Stavební spoření vs. hypotéka: úrokové rozdíly smazány

09:24 | Mar Ve | Diskuze

Rozdíl mezi úrokovými sazbami zajištěných hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen se aktuálně smazal. Jak se vyvíjí objemy těchto úvěrů a proč jsou nyní úvěry ze stavebního spoření opět populární?

Foto: W4T

Sazba nyní nehraje roli

Máte v plánu vzít si půjčku na bydlení, např. rekonstrukci, zajištění úvěru pro vás není problém, nevíte však, zdali ji financovat skrz úvěr z vašeho stavebního spoření nebo si raději vzít menší hypotéku? Rozhodování vám určitě neulehčí fakt, že úroková sazba pro zajištěné úvěry ze stavebního spoření se nyní dostala na úroveň hypotečních úvěrů od bank.

Dle dat zveřejňovaných Českou národní bankou se v současnosti sazby u nových hypotečních úvěrů od bank nachází průměrně na 2,12 %, zatímco pokud využijete stavební spoření, tak dostanete v průměru 2,13 %. Ještě před rokem nabízely banky o více než půl procentního bodu nižší sazby.

 

Zdroj: Česká národní banka, databáze ARAD

Tato informace jistě potěší všechny, kdo chtějí využít stavební spoření k získání úvěru, který by v bance nemuseli kvůli nedostatečné bonitě dostat. Při poskytování úvěrů ze stavebního spoření není často potřeba dokládat příjem.

Objem bankovních úvěrů klesá

Co se týče objemu, zajištěné bankovní úvěry zažívají od konce loňského roku znatelný pokles. Ten je způsoben především zavedením přísnějších pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB. Získání hypotéky je nyní obtížnější kvůli tvrdším podmínkám týkajícím se LTV, jež mohou banky klientům nabídnout, což se negativně projevuje v celkovém objemu poskytnutých úvěrů. Zajištěných úvěrů ze stavebního spoření naopak v posledním roce a půl značně přibylo.

Zdroj: Česká národní banka, databáze ARAD

Výpomoc pro dofinancování hypotéky

Stavební spořitelny v současností benefitují ze zpřísněných pravidel pro poskytování hypoték. Žadatelé nyní potřebují obvykle získat alespoň 20 % zdrojů pro pořízení nemovitosti jinde než v bance a stavební spoření se tak stává pro mnoho lidí ideálním zdrojem pro dofinancování hypotéky.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Fed připraven reagovat na obchodní války. Znamená to však snížení sazeb v září?

Ilustrativní obrázek

Alternativa k hypotékám aneb bydlet se dá i jinak než ve vlastním

Ilustrativní obrázek

Tématické analýzy

Ilustrativní obrázek

Úrokové sazby vzrostly. Letos zřejmě naposledy

Ilustrativní obrázek

Analytici ve čtvrtek očekávájí zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB

Ilustrativní obrázek

Ojetý automobil na úvěr? Lidé si už běžně půjčují dvě stě tisícČti více
Ilustrativní obrázek

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu korun. Nakoupí vlaky i refinancuje úvěry

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.