Studie: Pravidelní uživatelé marihuany mají častěji sex

10:16 | wa pe | Diskuze

Studie doktora Michaela Eisenberga ze Stanfordovy univerzity naznačuje, že pravidelná konzumace marihuany je spojena s vyšší frekvenci sexuálních styků u heterosexuálních párů.

Foto: Weimar Meneses

Doktor Eisenberg se ve své práci zabývá jedinci, kteří mají potíže se svou sexuální výkonnosti. Jejich častou otázkou je, zdali-by neměli omezit kouření marihuany. To a fakt, že marihuana se stává legální rekreační drogou v čím dál větším množství států, přivedlo doktora Eisenberga na myšlenku provedení studie, která by spojitost mezi konzumací marihuany a sexuální oblastí blíže popsala. „Lidé obvykle předpokládají, že pravidelná konzumace marihuany je spojena s nižší četností sexuálních styků, naše studie však dokládá opak,“ uvedl Eisenberg, který s jejími výsledky seznámil odbornou veřejnost v časopise Journal of Sexual Medicine. 

Základem studie byl vládní průzkum National Survey of Family Growth, ve kterém 28 000 žen a 23 000 mužů z USA odpovídalo mimo jiné na otázky ohledně četnosti jejich sexuálních styků a konzumace marihuany v posledním roce.  Zatímco ženy, které marihuaně neholdují, měly podle průzkumu sex v průměru šestkrát za měsíc, kuřačky marihuany v průměru uváděly 7,1 styku.  V případě mužů abstinenti uváděli četnost pohlavního styku v průměru 5,6krát měsíčně, zatímco kuřáci měli údajně 6,9 sexuálního styku. Podle Eisenberga se navíc výsledky nerozcházely ani v případě jednotlivých skupin podle manželského stavu, či rasy. Studie se zaměřovala čistě na zjištění souvislosti mezi četností sexuálního styku a konzumací marihuany, šetření proč taková souvislost existuje, nebylo jejím předmětem.

Eisenberg se již dříve věnoval vlivu marihuany na sexuální život myší. Srovnatelné výsledky jako v případě lidí naznačují, že marihuana obecně zvyšuje míru sexualního vzrušení. To ovšem neznamená, že by marihuana měla na sexuální život pouze pozitivní vliv. Na sobě nezávislé studie prokázaly, že její příliš častá konzumace může vést ke snížení počtu spermií a především u mužů pak k obtížím s dosažením orgasmu. Před příliš ukvapenými závěry varuje také profesor Joseph Palamar z oddělení zdravotního stavu obyvatelstva v New York University.  „Z použitých údajů nevyplývá, jestli měli účastníci studie THC v těle před či během sexu. Po ranní konzumaci marihuany je večer koncentrace THC v systému příliš nízká na to, aby měla podstatný vliv na frekvenci sexuálního styku.“ 

Palamar se sám věnuje srovnání sexuálních zkušeností uživatelů alkoholu a marihuany. Jeho výsledky naznačují, že v případě jedné i druhé drogy mají uživatelé zvýšený pocit vlastní atraktivity, nicméně alkohol výrazně více zbavuje ostychu a podporuje navazování sociálních kontaktů. Na druhou stranu konzumenti alkoholu na druhý den častěji litují své volby, s kým strávili noc, tvrdí expert. Marihuana může u některých jedinců zvyšovat citlivost během samotného aktu, jiní se však podle Palamara vyznačují sníženou pozorností vůči partnerovi, a jejich požitek ze styku je tak nižší. Zcela negativní dopad má marihuana na sexuální život těch jedinců, u kterých vyvolává paranoidní stavy.

Eisenberg, který se ve své praxi často setkává s dysfunkcemi v sexuální oblasti, je přesvědčen, že pouhé vysazení marihuany jeho pacientům příliš nepomůže. „Většině lidí doporučujeme, aby namísto toho navštěvovali posilovnu a shodili 10 kilo.“ Co prospívá srdci, prospěje i sexuální výkonnosti a to především u mužů, uzavírá profesor Palamar. 

Zdroj:cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pozměněné zvířecí orgány by mohly být transplantovány lidem

Ilustrativní obrázek

DNA slona nebo delfína může pomoci v boji proti rakovině

Ilustrativní obrázek

Pro vyléčení smrtelného onemocnění se dobrovolníci nechali infikovat červovými parazity

Ilustrativní obrázek

Technologie genové editace disponuje potenciálem doslova přetvořit celý náš svět

Ilustrativní obrázek

Trpíte depresemi? Pak pozor. Dlouhodobá deprese vede k nevratnému poškození mozku, tvrdí vědci

Ilustrativní obrázek

Čínští vědci úspěšně léčí rakovinu jícnu pomocí geneticky editovaných T-buněk pacientůČti více
Ilustrativní obrázek

Objevil se zázračný lék na roztroušenou sklerózu?

Ilustrativní obrázek

Býčí akciový trh v USA může podle expertů ještě o čtvrtinu posílit

Ilustrativní obrázek

S rezistencí na antibiotika by mohlo zatočit mléko od ptakopyska

Ilustrativní obrázek

Jak mohou moderní technologie po odchodu do penze zničit fungující vztah?

Ilustrativní obrázek

Německé úřady rozšířily své vyšetřování v automobilce Volkswagen

Ilustrativní obrázek

Novartis, Harvard a Dana-Farber budou společně vyvíjet onkologickou terapii

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.