Stavebnictví čeká další dobrý rok. Naposledy

15:15 | E V | Diskuze

Letošní rok se z hlediska stavebnictví rozhodně vydařil.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na druhou stranu rok 2020 bude zřejmě posledním rokem růstu stavebnictví. V dalších letech se již naplno projeví nedostatek pracovních sil a změna cen práce v segmentu.

Podle našich odhadů odpovídá růst stavebního trhu po odečtení vlivu zdražení zhruba čtyřem procentům. Přesná čísla nelze de facto získat, protože jsou komodity, které zdražují v řádech, některé ale naopak zlevňují a vše se míchá v různých distribučních segmentech. Na rozdíl od statistiky ČSÚ ale PRO-DOMA počítá čistě residenční výstavbu.

Rok 2020 bude kopírovat ten letošní, který je výkonově rozhodně úspěšný. Není důvod se obávat o množství zakázek. Limitujícím faktorem však nesporně bude množství práce, kterou budou stavební firmy schopny vykonat. Vše ostatní se tomu podřídí. Stejný bude i trend v dalších letech. V roce 2020 počítáme s garantovaným růstem trhu kolem dvou procent, podle zdražení to může být i více.

Předpokládáme pokles exportu, produkce se zkoncentruje na domácí trh a to může měnit strategie výrobců i distribucí. Do ceny staveb se začne viditelně promítat změna ceny práce, jejíž spirála se roztáčí. Pokud do prognózy zahrneme očekávaný vliv novely stavebního zákona a NZEB (nearly zero-energy buildings, budovy s téměř nulovou spotřebou energie), jejich dopad na stavebnictví nebude buď žádný nebo pouze nicotný a krátkodobý.

 

Poslední pozitivní rok

Rok 2020 bude zároveň posledním který pojede na stejné pozitivní vlně jako roky 2018 a 2019. Začne se zakládat méně staveb, což se projeví v roce 2021 a později. NZEB zasáhne sice velký trh rodinné výstavby, ale reálně se v tomto standardu staví většina domů již nyní a směrnice jen donutí posunout problematiku spotřeby energie správným směrem a dokončit tak dlouhodobý proces stimulace. Bavíme se nejen o obálce domů, kde to relevantně zasahuje přímo do skladby stavebního materiálu, ale také o straně příjmů energií z obnovitelných zdrojů. Tam je z mého pohledu větší příležitost pro výrobce a prodejce fotovoltaických a solárních panelů a tepelných čerpadel, kteří z této změny mohou těžit hmatatelnějším způsobem.

Stavby jako takové se už nějakou dobu staví tak, že si parametry NZEB obhájí a do normy se “vejdou“. NZEB je jen přísnější pohled na obálku budovy, regulovatelné vytápění a větrání, osvětlení a další systémy pokrývající potřebu energie s lepší účinností, kdy budova by měla být aspoň zčásti zásobována z obnovitelných zdrojů energie, nebo dokonce energii produkuje (elektřina, teplo).

 

Stavební zákon problémy nevyřeší

Co se týče dopadu novely stavebního zákona, nemyslím, že to přinese skutečné zrychlení výstavby, protože skutečným limitujícím faktorem bude nedostatek pracovních sil. Segment stavebnictví bude stále více hmatatelně narážet na nedostatek kapacit k provedení stavebního díla a to nevyřeší v krátkém horizontu žádné opatření. V praxi to znamená, že když dosáhnete stavebního povolení, tak vám zhruba další rok trvá, než získáte kvalitní firmu, která vám stavbu zrealizuje.

 

Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA

Zdroj:Pavel Kabelík, prmollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Hypotéky budou zdražovat. I tak jsou nemovitosti dobrou investicí

Ilustrativní obrázek

Digitální hypotéka je tu: poprvé v Česku si klienti Monety sjednali novou hypotéku na dálku a plně online

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí porostou v průměru o 5%

Ilustrativní obrázek

Češi kvůli pandemii žádají stát o pomoc s bydlením

Ilustrativní obrázek

Trh stavebních prací poklesne o 1,4 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.