagovat na nadměrné pohyby kurzu koruny. Ačkoli centrální banka nepozoruje nedostatek likvidity v bankovním sektoru, bankovní rada také schválila jako preventivní opatření snadnější přístup tuzemských bank k likviditě.

Česká národní banka (ČNB) snížila na mimořádném jednání svou hlavní úrokovou sazbu o padesát bazických bodů na 1,75 %. Rozhodnutí bylo zdůvodněno hlavně eskalací aktuální situace v souvislosti s epidemií koronaviru. Dnešními kroky tak chce zmírnit dopad zdravotních a bezpečnostních opatření uvalených vládou. To vše v kontextu skokového oslabení koruny o 4 % nad 27 za euro.

Takové oslabení koruny staví centrální banku do komplikované situace, kdy ji na jedné straně uvolňuje měnové podmínky v ekonomice, na straně druhé však komplikuje naplňování inflačního cíle. Spotřebitelská inflace zůstává vysoko nad tolerančním pásmem dvouprocentního inflačního cíle a navíc se v únoru vyhoupla přes tři procenta i jádrová inflace. Sám guvernér Rusnok během tiskové konference přiznal, že vnímá rizika dalšího zrychlení inflace, ale v současnosti dává přednost podpoře ekonomiky. ČNB předpokládá, že nižší poptávka způsobená koronavirem postupně povede ke zpomalení tempa růstu cen. To by navíc mělo být podpořeno aktuálně rekordně nízkou cenou ropy na globálních trzích. Guvernér také zdůraznil připravenost centrální banky zasáhnout na devizovém trhu v případě „nadměrných pohybů“ koruny. Připomenul, že ČNB pracuje v režimu volného měnového kurzu s právem centrální banky zasáhnout v případě potřeby. Dodal také, že banka disponuje velkým objemem devizových rezerv, které je ochotna použít. Konkrétní hodnoty, kdy by začala ČNB intervenovat, však nezmínil.

Bankovní rada schválila také snížení úrokové sazby pro dodávací repo operace, kterými komerční banky mohou čerpat chybějící likviditu. Navíc byl navýšen počet těchto aukcí z jedné na tři týdně. Guvernér Rusnok však připomněl, že tento krok je pouze preventivní a v tuto chvíli centrální banka nepozoruje žádné problémy v bankovním sektoru. Ve snaze podpořit stabilitu bankovního sektoru bylo také zrušeno nedávné rozhodnutí o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy komerčních bank. 

Neočekáváme, že by letos mělo dojít k další změně úrokových sazeb. Předpokládáme, že další snaha centrální banky snížit sazby se dostane do konfliktu s rostoucí spotřebitelskou inflací, jejíž cílování je hlavním cílem ČNB. Situace tak bude pro bankovní radu o to komplikovanější, pokud bude pokračovat oslabování kurzu koruny. 
Zdroj:Martin Gürtler,František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak evropští podnikatelé reagují na změny na trhu, aby získali konkurenční výhodu

Ilustrativní obrázek

Pád finančních trhů a nejistota hodnoty měny nahrává investicím do nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Čtyřleté ojetiny loni zlevnily téměř o 5 %

Ilustrativní obrázek

V Česku se za uplynulý měsíc díky koronaviru výrazně změnily objemy online prodejů zboží v jednotlivých segmentech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke snížení úrokových sazebČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.