Je důležité zmínit, že současný počet nových bytů je výrazně pod možným počtem (1099 tisíc proti 1202 tisícům), což odráží pokračující oslabování americké ekonomiky. Leden byl už desátým měsícem v řadě, kdy se nové stavby drží nad milionem. Důležité je také podotknout, že pracovní trh, stejně jako růst mezd, by normálně měl oživit trh s bydlením. Myslíme si ale, že současné údaje o bydlení nestačí na to, aby se v březnu spustilo zvyšování sazeb Fedu. Zatím trh vylučuje, že by Fed příští měsíc něco podnikl, protože inflace momentálně leží mimo cílové pásmo Fedu 2%.
V důsledku toho je také jasné, že pracovni trhy nepodnítily inflaci, takže si myslíme, že záložní armáda pracujících na pomezí je příliš velká, aby spustila udržitelný růst mezd. Proto očekáváme, že současné zvýšení výstavby nových bytů se bude dál zpomalovat. Pak by bylo pravděpodobné, že greenback (USD) proti euru oslabí.
Zápis ukazuje, že Fed couvá
Americká centrální banka zveřejnila zápis z lednového zasedání FOMC. Debata se podle očekávání točila kolem globální finanční situace. Političtí stratégové mají obavy, že neshody by mohly zasáhnout ekonomiku USA. A co je důležité, Fed debatoval o změně přístupu centrální banky k letošnímu zvýšení sazeb. Jasné je, že letos jen těžko uvidíme čtyři zvýšení sazeb. Zastáváme stejný názor jako před prosincovým zvýšením, že takový krok byl učiněn k ujištění o důvěře v centrální banku, protože finanční trhy zvýšení sazeb očekávaly. Hospodářské podmínky nebyly pro zvýšení sazeb vhodné a nyní vidíme, že k novému zvýšení jsme se nepřiblížili.
Hlavní obavou Fedu jsou geopolitická rizika. USA nutně potřebují zajistit důvěru v dolar. Řada globálních konfliktů, v nichž jsou USA zapojeny, mohou poskytnout odpověď. Mnoho států se nyní snaží zbavit dolaru. Jako poslední se o to pokusil Írán, který tvrdí, že je za ropu placený v eurech.
Proto jsme pevně přesvědčeni, že monetární politika Fedu závisí nejen na ekonomické situace USA, ale také na geopolitickém riziku. Fed nyní jednoznačně couvá.