Stavebnictví čeká růst, trh nemovitostí stagnace

17:51 | M Z | Diskuze

Stavebnictví hned z počátku roku nabírá obrátky. Síť stavebnin PRO-DOMA hlásí za první tři měsíce roku o dvacet procent vyšší tržby než v loňském roce.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Trh nemovitostí naopak kvůli omezené nabídce a vysokých očekávání ze strany majitelů čeká stagnace. 

Ačkoliv nejaktuálnější (lednová) data Českého statistického úřadu naznačují propad ve stavebnictví, podle sítě stavebnin PRO-DOMA se situace v únoru a březnu výrazně zlepšila. „Právě tyto měsíce jsou nad očekáváním a v meziročním srovnání jsou letošní tržby PRO-DOMA zhruba o dvacet procent vyšší než loni. Období leden až březen je krátké a mimo hlavní sezónu, takže si nemůžeme být jisti mírou ovlivnění hlavních faktorů jako jsou počasí, změna cen či nálada investorů. Z pohledu na celý rok stále predikujeme organický růst tržeb lehce nad deset procent,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel společnosti PRO-DOMA.

Trh nemovitostí zpomalí, ceny neklesnou

Na trhu je nadále nedostatek nemovitostí a nové přibývají pomalu. Loňský plošný nárůst cen o 15 procent se nezopakuje, ale zdražují některé dílčí druhy nemovitostí. „Celkově pozorujeme, že prostor pro růst cen se vyčerpal. Nemovitosti jsou vzhledem k příjmům velmi drahé, poptávka mírně klesá a dřívější velmi dynamická situace na trhu nemovitostí se začíná stabilizovat. Dokud bude ale ekonomická situace optimistická jako nyní, kupující nemohou očekávat nějaké dramatické zlevňování. Ceny se budou pohybovat na současné úrovni,“ říká Daniel Kotula z RE/MAX City.

Co nás čeká v další části roku?

Stavebnictví bude v letošním roce pokračovat v růstových tendencích. Některé faktory by ji ale mohly negativně ovlivnit. Jde především o dodávky některých materiálů. „Řada dodavatelů v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni reagovat na skokový nárůst poptávky,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel PRO-DOMA. Dalším faktorem, který bude stavebnictví dále brzdit v růstu, je nedostatek zdrojů na pracovním trhu. Ať už ve výrobě, v montáži nebo v přepravě. Právě nedostatečná přepravní kapacita je v současnosti jeden z velkých problémů.

Oproti růstovému stavebnictví bude realitní trh spíše stagnovat. Poptávka po novém bydlení je nadále vysoká, ale v meziročním srovnání došlo – i kvůli rostoucí sazbě hypoték – k ochladnutí poptávek. „Neznamená to, že by kupující nebyli. Nicméně na každou nemovitost se nyní hlásí o třetinu méně zájemců než v minulém roce. Zpřísněné podmínky pro získání úvěru nutí zájemce více vybírat. Registrujeme také pokles počtu nabízených nemovitostí,“ říká Pavel Hassman z RE/MAX 4You.

Zdroj:Pavel Kabelík, prmollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dnešní komentář BHS k průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Stavebnictví čeká další dobrý rok. Naposledy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Nejvíc nebytových budov bylo postaveno na Moravě

Ilustrativní obrázek

Města v blízkosti Prahy se rozrůstají a rapidně zdražujíČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.