Strojírenské Vítkovice plánují stavbu menší výrobní továrny v Saúdské Arábii

15:27 | fa ra | Diskuze

Strojírenské Vítkovice plánují, že vybudují menší výrobní podnik v Saúdské Arábii a postupně postaví podobné výrobny i v dalších částech světa. Důvodem je snaha dostat se blíž k zákazníkům, ale mělo by to i pomoci vyřešit nedostatek pracovníků na domácím trhu práce.

Ilustrační foto
Foto: Vítkovice, a.s.

Do menší továrny v Saúdské Arábii společnost v nejbližších dvou až třech letech zřejmě investuje kolem tří čtyř milionů eur (přibližně 80 až 100 milionů korun). ČTK to řekl generální ředitel mateřské společnosti Vítkovice, a. s., Libor Witassek.

"Důvodem je, že chceme být blízko k zákazníkům. Takže jestliže dneska vidíme Střední východ jako jeden z klíčových trhů pro Vítkovice v nejbližších letech, tak tam chceme mít vlastní výrobní základnu, abychom byli schopni dodávat zakázky s co nejkratší dobou," řekl Witassek.

Podobně perspektivně podle něj podnik vidí trhy v Asii a Spojených státech amerických. "Dá se předpokládat, že jakmile si ten model odzkoušíme na Středním východě, tak bude následovat Asie a USA. Tím směrem budeme chtít budovat výrobní jednotky," řekl ředitel.

Vybudování malého montážního závodu připravují také v Rusku nedaleko Moskvy. "Chceme firmu více decentralizovat a začít replikovat menší výrobní jednotky do světa. Jedná se především o finální montáže. To znamená, komponenty by se vyráběly tady a finální montáže by se prováděly blízko zákazníka," vysvětlil Witassek. Řekl, že záměru dostat strojírny do dalších zemí hodně věří.

Globalizace v průmyslu podle něj skončila a nyní přicházejí lokální ekonomiky. "A my musíme být schopni pro tyto lokální ekonomiky dělat po celém světě. Takže pro mě je vznik firmy na Středním východě v podstatě pilotní otestování replikace Vítkovic do světa," řekl Witassek.

Na Blízkém východě se budou Vítkovice podílet i na společném projektu s arabskou stranou. Půjde o stavbu továrny financované z amerických zdrojů, kde má být celková výše investice 800 milionů až jedna miliarda amerických dolarů (přibližně 18,3 až 23 miliard korun). Vítkovice tam budou v pozici technologického partnera.

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců. Loni se čtyři společností z holdingu dostaly do finančních problémů a skončily v úpadku. Hlavně kvůli insolvencím těchto firem vytvořila skupina v loňském roce konsolidovanou ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun. Letos by už ale Vítkovice měly podle Witasska skončit v zisku, už v prvním čtvrtletí dosáhly hrubého zisku EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 70 milionů korun.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Vítkovice prodaly další dcery: Vítkovice Dopravu a Vítkovice HTB

Ilustrativní obrázek

Vitkovice Heavy Machinery: Dluhy dosahující tří miliard korun, podaří se firmu zachránit?

Ilustrativní obrázek

Vítkovice Heavy Machinery se připravují na vstup strategického partnera. Zachrání to firmu?

Reorganizace Vítkovice Envi je u konce, rozhodl soud

Ilustrační foto

Společnost Vítkovice Power Engineering půjde do konkurzu

ČEZ prohrála soudní spor o neodebranou elektřinu s Vítkovice a.s.Čti více
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.