Tematické analýzy 11.10.2019

10:52 | B Z | Diskuze

Evropské dotace – lépe už bylo

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Současné programové období pro čerpání EU fondů se blíží ke konci. Kvůli pravidlu n+3 bude nejvíce prostředků čerpáno v roce 2023. V následujícím programovém období dostane Česká republika menší balík peněz, výrazně nižší bude i míra spolufinancování ze strany EU. Změní se i oblasti, do kterých peníze potečou. Prioritou již nebude doprava, ale inovace a ekologie. Bez vyšší míry spolufinancování z vlastních zdrojů hrozí, že investiční aktivita zpomalí.

Ke konci letošního července Česká republika vyčerpala 77 % alokace určené pro toto programové období. Ve srovnání s předchozím obdobím je na tom lépe, pokud jde o objem žádostí zaslaných Evropské komisi k proplacení. Jinak je ale situace obdobná jako v programovém období 2007-2013. Nejvíce peněz tak bude čerpáno v roce 2023.

V loňském roce stouply fixní investice v meziročním srovnání o více než 7 %. Přispěl k tomu i fakt, že Česká republika musela splnit pravidlo n+3 pro čerpání peněz z EU. Tento efekt se v letošním roce již tak silně projevovat nebude. U největších programů je již pravidlo splněno.

V programovém období 2021-2027 bude mít Česko k dispozici zhruba 20 mld. EUR, tedy o 4 mld. EUR méně než v současném období. Výrazně nižší bude i míra spolufinancování ze strany EU. U méně rozvinutých regionů to bude 70 % místo současných 85 %, u přechodových 55 % místo dosavadních 60 %, u více rozvinutých regionů pak 40 % místo 50 %. Současné pravidlo n+3 se zřejmě změní na pravidlo n+2.

Výrazně se v novém programovém období změní i priority. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj, kam bude v novém programovém období putovat 53 % přidělených dotací, bude 30 % alokované částky směřovat na ekologii, dalších 45 % na výzkum a inovace. Investice v těchto oblastech jsou nutné, návratnost je ale dlouhá.  Efekt investic vynaložených na výzkum a vývoj v tomto programovém období by měl být podle Evropské komise  za deset let po jeho skončení, tedy v roce 2030, zhruba 2,7násobný.

Nová pravidla budou klást větší nároky na národní zdroje i efektivitu čerpání. Mnohem méně peněz poteče do Operačního programu Doprava. V současném programovém období budou všechny prostředky z tohoto programu vyčerpány již v roce 2020-2021. Vláda bude muset projekty financovat více z vlastních zdrojů, jinak této oblasti hrozí propad investiční aktivity.

Analýzou vlivu evropských dotací na ekonomiky členských zemí EU se ve své Zprávě o hospodářské, sociální a územní soudržnosti pravidelně zabývá Evropská komise. HDP v zemích EU12 v roce 2015 podle odhadů EK vzrostl průměrně o 2,8 % více, než by tomu bylo bez investic politiky soudržnosti. HDP České republiky by měl podle jejich propočtů být v roce 2023 díky evropským dotacím vyšší o 2,4 %, Polska o 3,4 %, Maďarska o 2,8 % a Slovenska o 3,0 %, než by tomu bylo bez investic z EU fondů.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Komentář k dnešnímu formálnímu brexitu

Ilustrativní obrázek

Kde nejlépe nasát vánoční atmosféru?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.