Náskok Číny v oblasti kvantové technologie se zvyšuje

09:41 | wa pe | Diskuze

Čína v posledních měsících oznámila překonání hned několika milníků na cestě k vytvoření spolehlivé kvantové komunikační sítě. Podaří se ostatním státům čínský náskok dohnat? 

Foto: Army.mil

Technologie, které doposud plnily pouze stránky sci-fi románů a periodik z oblasti teoretické fyziky, se díky čínským vědcům pomalu stávají součástí reality. Předpokládá se, že komunikaci prostřednictvím fenoménu kvantové provázanosti částic nelze jakkoli prolomit. Jakmile dojde během přenosu ke snaze data zkopírovat či je jakýmkoli způsobem ovlivnit, oba účastníci komunikace budou o tomto okamžitě upozorněni. Tento doslova evoluční skok v zabezpečení komunikace je důvodem, proč je čínský stát ochoten do vývoje této technologie investovat značné finanční prostředky.

Podle odborníků z Vědecko-technické univerzity Číny nás od nástupu kvantového internetu dělí pouze 13 let. Vzhledem k tempu posledních čínských pokroků to zdá se není přespříliš ambiciózní odhad.  Poté, co Čína v minulém roce vypustila vůbec první kvantový telekomunikační satelit Micius, demonstrovali vědci uskutečnitelnost kvantové komunikace na dlouhé vzdálenosti, v tomto případě z povrchu Země na oběžnou dráhu.

zdroj: Science Magazine

Nyní na konci srpna se odborníci z Jinan Institute of Quantum Technology chystají otestovat 2000 kilometrů dlouhou síť z optických kabelů, která bude schopna zasílat kvantové klíče mezi Pekingem a Šanghají. Na vývoji vlastní kvantové komunikační sítě má nyní zájem také Kanada a kroky k zabezpečení své satelitní komunikace podnikají i Spojené státy, které pro tento účel uvažují o vytvoření šesté samostatné složky armády pod názvem United States Space Corps (USSC).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rodiče vs. děti online: jak se chovají české děti na internetu

Ilustrativní obrázek

Náklady na zajištění kybernetické bezpečnosti vzrostou do dvou let na 170 miliard dolarů

Ilustrativní obrázek

Vlna celního napětí

Ilustrativní obrázek

Akcie čínské ZTE padají o 21 % poté, co senát volil pro zablokování dohody ZTE s Trumpem

Ilustrativní obrázek

Facebook přiznal, že sdílel data s čínskými producenty telefonů

Ilustrativní obrázek

Cla na dovoz oceli a hliníku nás nepoškodí. Věřím, že USA se vyhnou obchodní válce, uvedl výkonný ředitel BoeingČti více
Ilustrativní obrázek

Guvernér Fedu potvrdil před senátem postupné zvyšování sazeb

Ilustrativní obrázek

Powell v Senátu potvrdí, že USA jsou připraveny na další zvyšování sazeb

Ilustrativní obrázek

Evropská unie nedostane výjimku ze sankcí vůči Íránu

Ilustrativní obrázek

Prim bude tento týden hrát geopolitika

Ilustrativní obrázek

Američané své ekonomice věří obchodním válkám navzdory

Ilustrativní obrázek

Cena sóji se propadla na nejnižší úrovně od roku 2008 kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.