Náskok Číny v oblasti kvantové technologie se zvyšuje

29.08.2017 09:41 | wa pe | Diskuze

Čína v posledních měsících oznámila překonání hned několika milníků na cestě k vytvoření spolehlivé kvantové komunikační sítě. Podaří se ostatním státům čínský náskok dohnat? 

Foto: Army.mil

Technologie, které doposud plnily pouze stránky sci-fi románů a periodik z oblasti teoretické fyziky, se díky čínským vědcům pomalu stávají součástí reality. Předpokládá se, že komunikaci prostřednictvím fenoménu kvantové provázanosti částic nelze jakkoli prolomit. Jakmile dojde během přenosu ke snaze data zkopírovat či je jakýmkoli způsobem ovlivnit, oba účastníci komunikace budou o tomto okamžitě upozorněni. Tento doslova evoluční skok v zabezpečení komunikace je důvodem, proč je čínský stát ochoten do vývoje této technologie investovat značné finanční prostředky.

Podle odborníků z Vědecko-technické univerzity Číny nás od nástupu kvantového internetu dělí pouze 13 let. Vzhledem k tempu posledních čínských pokroků to zdá se není přespříliš ambiciózní odhad.  Poté, co Čína v minulém roce vypustila vůbec první kvantový telekomunikační satelit Micius, demonstrovali vědci uskutečnitelnost kvantové komunikace na dlouhé vzdálenosti, v tomto případě z povrchu Země na oběžnou dráhu.

zdroj: Science Magazine

Nyní na konci srpna se odborníci z Jinan Institute of Quantum Technology chystají otestovat 2000 kilometrů dlouhou síť z optických kabelů, která bude schopna zasílat kvantové klíče mezi Pekingem a Šanghají. Na vývoji vlastní kvantové komunikační sítě má nyní zájem také Kanada a kroky k zabezpečení své satelitní komunikace podnikají i Spojené státy, které pro tento účel uvažují o vytvoření šesté samostatné složky armády pod názvem United States Space Corps (USSC).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Magna International založí nový společný podnik v Číně

Británie kritizuje Amazon a eBay kvůli neplatičům DPH

Společnost Alibaba by se mohla stát dvojkou v cloudové branži

hardware

Intel testuje supravodivý čip pro kvantové počítače

Nejvyšší soud USA rozhodne ve věci ukládání emailů Microsoft

Elon Musk v neděli odpovídal na otázky veřejnosti ohledně nových projektů SpaceXČti více

Co by znamenalo pro obchodování s USD zvolení Johna Taylora do čela FEDu?

Cena ropy dnes sestoupila z třítýdenních maxim

Americký dolar posiluje již pátým dnem v řadě

Koruna již vůči euru posílila na úroveň před začátkem intervencí ČNB

Jak obchodovat EUR/USD před zasedáním ECB v příštím týdnu? Radí forex analytici Credit Agricole

Ilustrační foto

Ropné společnosti koncentrují svou pozornost nyní na zemní plyn

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.