Středoevropské devizové trhy byly v minulém týdnu v klidu

08:17 | fa ra | Diskuze

Minulý týden byl na středoevropských devizových trzích nečekaně klidný, a to i ve světle pokračující zvýšené volatility na globálních finančních trzích. Samozřejmě, že stabilita české koruny v blízkosti kurzového závazku (kurz se držel mezi 27,02 až 27,05 CZK/EUR) až tak překvapivá nebyla.

Foto: Web4Trader

Výraznější pohyb jsme ale neviděli ani na maďarském forintu, ani na polském zlotém. Ten nerozpohybovalo ani zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky, kde již byli přítomni noví členové. Vyjádřili se totiž ve smyslu, že ve světle současných nejistot by měly zůstat úrokové sazby stabilní. Ve prospěch polské měny pak stojí zmírňování rétoriky současného establishmentu vůči bankovnímu sektoru ohledně problému hypoték ve švýcarských francích. Nakonec by náklady, které kvůli tomu dopadnou na bankovní sektor, neměly být tak výrazné, jak se ještě nedávno předpokládalo. Proti silnější polské méně však stály horší ekonomické ukazatele. Zklamala data z průmyslového sektoru, stavebnictví a maloobchodních tržeb.

Z domova jsme se dočkali zklamání z výsledku prvního odhadu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku. I když jsme očekávali mezičtvrtletní růst ve výši 0,4 %, vykázán byl pokles o 0,1 % q/q. Za poklesem ČSÚ vidí „mimořádné události v energetice a v chemickém průmyslu“. Těmito mimořádnými událostmi jsou havárie litvínovské rafinerie a odstávka tří bloků dukovanské jaderné elektrárny. Nicméně hrubá přidaná hodnota, která lépe ukazuje výkon ekonomiky, přidala 0,5 % q/q a pokračovala tak v solidním růstu.

Z meziročního pohledu si HDP polepšilo o 3,9 %. Za celý rok 2015 činil růst HDP 4,3 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2007. To, že se ekonomice stále daří, je vidět i z růstu zaměstnanosti, která přidala i v posledním čtvrtletí a za celý rok 2015 vzrostla o 1,2 %. Zatím neznáme strukturu, ale předpokládáme, že tahounem byla i v záběru loňského roku investiční aktivita. Ta profitovala zejména z přílivu evropských peněz, když byla poslední šance čerpat z předchozího programového období. To je pryč a je jedním z důvodů, proč letos hospodářská dynamika zpomalí. Pokud bychom pouze technicky přepočetli náš odhad pro letošní rok na základě výše diskutovaného výsledku za Q4 15, činila by naše letošní prognóza 2,1 %.

Z pohledu přílivu nových fundamentálních informací bude tento týden z pohledu domácího investora naprosto nezajímavý. Koruna by se tak měla i nadále držet v blízkosti úrovně kurzového závazku. Dočasně a krátkodobě by se od něho mohla odpoutat pouze v případě výrazných turbulencí na globálních finančních trzích. Z regionálních událostí bude pro maďarský forint zajímavé zítřejší zasedání centrální banky, kde se ovšem změna v nastavení měnových podmínek neočekává. Kromě toho se dočkáme zveřejnění únorových indikátorů důvěry a lednové nezaměstnanosti. Ta bude zveřejněna i v Polsku. I pro tyto měny ale platí, že budou spíše sledovat to, co se děje na globálních trzích.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.