Středoevropským měnám se včera dařilo

08:12 | fa ra | Diskuze

Ve světle posilujícího eura na globálních trzích včera panoval optimismus i na středoevropských devizových trzích. Nejúspěšnější měnou regionu byl polský zlotý, který si připsal více než dvě třetiny procenta navzdory tomu, že předběžná data o polské inflaci ukázala na prohlubování deflačních tendencí. Maďarský forint si polepšil o zhruba čtvrtinu procenta. Tradičně nejmenší prostor pro zhodnocení měla česká koruna. I tady se ale kurz posunul o zhruba dva haléře níže ke 27,04 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

ČNB na svém včerejším zasedání lehce změnila rétoriku. Na základě vyhodnocení rizik únorové inflační prognózy konstatovala mírné protiinflační působení těchto rizik. Bankovní rada tak vidí termín ukončení intervenčního režimu blíže polovině roku 2017. Nicméně nejedná se o žádnou dramatickou změnu, takže kurz koruny nijak negativně nereagoval. Naopak ho spíše uklidnilo to, že se vůbec nehlasovalo o zavedení negativních úrokových sazeb. Guvernér Singer pouze uvedl, že tato problematika byla na bankovní radě opět diskutována. Nikoliv ale v konkrétní podobě, ale pouze se v obecné rovině probíraly možné dopady tohoto kroku v kontextu současné makroekonomické situace. Pro nás včerejší zasedání ČNB nic nemění – zavedení negativních úrokových sazeb v hlavním scénáři neočekáváme. Nevylučujeme tento krok jako krátkodobý nástroj v případě přílivu spekulativního kapitálu v souvislosti s blížícím se exitem. Ten i nadále očekáváme během prvních měsíců příštího roku.

Finální čísla národních účtů za poslední čtvrtletí letošního roku potvrdila předběžné odhady. HDP v posledních třech měsících roku 2015 oproti třetímu čtvrtletí stagnoval, meziročně si česká ekonomika připsala 4,0 %. Celoroční výsledek byl potvrzen na 4,3 %. Zveřejněné sektorové účty potvrdily silnou a dále se zlepšující pozici českých domácností. Jejich reálné příjmy v posledním čtvrtletí stouply o silných 4,8 % y/y. Ještě více se ale zvýšila spotřeba, která přidala 5,6 %. Výsledkem je klesající míra úspor. Vzhledem k panujícímu optimismu ohledně budoucího vývoje domácnosti snižují opatrnostní úspory. K dobré náladě spotřebitelů pomáhá jak růst zaměstnanosti, tak zrychlování tempa růstu mezd. Na klesající míru úspor mohou mít vliv i extrémně nízké úrokové sazby. Dobrá je ale i situace v korporátním sektoru, i když zde je již patrná určitá ztráta dynamiky. Míra zisků v posledním čtvrtletí roku 2015 mírně poklesla, nicméně se stále drží na velmi slušných hodnotách. Podnikům pomáhá jak kurzový závazek ČNB, tak i stále velmi nízké ceny ropy i dalších komodit.

Letos hospodářský růst zpomalí, z loňských 4,3 % na námi odhadovaných 2,3 %. To však bude záležitost především výpadku loňských jednorázových pozitivních faktorů. Nic by se nemělo měnit na faktu, že domácí spotřeba zůstane silná a i letos české ekonomice významně pomůže. Profitovat totiž bude ze stále se lepšící situace na trhu práce – zaměstnanost letos dále poroste, stejně tak i mzdy.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.