Stavební trh letos poklesne o 3,0 %

15:15 | E V | Diskuze

Stavebnictví by v letošním roce mělo dle názoru stavebních firem klesnout o 3,0 %, v roce následujícím potom o 1,5 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Větší propad očekává pozemní stavitelství, a to o 3,9 % v tomto roce. Inženýrské stavitelství se letos připravuje na propad trhu o 1,8 %. Malé stavební společnosti predikují v roce 2020 propad trhu o 2,4 % a velké stavební společnosti dokonce propad o 3,3 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Koronakrize se dotkla také sektoru stavebnictví. Ředitelé stavebních společností očekávají pokles celého odvětví o 3,0 % v roce letošním a další pokles o 1,5 % v roce následujícím. Pokud se podíváme na stavebnictví z hlediska pozemních a inženýrských staveb, můžeme si všimnout, že větší propad trhu očekává stavitelství pozemní. V letošním roce zde predikují ředitelé stavebních společností propad trhu o 3,9 %, v roce následujícím pak pozemní stavitelství očekává propad o 2,5 %. Stavební společnosti, jež se zaměřují na inženýrské stavby, očekávají propad trhu o 1,8 % v roce 2020 a s dalším propadem trhu počítají i pro rok 2021, a to ve výši 0,2 %. Při rozdělení stavebních společností podle velikosti si můžeme všimnout, že větší propad trhu očekávají ředitelé velkých stavebních společností (s obratem nad 100 mil. Kč ročně). Ti v letošním roce očekávají propad trhu o 3,3 % a v následujícím roce další propad o 2,5 %. Malé stavební společnosti se v letošním roce připravují na pokles trhu o 2,4 %, a v roce následujícím očekávají naopak jeho růst, a to o 0,2 %. Co může mít na vývoj ve stavebnictví vliv vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s.: „Stavebnictví trpí nedostatkem pracovní síly. Aktuální verze programů pracovní migrace na stavebnictví příliš nemyslely, což má za následek, že na trhu chybí řada pracovníků těchto profesí. V extrémním případě by to mohlo ohrozit dodržení harmonogramu některých zakázek a projektů.“


Stavební společnosti se v letošním roce připravují také na propad svých tržeb, a to konkrétně o 0,2 %, v roce následujícím naopak očekávají růst svých tržeb, a to o 1 %. Při rozdělení stavebních firem dle zaměření si můžeme všimnout, že společnosti, které se zaměřují na inženýrské stavitelství, očekávají v letošním i nastávajícím roce růst svých tržeb. Konkrétně se jedná o růst ve výši 0,5 % v roce letošním a o dalších 0,7 % v roce následujícím. Naopak společnosti, které se zaměřují na pozemní stavitelství, očekávají v roce 2020 pokles svých tržeb o 0,9 %. Pro rok 2021 očekávají jejich růst, a to o 1,2 %. Velké stavební společnosti se těší v roce letošním růstu svých tržeb a předpokládají jej i v roce i nadcházejícím. Konkrétně v roce 2020 očekávají růst svých tržeb o 0,6 % a v roce 2021 očekávají jejich další růst o 0,5 %. Malé stavební firmy očekávají v letošním roce naopak propad tržeb o 1,7 % a v roce následujícím jejich růst o 1,7 %.


Ředitelé stavebních společností uvádějí využití kapacit svých společností v současné chvíli na 92 %. Podobné vytížení očekávají i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, a to až ve výši 91 %. V současnosti stavební společnosti uvádějí, že mají nasmlouvané zakázky v průměru na 10 měsíců dopředu. To je pro 42 % dotázaných méně ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Další dvě pětiny mají v tomto období zakázky nasmlouvané na stejnou dobu dopředu jako v tomtéž období loňského roku (40 %). A jedné pětině se doba nasmlouvaných zakázek v tomto roce, oproti roku minulému, zvýšila (19 %).

Zdroj:Ing. Veronika Blížkovská, CEEC Research s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny Čechů kvůli koronavirové krizi obtížněji dosáhnou na vlastní bydlení

Ilustrativní obrázek

Nabídka nemovitostí i poptávka po nich stále poroste

Ilustrativní obrázek

Také v Česku se projevuje nemovitostní covidová anomálie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen výrobcůČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.