Svět zasáhly ničivé požáry. Po Rusku a Kanárech hoří i pralesy v Amazonii

17:17 | B Z | Diskuze

Mohutné požáry zasáhly lesy v několika zemích světa.

Ilustrativní obrázek

Oheň stále sužuje ruskou Sibiř, požáry ale vzplály také v turisticky oblíbených destinacích Kanárských ostrovů a Turecka. A v průběhu týdne se objevily také informace o masivním vzplanutí amazonských pralesů.

Mohutné požáry zasáhly lesy v několika zemích světa. Oheň stále sužuje ruskou Sibiř, požáry ale vzplály také v turisticky oblíbených destinacích Kanárských ostrovů a Turecka. A v průběhu týdne se objevily také informace o masivním vzplanutí amazonských pralesů.

Podle zahraničních médií je požár v Amazonii tak rozsáhlý, že jde vidět i z vesmíru. BBC informovalo, že dým se dostal i do několik tisíc kilometrů vzdálených měst. V brazilském Sao Paulu se kvůli němu v úterý zatáhla obloha, ze dne se tak najednou stala ve čtyři odpoledne noc.

Jihoameričani se tak právem obávají nejen o své zdraví, ale také o následky, jaké požáry mohou mít. V Brazílii vidí problém hlavně v tom, že tamní vláda v čele s prezidentem Bolsonarem nepodniká dostatečné kroky k tomu, aby se oheň podařilo dostat po kontrolu. 

 

"Před třemi lety byl svět svědkem toho, jak Brazílie oslavovala přírodu a vyzývala k jejímu zachování při příležitosti jedné z největších sportovních událostí na Zemi. Dnes vidíme Amazonii, naše největší bohatství, už 16 dní v plamenech. Krok zpět?" napsal jeden z místních na svůj Twitter.

Informace o požárech v jižní Americe přišly jen pár dní poté, co vzplály lesy na oblíbených Kanárských ostrovech. Okolo devíti tisíc lidí museli záchranáři evakuovat z ostrova Gran Canaria, kde hořelo 3 400 hektarů lesa. Dým je stále vidět i z okoloních ostrovů, pro které výstraha před požáry platí také.

Střídavě v několika oblastech hoří i v Turecku. Hasičům se už podařilo zlikvidovat požár v letovisku Bodrum a Milas, bojují však ještě s požáry v Izmiru. Podle webu Hurriyet Daily News srpnové požáry v zemi sežehly už zhruba 500 hektarů půdy.

Stále se nepodařilo uhasit ani rozsáhlý požár na Sibiři. Přesná čísla o tom, jak je požár rozsáhlý, nejsou k dispozici. Naposledy ruské úřady informovaly na konci července o zhruba třech milionech hektarů zasažené půdy, podle neoficiálních informací je ale území zasažené požáry mnohem rozsáhlejší. Některé zdroje mluví dokonce o oblasti větší než tvoří země Evropské unie.

Požáry očekávají také Spojené státy. Ty musely podle agentury Reuters v srpnu zasahovat na Aljašce, hořet by ale znovu mohlo také v Kalifornii, kterou ničivé požáry sužují téměř každé léto. A s rozsáhlými požáry nedávno museli hasiči bojovat také v Portugalsku nebo Bangladéši.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU - Kvóty na české potraviny

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen v zemědělství a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k odhadu sklizní

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji sklizní od roku 1918 do roku 2019

Ilustrativní obrázek

Zemědělství - 4. čtvrtletí a rok 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.