Švýcarská ekonomika má obavy z Brexitu

08:24 | Swissquote Ltd | Diskuze

Na začátku minulého týdne zveřejněné švýcarské HDP nedosáhlo mezičtvrtletně očekávaných 0,1% oproti očekávaným 0,3%. Švýcarská ekonomika od posledního čtvrtletí 2015, kdy dosáhla 0,4%, zpomalila. Švýcarský frank na tuto zprávu téměř nezareagoval a zůstává pod 1,1100. Švýcarská národní banka zatím stále očekává pro tento rok růst na 1%.

Foto: Hans Braxmeier

Pokud jde o tahouny HDP, sektor finančních služeb poklesl, zatímco vývoz a dovoz stouply. Celkové výsledky jsou smíšené. Je zřejmé, že ekonomika se po opuštění pegu v lednu 2015 ještě nevzpamatovala. Na švýcarskou konkurenceschopnost má stále značný vliv globální ekonomické zpomalování, především situace v Evropě. Úloha švýcarské centrální banky je velice složitá. Minulý týden proběhlo další zasedání ECB a naštěstí pro stratégy SNB nedošlo na nové pobídky. Banka bude pečclivě sledovat referendum o Berxitu 23. června a doufat, že převáží názor pro setrvání v EU, aby nedocházelo k dalšímu přílivu kapitálu so Švýcarska.

 

 

SNB bude zřejmě intervenovat do FX

Jsme přesvědčeni, že rostoucí nejistota v Evropě přinutila banku k nákupůum aktiv v jiných měnách, aby snížila vzestupný tlak na domácí měnu. Od začátku roku se rezervy rozšířily o více než 30 miliard franků z 560 miliard na 590 miliard frankůu. Květnové forexové rezervy budou zveřejněny v úterý a měly přinést další náznaky zásahů SNB.

 

Velikost bilance narůstá

Švýcarská národní banka nemá k dispozici pouze záporné úrokové sazby, ale také FX intervenci, již spolu se zápornými sazbami může snížit vzestupné tlaky na švýcarský frank. Rozvaha SNB je nyní rozsáhlá, představuje více než 90% švýcarského HDP. Myslíme si, že FX intervence už není neomezená a skutečnost, že bilance má vyšší hodnotu, než je celkový roční výnos švýcarského hospodářství, budí obavy. Měna je výrazněe ohrožena a v případě Brexitu by se propad eura začal okamžitě projevovat na finančních trzích a bezesporu by měl dramatický dopad na švýcarskou ekonomiku, i když je to bílá vrána. SNB skočila oběma nohama do finanční války, ale bude pro ni těžké proti obrovské mašinerii eura obstát. Zatím navrhujeme znovu nasadit krátké pozice na EUR/CHF na 1,1100.

Swissquote

 

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.