Dnes zveřejněný slabý výhled cen podnítil na trzích očekávání zásahu ECB. Nedávné skoky v sazbě na viděnou (575.4zb na 559.5zb) v kombinaci se slabším frankem nutily tradery spekulovat o FX intervenci.
Vzhledem k tomu, že dopad oceňování CHF už nafoukl bilanci, jsme považovali zásah SNB za nepravděpodobný. Ale bezpečné obchodování sílu CHF zvrátilo. Jenže tváří v tvář slabému hospodářskému pozadí a silnému CHF se výrazně zvýšila pravděpodobnost, že SNB zasáhne. Přímá devizová intervence je ale méně pravděpodobná než další snížení již záporných sazeb (ačkoli požehnání SNB dostalo obojí).
Prezident SNB Thomas Jordon jasně vyjádřil svůj názor, že CHF je nadhodnocený a že úrokové sazby "mohou být níž, než kde jsme nyní" (nižší nyní znamená -0,75%). Zajímavé je, že ačkoli záporné sazby se nijak výrazně neprojevily na změně toku kapitálu, zpomalily akumulaci CHF a nyní je zřejmé, že na tuto strategii přistoupily i další centrální banky.
Na devizových trzích byla poptávka po bezpečných měnách vyjádřením obav o zdraví globálních bank, pádu cen ropy a zvyšujícího se očekávání devalvace CNY. To způsobilo nechuť investorů podstupovat riziko. Vzhledem k divergenci monetární politiky, která nyní oslabuje dolar, se od ECB očekává, že v březnu zvýší stimuly a globální nejistota přitáhne kapitál zpátky k CHF. SNB se znovu ocitla v nepříjemné situaci. SNB potřebuje, aby CHF nebyl lákavý pro zahraniční ani domácí kupce, ale reálně má jen málo nástrojů, jak toho dosáhnout. Zatím je ale příliš brzo na zásah, takže se dá očekávat, že CHF bude proti G10 získávat.
Zdroj grafiky: Swissquote