Středoevropské měny získávaly před ECB podporu

08:32 | fa ra | Diskuze

Měny středoevropského regionu včera měly s výjimkou české koruny tendenci před dnešním zasedáním ECB posilovat. Vhledem k očekávanému snížení depozitní sazby ECB se výše úročená polská a maďarská měna jeví pro investory atraktivnější. Zlotý si tak během včerejšího dne polepšil proti euru o čtvrt procenta, zisky forintu byly o něco výraznější, když se pohybovaly kolem třetiny procenta.

Foto: Public Domain

Kurz české měny se včera držel na mezibankovním trhu mezi 27,035 a 27,060, tendence k posílení tak na rozdíl od zlotého či forintu patrná nebyla. Důvodem byla zveřejněná inflační data. Únorové statistiky inflace sice skončily v souladu s očekáváním. Nicméně zpomalení meziroční dynamiky z lednových 0,6 % na 0,5 % šlo proti předpokladům ČNB.

Únorová prognóza centrální banky totiž činila 0,8 % y/y. To znamená, že ČNB bude bedlivě sledovat, co dnes ECB udělá a debata o záporných úrokových sazbách je i v našem případě zcela namístě. To koneckonců ve včerejším rozhovoru uvedl i ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Souhlasíme s ním ale v tom, že preferovanějším nástrojem by měl být měnový kurz.

Dnešní pozornost i regionálních investorů bude upřena na zasedání ECB. Agresivní uvolnění měnové politiky může zisky středoevropských měn, primárně zlotého a forintu, dále rozšířit. Zklamání povede k opačné reakci.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.