Stavební spoření nyní nabírá na popularitě. Dlouhodobý trend je však opačný

12:24 | Mar Ve | Diskuze

Objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami v poslední době roste. Znamená to, že stavební spoření je opět populární? Jedná se o obrat trendu a znovuvzkříšení stavebního spoření, nebo pouze krátkodobý výstřelek? Jaké jsou aktuální trendy z pohledu úvěrů i zájmu o nové smlouvy o stavebním spoření se můžete dočíst níže.

Foto: W4T

Objem nových úvěrů na vzestupu

Zatímco v říjnu před třemi lety byly uzavřeny nové úvěry za méně než 3,5 miliardy korun, v tom letošním rozpůjčovaly stavební spořitelny na úvěrech ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrech více než 5,1 miliardy korun. Růstový trend v objemu úvěrů je zřejmý již od počátku roku 2014, i přes solidní růst se však stále nachází pouze na úrovních z roku 2010. V průběhu letošního roku již spořitelny rozpůjčovaly celkem přes 49 miliard korun a při udržení současného tempa by se tato cifra ke konci roku mohla vyšplhat až k 60 miliardám korun. Nutno podotknout, že přes 60 miliard rozpůjčovaly stavební spořitelny naposledy v roce 2009.

Stavební spoření je tradičně využíváno k získání úvěru na bydlení, především menší rekonstrukce. V současnosti ho ovšem lidé začínají využívat také jako výpomoc k dofinancování hypotečních úvěrů. Na vině jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték, jež  začaly banky uplatňovat od dubna letošního roku. Banky nadále nemohou poskytovat hypotéky s LTV přes 90 % a v jejich portfoliu smí být pouze 15 % hypoték s LTV přes 80 %. Z toho důvodu musí domácnosti hledat zdroje pro dofinancování hypoték jinde, přičemž stavební spoření se nabízí jako jedna z alternativ. Zvýšená potřeba finančních zdrojů tak může být jedním z faktorů aktuálně rostoucího objemu nových úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami.

Při pohledu na počet nových úvěrů už se však o žádném růstu hovořit nedá. V posledních pěti letech osciluje měsíční počet nových úvěrů okolo 6 tisíc. Přitom ještě ve druhém čtvrtletí roku 2010 bylo uzavíráno i přes 11 tisíc úvěrů měsíčně. V průběhu letošního roku bylo prozatím uzavřeno celkem přes 62 tisíc úvěrů a při podobném tempu se dá ke konci roku očekávat hodnota okolo 75 tisíc úvěrů. To se příliš neliší od údajů mezi lety 2012 a 2016, kdy bylo průměrně uzavíráno mezi 69 a 79 tisíci nových úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů ročně. Ještě v roce 2010 přitom bylo uzavřeno přes 113 tisíc nových úvěrů.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Alternativa k hypotékám aneb bydlet se dá i jinak než ve vlastním

Ilustrativní obrázek

Ojetý automobil na úvěr? Lidé si už běžně půjčují dvě stě tisíc

Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: Češi sázejí na jistotu

Ilustrativní obrázek

Polovina Čechů by naspořené peníze investovala do rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

RSTS startuje soutěž o zlaté cihly za více než 500 000 Kč

Ilustrativní obrázek

Stavební spořitelny uzavřely v prvním čtvrtletí o 28 % více smluv než loniČti více
Ilustrativní obrázek

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu korun. Nakoupí vlaky i refinancuje úvěry

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.