Švýcarská inflace padá, ale zásah je nepravděpodobný

15.06.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarské údaje zveřejněné tento týden naznačují, že deflace zůstává vážným problémem, zvlášť ve světle zatvrzele nadhodnoceného CHF, slabé domácí spotřeby a slabé vnější poptávky. Spotřebitelská inflace zvrátila pozitivní trend a vykázala v květnu slabých 0.1% proti 0.3% v dubnu, roční průměr stagnuje na -0.4%.

Foto: Public Domain

Přes celkově slabou atmosféru švýcarského domácího růstu i inflace, podtržené snížením maloobchodního prodeje meziročně o -1.9%, není pravděpodobné, že by SNB příliš zasáhla. Od zasedání SNB 16. června máme jen omezené očekávání, nepředpokládáme úpravu negativních úrokových sazeb. Vzhledem k rizikovým událostem, jako je zasedání FOMC a britské referendum o členství v EU, si SNB zřejmě zachová své zbraně a podrží si politickou flexibilitu. SNB se sice nevyjadřuje, ale narůstají známky zákulisní aktivity. Devizové rezervy SNB se v květnu zvýšily z 587,9 miliard CHF na 602,1 miliard.

Zatím se švýcarské devizové rezervy blíží k hranici 95% ročního HDP, což je pro konzervativní Švýcary potenciálně znepokojující vývoj - vzpomeňme na nedávné referendum o propojení strategie centrální banky a zlatých rezerv. Zvýšení devizových rezerv lze částečně připisovat dopadu hodnocení, takže nárůst asi 5 miliard CHF zůstává nejasných. To by naznačovalo, že SNB nenápadně, ale značně intervenuje, jak jsme předpokládali. Vzhledem k současné síle EUR naznačuje nedostatek posilování páru EUR/CHF, že příliv do CHF zůstává značný. Částečně to lze ale přičíst i současné hrozbě destabilizace v případě Brexitu a úniku do bezpečí, zatímco dlouhodobé obchody naznačují s padajícím očekáváním globální inflace, že zisky ve Švýcarsku zůstávají zajímavé. SNB zopakuje odhodlání bránit CHF před přílišným posilováním, ale čím víc se blížíme ke 23. červnu, zvyšuje se pravděpodobnost významného nákupu CHF.

Swissquote

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.