Středoevropské měny na úvod týdne cítily podporu

08:27 | fa ra | Diskuze

Na regionálních devizových trzích panovala na úvod nového týdne poklidná nálada, když byl na lokálních měnách cítit mírný nákupní apetit ze strany investorů.

Foto: Web4Trader

Česká koruna se držela opět u hladiny kurzového závazku, když se kurz na mezibankovním trhu držel těsně nad 27,02 CZK/EUR. Polský zlotý si proti pátečnímu závěru připsal vůči euru zhruba třetinu procenta, zisk maďarského forintu se pohyboval kolem čtvrt procenta.

Kurz koruny tak nijak nereagoval na včera publikovaná makroekonomická data. Meziroční růst reálných mezd mírně zpomalil ze vzestupně revidovaných 4,0 % v Q1 16 na 3,7 % y/y. I tak se jedná o vysoké číslo dokumentující napjatou situaci na trhu práce. V době historicky nejvyšší zaměstnanosti a omezené volné pracovní síly si růst mezd zachovává svou dynamiku. Celkový růst objemu platů (nominálně o 5,8 % y/y v Q2 16) se tak projevuje i v solidní spotřebě domácností. To je samozřejmě vidět i ve statistikách maloobchodních prodejů. Ty sice za červenec (po očištění o prodeje automobilů) vzrostly pouze o 1,6 %, čímž zaostaly za naším očekáváním. Nicméně prodeje byly tentokrát nepříznivě ovlivněny o tři dny nižším počtem pracovních dní a také celozávodními dovolenými. Po očištění o počet pracovních dní tržby vzrostly o 5,1 %. Státní svátky a celozávodní dovolené se podepsaly i na prodejích a opravách automobilů. Ty v červenci meziročně poklesly o 4,8 %. Po očištění o kalendářní vlivy ale vykázaly růst o 4,7 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.