Studie: Tři až čtyři šálky kávy denně mohou výrazně snížit riziko předčasné smrti

11:38 | Ne Ro | 1 komentář / 1 nový

Revize více než dvou set studií dospěla k závěru, že při pravidelné konzumaci určitého množství kávy převažují pozitivní zdravotní faktory nad negativními. Experti na druhou stranu varují, že by lidé neměli záměrně zvyšovat množství vypité kávy, než na jaké jsou zvyklí, jelikož by si tím nejspíš uškodili.

Foto: Public Domain

Výsledky nové studie tvrdí, že lidé pijící tři až čtyři šálky kávy denně mohou výrazně snížit riziko své předčasné smrti. Během revize více než 200 existujících studií bylo totiž zjištěno, že konzumace kávy častěji přináší větší užitek pro zdraví než škody. Dokonce i u těch lidí, kteří jsou zvyklí vypít až sedm šálků kávy denně, stále prý ještě převažují pozitivní faktory nad negativními.

Vědci z University of Southampton ve Spojeném království posbírali data týkající se pozorování dopadů konzumace kávy na všemožné aspekty lidského organizmu a zjištěné výsledky následně v úterý uveřejnili v British Medical Journal. Experti ovšem na druhou stranu varovali před tím, aby lidé záměrně zvyšovali množství vypité kávy, než na jaké jsou zvyklí, jelikož by si tím nejspíš uškodili. Také těhotné ženy by se měly vyvarovat přílišné konzumaci kávy, která by mohla uškodit plodu, míní vědci.

Přínos pití kávy pro naše zdraví může být podle britských vědců důležitý i v populačním měřítku. Dospěli totiž k závěru, že lidé zvyklí pít tři šálky kávy denně vykazují nižší riziko, že jim kdy budou diagnostikovány problémy se srdcem, na rozdíl od těch lidí, kteří kávu nepijí. Údajně existuje i korelace mezi pravidelným pitím kávy a nižším rizikem vzniku cukrovky, chorob jater, demence a některých druhů rakoviny, tvrdí vědci. Zatímco optimální denní množství kávy představují tři až čtyři šálky kávy denně, studie dospěla k závěru, že i u těch, kteří jsou zvyklí vypít denně až sedm šálků, stále ještě převažují pozitivní faktory nad negativními.

Káva jak známo patří mezi jeden z nejrozšířenějších nápojů na světě. A to je důvod, proč má vědecké zjištění celospolečenský rozměr, totiž, že pravidelné pití kávy má převážně pozitivní dopad na naše zdraví. Pití kávy lze podle popisované vědecké studie považovat za zdraví prospěšné, pakliže se její konzumace drží "v obvyklých mezích". Nejlepší pozitivní dopad na naše zdraví má ale statisticky vzato v případech, kdy se pravidelná konzumace kávy pohybuje mezi třemi a čtyřmi šálky denně.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
3-4 šálky kávy? ..a pak bych vypadal jak sůva a nespal nikdy, jeden max dva stačí.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Vědci: Pravidelná konzumace sýrů snižuje riziko mrtvice a srdeční příhody

Vědci: Zbytky pesticidů na potravinách mohou způsobovat ženskou neplodnost

Výzkum: Pití kávy zlepšuje zdraví a prodlužuje život. Kolik kávy je tedy třeba denně vypít?

Aplikace, která pomáhá s hubnutím pomocí analýzy DNA

Ilustrační obrázek

Nová vědecká studie upozorňuje na spojitost mezi umělými sladidly, mrtvicí a demencí

Ilustrační foto

Takzvané nápoje bez cukru a "dietní" nemohou být považovány za skutečně dietníČti více
Ilustrativní obrázek

Apple ve druhém čtvrtletí spustí zkušební výrobu nových iPhonů

Ilustrativní obrázek

Best Buy zpřetrhala své vazby s čínskou Huawei

Ilustrativní obrázek

Pouhé čtyři technologické akcie mají obrovský vliv na vývoj indexu S&P 500

Ilustrativní obrázek

Hospodářské výsledky VIG příjemně překvapily, ohlášena vyšší dividenda

Ilustrativní obrázek

Reckitt Benckiser ukončila jednání o koupi divize Pfizer

Ilustrativní obrázek

Léčivo lucentis od Roche obdrželo povolení FDA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.