Summit G20 přitahuje demonstranty, na úvodní protest se sešlo deset tisíc llidí

16:28 | fa ra | Diskuze

Nejméně 10.000 lidí se dnes za deště sešlo před radnicí v Hamburku k odpolednímu pochodu na protest proti summitu G20, který se v tomto městě uskuteční 7. a 8. července.

Ilustrační foto
Foto: G20

Jde o první velkou demonstraci z řady podobných protestních akcí, jež se během týdne budou v Hamburku před vrcholnou schůzkou konat.

Účastníci pochodu chtějí vyzvat země G20, včetně Evropské unie, která je také členem této skupiny, ke změně politiky zejména v oblasti klimatu, světového obchodu a rozdělování bohatství. Policie i organizátoři se podle agentury AFP shodují, že před radnici zatím přišlo kolem 10.000 lidí a že akce je "naprosto klidná".

Organizátoři přitom dali najevo, že jsou s dnešní účastí zatím spokojení. Nicméně vpředvečer konání akce očekávali, že přijde manifestovat něco mezi 50.000 až 100.000 lidí.

Paralelní protest na kanoích a malých lodích se dnes odehrává i na řece Alsteru, která protéká Hamburkem. A v přístavu již protestovali aktivisté Greenpeace před nákladní lodí naloženou uhlím proti využívání tohoto pevného paliva k výrobě elektrické energie.

K vyslyšení obav vyjadřovaných účastníky protestů dnes vyzvala kancléřka Angela Merkelová. Podle agentury Reuters řekla, že hamburský summit se bude muset hlouběji ponořit do problémů, na něž protestující poukazují, jako je dělba bohatství, spotřeba zdrojů, změny klimatu, volný obchod, ochrana spotřebitelů a podpora sociálních standardů.

"Nejde jen o (ekonomický) růst, ale spíš o udržitelný růst. Potřebujeme situaci, kdy budou spokojení všichni. Problémy se zjevně točí kolem toho, jak dosáhnout udržitelného rozvoje přístupného všem," prohlásila Merkelová, která bude v zářijových volbách usilovat o již čtvrtý mandát šéfky německé vlády.

Podle kancléřky hlavní otázky znějí: "Jak naložíme s našimi zdroji? Jaká jsou pravidla pro rozdělení bohatství? Kolik lidí se toho zúčastní? Kolik zemí je schopno mít z toho prospěch?"

"Jestli se budeme prostě jenom snažit pokračovat v tom, co jsme dělali v minulosti, celosvětový vývoj rozhodně nebude udržitelný a pro všechny," zdůraznila v této souvislosti. "Potřebujeme dohodu o ochraně klimatu, otevřené trhy a lepší obchodní dohody, které podpoří ochranu spotřebitelů, sociální a ekologické standardy," dodala.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 28.6.2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 24.6.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.6.2019

Ilustrativní obrázek

Státy G20 budou spolupracovat v zájmu stability trhu ropy

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 17.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.