Technologické fúze a akvizice v USA pokračují. Budou trefou do černého akcie GrubHub, Groupon, Yelp nebo ...

13:56 | wa pe | Diskuze

Od počátku roku proběhly v USA ve srovnání s minulým rokem technologické fúze a akvizice za dvojnásobek kapitálu a další jsou přitom na spadnutí. Na které akcie se zaměřit se nedávno pokoušeli odhadnout v investičním týdeníku Barron's.       

Foto: Doug Maguire

 

V posledním měsíci nešla ignorovat nabídka společnosti Microsoft k odkoupení profesní sociální sítě LinkedIn za 26 miliard USD.  Další skoro 3 miliardy USD utratí Salesforce.com na akvizici výrobce software pro cloudové e-commerce platformy Demandware a konečně nakladatelství Ganett koupilo lokální online marketingovou službu ReachLocal za 156 milionů USD. Akcionáři se mohli ve všech třech případech těšit na slušné prémium, zatímco akcie LinkedIn získal Microsoft za 150 % jejich uzavírací ceny, v případě Demandware to bylo 160 % a podobně na tom byla i akvizice ReachLocal.

Odhadnout, které společnosti budou dalšími terči akvizic a především, kdy k nim dojde, je vždy spojeno s mnoha otazníky, některé indicie však přeci jen k dispozici máme. Vylepšit své příjmy bude patrně chtít dalšími akvizicemi již zmíněná Gannett Company, u které analytici předpokládají pro letošní rok růst tržeb o 6 %.

Přitažlivým růstem se může vykázat například online platforma pro dovážku jídel z místních restaurací, GrubHub, která své služby poskytuje ve více jak 1000 městech v USA a také v Londýně. V této oblasti se dá předpokládat velký zájem jak Ganett, Uber Technologies, tak gigantu Amazon, který již s podobnými aktivitami koketuje delší dobu. Nedávno například společnost oznámila rozšíření své služby Dash Button o desítky nových produktů. Speciální tlačítka připojená přes wifi k internetu po stisknutí provedou objednávku daného typu produktu přes donáškovou službu Amazon. 

I přes atraktivní obchodní model a slušný růst tržeb ve výši 30 % se GrubHub pravděpodobně nepodaří prosadit se proti konkurenci ze strany větších společností a obdobných služeb samotných restauračních řetězců, dá se tedy předpokládat, že se v budoucnu stane cílem akvizice. V současné době se akcie GrubHub obchodují za 40,77 USD což je asi pětinásobek projektovaných tržeb v tomto roce.

Další společnosti, které jsou relativně úspěšné v lokálních službách, ale které se pro dosažení dalšího růstu neobejdou bez značných investic, jsou například Yelp, Groupon a Angie’s List. Zatímco Angie’s láká potenciální kupce ročními tržbami ve výši 350 milionů USD,  Yelp může nabídnout 700 milionů USD a Groupon dokonce 3 miliardy USD:  O tyto společnosti mohou mít brzy zájem například divize Google holdingové společnosti Alphabet, nebo některé z velkých telekomunikačních společností typu Verizon Communications.

V podobné oblasti jako Demandware koupená v minulém měsíci se pohybují také softwarové společnosti Marketo a Shopify. Akvizice těchto titulů by mohla vlít novou krev do žil například společnostem typu Oracle, jejichž notně oprášená produktová řada už nepřitahuje tak jako dříve.

Kromě toho byl měl akvizice přitahovat také segment online marketingu, kde se daří například společnostem Criteo, TubeMogul a Rocket Fuel. Tyto budou zajímat především divizi AOL společnosti Verizon nebo sociální síť Twitter.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.