Struktura českého HDP odhalila slabé investice

06.06.2016 08:26 | fa ra | Diskuze

Kurz koruny proti euru během celého minulého týdne osciloval kolem hodnoty 27,025 CZK/EUR. Koruna neměla vůbec tendenci reagovat na hlavní události týdne, což bylo zveřejnění počtu nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice a struktura růstu HDP českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku.

Foto: Web4Trader

Mezičtvrtletní stejně jako meziroční růst byl revidován o 0,1 pb směrem dolů na 0,4 % respektive 3,0 %. Ze struktury výdajové strany HDP plyne, že do meziroční dynamiky nejvíce přispěla soukromá spotřeba a podle našeho očekávání došlo i k velké redukci kladného příspěvku fixních investic. Opět po pěti čtvrtletích působily všechny složky HDP směrem k jeho růstu.

Ostatní regionální měny v celotýdenním zúčtování posílily. Maďarský forint přidal asi 0,7 % a polský zlotý zpevnil o 0,1 %. V Polsku byla tento týden zveřejněna struktura tamějšího HDP, která ukázala, že hlavní příspěvek do růstu (3,0 % y/y a 0,1 % q/q) představuje soukromá spotřeba a tvorba zásob. Fixní investice poklesly o 1,8 % y/y, především z důvodu výpadku investic financovaných z fondů EU. Inflace za květen vzrostla o 0,1 % m/m (zmírnila na -1 % y/y). V tomto týdnu se pak více dozvíme o struktuře HDP na Slovensku a v Maďarsku. Tam bude také publikována inflace kromě jiného i květnová inflace.

Květnová inflace bude zveřejněna i u nás. Podle našeho odhadu bude meziměsíčně stagnovat. Meziroční růst pak dosáhne 0,2 %. Z dalších čísel budou u nás publikovány mzdy za první čtvrtletí, kde čekáme růst o 4,5 % y/y. Maloobchodní tržby za duben podle našeho odhadu zpomalily na 4,9 % y/y. Další pokles by mělo zaznamenat stavebnictví (13 % v dubnu). Naopak průmyslová produkce v dubnu přidala 2,8 %, především díky automobilovému průmyslu. Podíl nezaměstnaných osob za květen by měl klesnout o 0,3 pb v podstatě pouze v důsledku sezónnosti.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.