Tak šel čas, jak investoři vnímají a oceňují akcie ČEZ

15:11 | M Z | Diskuze

Mají akcie ČEZu na to, vrátit se zpět nad 700 Kč?

Ilustrativní obrázek
Foto: Fio banka

 Akcie ČEZ se zhruba 1 rok obchodují-lépe řečeno kmitají-kolem úrovně 550 Kč. Ponechme zatím stranou, zdali je to dobře nebo špatně, zkusme porovnat vývoj klíčových faktorů (cena elektřiny, hospodářské výsledky, stav sektoru) za posledních cca 10 let ve vztahu k vývoji cen akcií.

Pohled na dlouhodobý graf nám prozradí, že podobně kolem 550 Kč, i když s větší volatilitou, se ČEZ obchodoval v letech 2013-2015.

Logické by bylo, když by se ve zmíněném období (2013-2015) ceny elektřiny pohybovaly na srovnatelných úrovních jako v současnosti, ČEZ tehdy dosahoval podobných hospodářských výsledků a porovnatelně se vyvíjely společnosti v sektoru. Jak tedy vypadá srovnání?

1. Ceny elektřiny (vývoj 1 letého kontraktu od roku 2008)

Ve zmíněných letech 2013-2015 se elektřina pohybovala pod hodnotou 40 Euro, níže proti aktuálním hodnotám u 50 Euro. Z tohoto pohledu jsou akcie ČEZ podhodnocené proti tehdejšímu stavu, resp. akcie ČEZu se obchodovaly v letech 2013-2015 jako nadhodnocené oproti tomu jak je trh oceňuje nyní. Pohledem na graf elektřiny je patrné, že současnému „kmitání“ kolem 50 Euro se podobal vývoj na elektřině v letech 2009-2010. Tehdy se však akcie ČEZ obchodovaly výrazně nad 700 Kč

Zatímco v delším porovnání se akcie ČEZ obchodují proti vývoji cen elektřiny s diskontem, při srovnání vývoje od r. 2016, tedy ode dna cen elektřiny i akcií ČEZ, lze najít viditelnou korelaci.

2. Výsledky hospodaření

Provozní zisk EBITDA dosáhl v roce 2018 hluboko pod 55 mld. Kč. Je to nejhorší výsledek ve sledovaném 10 letém období. Pro srovnání akcie ČEZ dosáhly svého dna již před 2 lety, v roce 2016. Vysvětlením této „nelogičnosti“ je skutečnost, že ČEZ přeprodává elektřinu na roky dopředu. Je tak možné dopředu odhadnout vývoj hospodaření, např. v 2017 bylo jasné, že EBITDA sice ještě bude rok klesat, ale na delších kontraktech již byl vidět obrat vzhůru. Akciové trhy pracující s očekáváním to proto zohlednily v ceně akcií. Navíc v kolonce free cash flow se společnost ČEZ držela daleko lépe díky poklesu investic a propad na čistém zisku investory nebolel po navýšení dividendového výplatního poměru. Díky předprodejům elektřiny, je trh nyní schopen odhadnout, že společnost ČEZ bude dosahovat EBITDA zpět nad 70 mld. Kč v příštích letech. Pohled do tabulky říká, že takovou EBITDA firma dosahovala naposledy v letech 2014-2015. V té době se akcie obchodovaly i nad 600 Kč, ale spíše minimálně. Důležitou poznámkou k tomuto srovnání je trend vývoje hospodaření. Tehdy (2014-2015) byl na sestupné trajektorii, nyní se odrážíme ode dna.

3. Porovnání vývoje akcií ČEZ vs obdobné utility

Při porovnávání se musíme obejít bez sousedních německých firem E.ON a RWE, které se v roce 2016 rozdělovaly a graf by byl zavádějící. Vhodný není ani investory oblíbený rakouský Verbund, který provozuje výhradně vodní a větrné elektrárny. V tabulce tak figurují Fortum (Finsko), EDF (Francie) a sektorový index z Bloombergu SX6P.

První graf ukazuje, že v horizontu min. 3 let od začátku r. 2016 si akcie ČEZ (+27%) nevedou až tak špatně, ale proti finské Fortum (44%) dost procent chybí.

Je až neuvěřitelné jak se tyto 2 akcie vyvíjejí podobně již od roku 2004. Zde je také patrné, že zhruba od roku 2014 získávají akcie Fortum navrch. Spread ve vývoji v posledním roce je však nejvyšší.

 

Zdroj:Pavel Hadroušek, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Banka HSBC údajně po světě propustí až 10 tis. pracovníků, píše tisk

Ilustrativní obrázek

Crowdfundingová platforma finGOOD zavádí investice bez poplatků

Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 03/09/19

Ilustrativní obrázek

ČEZ oznámil další prodloužení odstávky 2. bloku JE Dukovany o dva až tři týdny (+komentář analytika)Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.