Stavební spoření vs. hypotéka: úrokové rozdíly smazány

09:24 | Mar Ve | Diskuze

Rozdíl mezi úrokovými sazbami zajištěných hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen se aktuálně smazal. Jak se vyvíjí objemy těchto úvěrů a proč jsou nyní úvěry ze stavebního spoření opět populární?

Foto: W4T

Sazba nyní nehraje roli

Máte v plánu vzít si půjčku na bydlení, např. rekonstrukci, zajištění úvěru pro vás není problém, nevíte však, zdali ji financovat skrz úvěr z vašeho stavebního spoření nebo si raději vzít menší hypotéku? Rozhodování vám určitě neulehčí fakt, že úroková sazba pro zajištěné úvěry ze stavebního spoření se nyní dostala na úroveň hypotečních úvěrů od bank.

Dle dat zveřejňovaných Českou národní bankou se v současnosti sazby u nových hypotečních úvěrů od bank nachází průměrně na 2,12 %, zatímco pokud využijete stavební spoření, tak dostanete v průměru 2,13 %. Ještě před rokem nabízely banky o více než půl procentního bodu nižší sazby.

 

Zdroj: Česká národní banka, databáze ARAD

Tato informace jistě potěší všechny, kdo chtějí využít stavební spoření k získání úvěru, který by v bance nemuseli kvůli nedostatečné bonitě dostat. Při poskytování úvěrů ze stavebního spoření není často potřeba dokládat příjem.

Objem bankovních úvěrů klesá

Co se týče objemu, zajištěné bankovní úvěry zažívají od konce loňského roku znatelný pokles. Ten je způsoben především zavedením přísnějších pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB. Získání hypotéky je nyní obtížnější kvůli tvrdším podmínkám týkajícím se LTV, jež mohou banky klientům nabídnout, což se negativně projevuje v celkovém objemu poskytnutých úvěrů. Zajištěných úvěrů ze stavebního spoření naopak v posledním roce a půl značně přibylo.

Zdroj: Česká národní banka, databáze ARAD

Výpomoc pro dofinancování hypotéky

Stavební spořitelny v současností benefitují ze zpřísněných pravidel pro poskytování hypoték. Žadatelé nyní potřebují obvykle získat alespoň 20 % zdrojů pro pořízení nemovitosti jinde než v bance a stavební spoření se tak stává pro mnoho lidí ideálním zdrojem pro dofinancování hypotéky.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: Češi sázejí na jistotu

Ilustrativní obrázek

Podle O. Dědka z ČNB může o vývoji úrokových sazeb mnohé napovědět únorová inflace

Ilustrativní obrázek

Polovina Čechů by naspořené peníze investovala do rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

Bývalá předsedkyně Rady guvernérů Fedu J. Yellenová říká, že Fed by měl sazby zvyšovat „trochu více“Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza posílila, tahounem se stala po výsledcích pojišťovna Vig

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Ilustrativní obrázek

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrteční seance posilují

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.