Stavební spoření nyní nabírá na popularitě. Dlouhodobý trend je však opačný

12:24 | Mar Ve | Diskuze

Objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami v poslední době roste. Znamená to, že stavební spoření je opět populární? Jedná se o obrat trendu a znovuvzkříšení stavebního spoření, nebo pouze krátkodobý výstřelek? Jaké jsou aktuální trendy z pohledu úvěrů i zájmu o nové smlouvy o stavebním spoření se můžete dočíst níže.

Foto: W4T

Objem nových úvěrů na vzestupu

Zatímco v říjnu před třemi lety byly uzavřeny nové úvěry za méně než 3,5 miliardy korun, v tom letošním rozpůjčovaly stavební spořitelny na úvěrech ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrech více než 5,1 miliardy korun. Růstový trend v objemu úvěrů je zřejmý již od počátku roku 2014, i přes solidní růst se však stále nachází pouze na úrovních z roku 2010. V průběhu letošního roku již spořitelny rozpůjčovaly celkem přes 49 miliard korun a při udržení současného tempa by se tato cifra ke konci roku mohla vyšplhat až k 60 miliardám korun. Nutno podotknout, že přes 60 miliard rozpůjčovaly stavební spořitelny naposledy v roce 2009.

Stavební spoření je tradičně využíváno k získání úvěru na bydlení, především menší rekonstrukce. V současnosti ho ovšem lidé začínají využívat také jako výpomoc k dofinancování hypotečních úvěrů. Na vině jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték, jež  začaly banky uplatňovat od dubna letošního roku. Banky nadále nemohou poskytovat hypotéky s LTV přes 90 % a v jejich portfoliu smí být pouze 15 % hypoték s LTV přes 80 %. Z toho důvodu musí domácnosti hledat zdroje pro dofinancování hypoték jinde, přičemž stavební spoření se nabízí jako jedna z alternativ. Zvýšená potřeba finančních zdrojů tak může být jedním z faktorů aktuálně rostoucího objemu nových úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami.

Při pohledu na počet nových úvěrů už se však o žádném růstu hovořit nedá. V posledních pěti letech osciluje měsíční počet nových úvěrů okolo 6 tisíc. Přitom ještě ve druhém čtvrtletí roku 2010 bylo uzavíráno i přes 11 tisíc úvěrů měsíčně. V průběhu letošního roku bylo prozatím uzavřeno celkem přes 62 tisíc úvěrů a při podobném tempu se dá ke konci roku očekávat hodnota okolo 75 tisíc úvěrů. To se příliš neliší od údajů mezi lety 2012 a 2016, kdy bylo průměrně uzavíráno mezi 69 a 79 tisíci nových úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů ročně. Ještě v roce 2010 přitom bylo uzavřeno přes 113 tisíc nových úvěrů.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: Češi sázejí na jistotu

Ilustrativní obrázek

Polovina Čechů by naspořené peníze investovala do rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly za více než 500 000 Kč

Ilustrativní obrázek

Stavební spořitelny uzavřely v prvním čtvrtletí o 28 % více smluv než loni

Ilustrativní obrázek

Nebankovní firmy letos poskytly klientům více peněz

Ilustrativní obrázek

Do začátku června musí mít všichni poskytovatelé nebankovních půjček licenci ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza posílila, tahounem se stala po výsledcích pojišťovna Vig

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Ilustrativní obrázek

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrteční seance posilují

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.