Studie: Pravidelní uživatelé marihuany mají častěji sex

10:16 | wa pe | Diskuze

Studie doktora Michaela Eisenberga ze Stanfordovy univerzity naznačuje, že pravidelná konzumace marihuany je spojena s vyšší frekvenci sexuálních styků u heterosexuálních párů.

Foto: Weimar Meneses

Doktor Eisenberg se ve své práci zabývá jedinci, kteří mají potíže se svou sexuální výkonnosti. Jejich častou otázkou je, zdali-by neměli omezit kouření marihuany. To a fakt, že marihuana se stává legální rekreační drogou v čím dál větším množství států, přivedlo doktora Eisenberga na myšlenku provedení studie, která by spojitost mezi konzumací marihuany a sexuální oblastí blíže popsala. „Lidé obvykle předpokládají, že pravidelná konzumace marihuany je spojena s nižší četností sexuálních styků, naše studie však dokládá opak,“ uvedl Eisenberg, který s jejími výsledky seznámil odbornou veřejnost v časopise Journal of Sexual Medicine. 

Základem studie byl vládní průzkum National Survey of Family Growth, ve kterém 28 000 žen a 23 000 mužů z USA odpovídalo mimo jiné na otázky ohledně četnosti jejich sexuálních styků a konzumace marihuany v posledním roce.  Zatímco ženy, které marihuaně neholdují, měly podle průzkumu sex v průměru šestkrát za měsíc, kuřačky marihuany v průměru uváděly 7,1 styku.  V případě mužů abstinenti uváděli četnost pohlavního styku v průměru 5,6krát měsíčně, zatímco kuřáci měli údajně 6,9 sexuálního styku. Podle Eisenberga se navíc výsledky nerozcházely ani v případě jednotlivých skupin podle manželského stavu, či rasy. Studie se zaměřovala čistě na zjištění souvislosti mezi četností sexuálního styku a konzumací marihuany, šetření proč taková souvislost existuje, nebylo jejím předmětem.

Eisenberg se již dříve věnoval vlivu marihuany na sexuální život myší. Srovnatelné výsledky jako v případě lidí naznačují, že marihuana obecně zvyšuje míru sexualního vzrušení. To ovšem neznamená, že by marihuana měla na sexuální život pouze pozitivní vliv. Na sobě nezávislé studie prokázaly, že její příliš častá konzumace může vést ke snížení počtu spermií a především u mužů pak k obtížím s dosažením orgasmu. Před příliš ukvapenými závěry varuje také profesor Joseph Palamar z oddělení zdravotního stavu obyvatelstva v New York University.  „Z použitých údajů nevyplývá, jestli měli účastníci studie THC v těle před či během sexu. Po ranní konzumaci marihuany je večer koncentrace THC v systému příliš nízká na to, aby měla podstatný vliv na frekvenci sexuálního styku.“ 

Palamar se sám věnuje srovnání sexuálních zkušeností uživatelů alkoholu a marihuany. Jeho výsledky naznačují, že v případě jedné i druhé drogy mají uživatelé zvýšený pocit vlastní atraktivity, nicméně alkohol výrazně více zbavuje ostychu a podporuje navazování sociálních kontaktů. Na druhou stranu konzumenti alkoholu na druhý den častěji litují své volby, s kým strávili noc, tvrdí expert. Marihuana může u některých jedinců zvyšovat citlivost během samotného aktu, jiní se však podle Palamara vyznačují sníženou pozorností vůči partnerovi, a jejich požitek ze styku je tak nižší. Zcela negativní dopad má marihuana na sexuální život těch jedinců, u kterých vyvolává paranoidní stavy.

Eisenberg, který se ve své praxi často setkává s dysfunkcemi v sexuální oblasti, je přesvědčen, že pouhé vysazení marihuany jeho pacientům příliš nepomůže. „Většině lidí doporučujeme, aby namísto toho navštěvovali posilovnu a shodili 10 kilo.“ Co prospívá srdci, prospěje i sexuální výkonnosti a to především u mužů, uzavírá profesor Palamar. 

Zdroj:cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Už žádné zabíjení zvířat. Izraelský Startup získal milióny dolarů na vyrobení "čistého masa" přímo v laboratoři

Ilustrativní obrázek

Kanadský pěstitel marihuany míří do Evropy

Ilustrativní obrázek

Malá Emma se narodila poté, co byla jako embryo na 24 let zmrazena

Ilustrativní obrázek

Indivior uzavřel partnerství s firmou Addex v oblasti léků proti závislostem

Ilustrativní obrázek

Deset největších byznysů s marihuanou

Ilustrativní obrázek

Možný LP společnosti Biogen na Alzheimera nesplnil kritéria úspěchuČti více
Ilustrativní obrázek

Hodnota akcie Alnylam se loni více než ztrojnásobila a letošní rok bude ještě lepší

Ilustrativní obrázek

Analytici z Barclays vidí tři pozitivní šance pro akcie IBM

Ilustrativní obrázek

Apple hodlá přispět 350 miliardami USD do ekonomiky USA

Ilustrativní obrázek

Ne všichni analytici hodnotí poptávku po Apple iPhone kladně

Ilustrativní obrázek

Analytici z Canaccord zvedli cílovou cenu pro akcie Qualcomm

Ilustrativní obrázek

Analytici BAML zvedli cílovou cenu pro akcie Apple

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.