Summit EU finální rozřešení brexitu nepřinese

08:51 | Redakce W4T | Diskuze

Dnešek bude patřit spíše geopolitickým událostem. V EU začíná dvoudenní summit, na kterém se bude řešit způsob odchodu Velké Británie z EU. Finálního řešení se ale dnes zřejmě nedočkáme. Zápis z posledního zasedání Fedu by mohl odhalit pohled centrálních bankéřů na neutrální sazbu, případně kdy lze očekávat konec cyklu utahování měnových podmínek. V regionu nás čekají pouze data z polské reálné ekonomiky, která by měla potvrdit její solidní kondici.

Ilustrativní obrázek
Foto: davekellam

Zápis z jednání může odhalit pohled Fedu na neutrální sazbu 

Dnes bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Centrální banka na něm zvýšila úrokové sazby na 2,00-2,25 % a dosáhla tak spodního odhadu, kde Fed vidí neutrální úrokovou sazbu. V důsledku toho Fed již ze své rétoriky vypustil slovo akomodativní. Pozornost trhů tak bude směřovat na to, kde přesně Fed neutrální sazbu vidí a zda, případně jak moc, by úrokové sazby měly jít nad tuto úroveň. Medián úrokových sazeb Fedu počítá s jedním zvýšením sazeb letos v prosinci, trojím v příštím roce a jedním v roce 2020. V roce 2021 jsou již někteří představitelé Fedu připraveni sazby i snižovat.

V eurozóně začíná dvoudenní summit EU. Hlavním bodem programu bude brexit. Finální dohody se však zřejmě nedočkáme. Alespoň to vyplynulo z vyjádření hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera. 

Z dat nás dnes čekají pouze informace z amerického trhu nemovitostí a finální výsledky inflace z eurozóny. Jejich vliv na finanční trhy bude marginální.  

Důvěra v německou ekonomiku klesá 

Německý ZEW index se ve složce očekávání propadl na -24,7 bodu, nejnižší hodnotu od roku 2012. Podle prezidenta ZEW institutu se investoři nejvíce obávají negativních dopadů obchodních válek, vystoupení Velké Británie z EU bez jakýchkoli dohod, i dalšího osudu domácí vládní koalice. Euro si ale s poklesem nálady v Německu těžkou hlavu nedělalo. Ve srovnání s pondělním obchodováním naopak ještě o 0,1 % posílilo (na 1,159 USD/EUR).

Polskému průmyslu dochází dech

V regionu dnes budou zveřejněna pouze data o vývoji polské průmyslové a stavební výroby. Výstup průmyslu by měl meziročně stoupnout o 5,5 %. Zářijová stavební výroba by měla přidat 19 %. Střednědobé vyhlídky pro polský průmysl však již nejsou tak optimistické. Index PMI v září poklesl na 50,5 bodu ze srpnových 51,4 bodu. Indikátor vývoje nových objednávek poklesl na 49,3 bodu ze srpnových 51,4 bodu. Na polský průmysl začíná doléhat geopolitická nejistota i horší výkonnost německého průmyslu. Ten v poslední době trpí kvůli nedostatku výrobních kapacit i kvůli novému způsobu testování emisí a spotřeby paliva, který brzdí výrobu a montáž nových automobilů. 

Koruna neví kudy tudy

Kurz koruny si včera nemohl vybrat směr, kterým by se vydal. V dopoledních hodinách posílil pod úroveň 25,80 CZK/EUR. Za tímto pohybem zřejmě stály ceny primárních výrobců, které v září v meziměsíčním srovnání rostly ve všech sektorech. Nahoru je tlačí vyšší mzdové náklady i zdražování vstupního materiálu. Tento impulz však koruně dlouho nevydržel a kurz oslabil na 25,84 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem skončila domácí měna v podstatě beze změny.   

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Měnovou politiku podle svého vyjádření plánuje udržovat i nadále uvolněnou. Zároveň je připravena ji „postupně a opatrně“ normalizovat, pokud to bude cenový vývoj vyžadovat. Celkově tentokrát rétorika žádných výraznějších změn nedoznala. Podle našeho názoru banka vyčkává na prosinec, kdy bude mít k dispozici novou inflační zprávu. K prvnímu zvýšení sazeb podle naší prognózy přistoupí v Q4 2019. Maďarský forint v průběhu dne posílil o 0,2 % na 322,0 HUF/EUR. 

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Tyto 3 akcie stojí v současnosti za pozornost

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy ve středu prudce vzrostly

Ilustrativní obrázek

Růstové úterý na Wall Street

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.