Hodnota veřejně obchodovaných cenných papírů držených nejbohatšími suverénními fondy na světě letos pravděpodobně poklesne na 2,64 bilionu dolarů z asi 3,04 bilionů dolarů ke konci roku 2015, napsal SWFI, sídlící v Las Vegas, ve své zprávě pro investory v pondělí. V loňském roce suverénní fondy prodaly cenné akcie v hodnotě asi 213,4 miliardy dolarů.
„Doba suverénní fondy sloužily jako kádě, do nichž ve velkém plynuly petrodolary, už skončila,“ tvrdí institut. „Komoditní státní fondy se nyní musejí zabývat vládními financemi, protože mnohé z nich byly původně založeny jako stabilizační fondy, prostředek pro mezigenerační úspory či kombinaci těchto účelů.“
Myslíte si, že víte o akciích a fondech víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž. |
Suverénní fondy od Kataru přes Spojené arabské emiráty až po Rusko, které v době, kdy cena ropy vzrostla až na více než 100 dolarů za barel, shromáždily aktiva dosahující asi 7 bilionů dolarů, se nyní po propadu ceny ropy o více než 70 % od roku 2014 své investice výrazně omezují. V době boomu ropné země masivně investovaly a kupovaly ikonické společnosti, jako je např. Barclays, i prestižní hotely na Manhattanu, evropské fotbalové kluby či luxusní rezidence v Londýně.