Summit G20 v německém Hamburku začal

11:11 | fa ra | Diskuze

V severoněmeckém Hamburku začalo dnes dopoledne jednání zemí G20. Prvním bodem programu je boj proti terorismu, tedy téma, které by mělo členské státy spíše spojovat. Kontroverznější témata jako ochrana klimatu nebo volný obchod přijdou na program odpoledne.

Ilustrační foto
Foto: Public Domain

Odlišný názor na ně zastává americký prezident Donald Trump, který v červnu rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu a nahlas uvažuje o protekcionistických opatřeních.

Všechny vrcholné představitele G20, k nimž se odpoledne přidají ještě zástupci dalších zemí, v areálu hamburských veletrhů přivítala hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová. Příjezd některých politiků do přísně střežené zóny podle německých médií zdržely protesty v ulicích.

Nejsledovanější částí dnešních jednání bude zřejmě odpolední diskuse o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji. Nejspíš se jí ale nezúčastní americký prezident Trump, jehož postoj k ochraně klimatu je výrazně odlišný od postoje ostatních účastníků. Trump se má totiž kolem 16:00 SELČ vůbec poprvé sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na dnešní jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy. Za skvělou dnes americký prezident označil čtvrteční schůzku se šéfkou německé vlády.

Merkelová na ní podle pozorovatelů chtěla Trumpa přimět ke kompromistům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci. Debata se měla týkat mimo jiné právě klimatu a volného obchodu.

Rozdíly v názorech na tyto otázky byly patrné už dnes, když Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu. Vyslovily se také pro volný obchod. Už před summitem se podobně vyjádřily evropští členové uskupení G20.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnou

Ilustrativní obrázek

Trump tvrdí, že USA s Čínou obnoví vyjednávání již dnes ale „na jiné úrovni“

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 27.8.2019

Ilustrativní obrázek

Trump naštval Dány, nechtějí mu prodat Grónsko. Situace může nahrát Rusům a Gazpromu

Ilustrativní obrázek

Donald Trump opětovně kritizuje FED a volá po velikém snížení sazeb a novém QE

Ilustrativní obrázek

Článek BHS ke krizovým opatřením v Německu a USAČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.