Švýcarská národní banka v modu: Počkáme a uvidíme

07:29 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarská národní banka podle očekávání neupravila přístup k monetární politice a zopakovala, že zůstane aktivní v oblasti forexových trhů, aby bránila dalšímu posilování franku.

Foto: Marcel Grieder

Centrální banka také nechala úrokovou sazbu na viděnou nezměněnou na -0,75%, cíl tříměsíční sazby Libor mezi -1,25% a - 0,25%. Ohledně růstu a inflace SNB podle očekávání upravila výhled inflace mírně níž. SNB předpokládá, že inflace se dostane nad hranici 1% během 1. čtvrtletí roku 2019, v červnu byl odhad 3. čtvrtletí 2018. Z krátkodobého pohledu se inflace nedostane vzhledem k „mírně příznivému globálnímu ekonomickému výhledu“ do konce roku ani na neutrální hranici.

Ohledně růstu oznámila centrální banka ve 2. čtvrtletí překvapivě pevné oživení, HNP vzrostl meziročně o +2%. Předpokladem je ale mírný růst ve druhé polovině roku, protože Evropa se zpomaluje. Celkově se jedná o relativně optimistické sdělení, i když švýcarské instituce nevyužily příležitost zdůraznit odhodlání bránit CHF.

Dlouhodobě se obrázek výrazně změnil. SNB zůstane v modu „počkáme a uvidíme“. Proto monitoruje situaci v Evropě. ECB drží strategii beze změny, raději šetří palebnou silou. Problémy způsobené brexitem se ale teprve začínají projevovat na ekonomické i politické frontě a mohou v následujících měsících zesílit tlak na CHF.

Přímé FX intervence a úrokové sazby zůstanou pro SNB politickými nástroji. Banka má za cíl stabilitu cen se zaměřením na nadhodnocený CHF. Účinnost intervencí se ukázala z pohledu dlouhodobé udržitelnosti problematická, ale krátkodobě velice efektivní na odrazení spekulantů.

Z dlouhodobého pohledu se zřejmě staly možností volby pro SNB záporné úrokové sazby. Je to snadný způsob k dosažení rozdílu úrokových sazeb s eurem a nižšího zájmu o CHF. Vzhledem k současné situaci SNB zůstane klidně na neurčito mimo hru. Pouze v případě hrozby „šoku“ směnnému kurzu EURCHF by SNB naskočila do hry s politickou reakcí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.